Hyvä kun kaivos tulee taas okuun!

Anonyymi-ap

On aika jo lopettaa nämä ammattikseen trollailevat kirjoitukset kaivosten aiheuttamista "saastuttamisista" .
Trollit käyttävät mielellään vertailuissaan 100 vuotta sitten tapahtuneita asioita, jotka tapahtuivat sata vuotta vanhoilla laeilla.
Tämän päivän kaivoslaki on ihan eri juttu. Käykääpä katsomassa vaikka Polvijärven kylylahtea, tuskin edes huomaatte, jotta onko siellä mitään kaivosta koskaan ollutkaan!
Outokummussahan se näkyy, mutta ajat ja kaivoslait olivat silloin kovin löyhemmät. Ja mitä tulee kaivoksen tuottoon, itse insinööri sen kertoi julkisesti ja video on youtubessakin nähtävissä, jotta 80% kaivoksen tuotosta todellakin jää Suomeen!

Trollit kirjoittelevat mitä sattuu, milloin syövistä, milloin mistäkin saastuttamisesta ja täysin mutu-tuntumalla - ei tiedoilla tai tilastoilla!

19

1059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Antaa saastua vaan!

      • Anonyymi

        Pohjavesi aiheuti mu kehitysvamma


    • Anonyymi

      Sinnepähän kuolette kuin russakat myrkkyihin, onnekseni en asu enää keskuudessanne enkä edes pieraise siihen suuntaan..

    • Anonyymi

      Aloittaja puhuu asiaa ,kaivos ja työpaikkoja tervetuloa.
      Täällä on vieläkin osaavaa perimää kaivostyöhön.
      Viinaan nämä trolli kirjoittajat kuolee , työolot on nykyään toiset kuin ennen sotia.

      • Anonyymi

        Suurin osa työpaikoista täytetään reppumiehillä, tulevat muualta töihin..
        Perimätiedolla ja eläkkeellä olevilla miehillä on tietoa mutta ne ovat auttamatta vanhaa tietoa.
        Kuten kerroitkin "työolot on nykyään toiset kuin ennen sotia."
        Viina ei esim. minua tapa, olen elänyt noin 60 vuotta maistamatta mokomaa enkä aio juoda vettä kummempaa tulevaisuudessakaan..


    • Anonyymi

      Kaivos toi Polvijärvellä 0 työpaikkaa. OUTOKUMMUSTA Taisi olla 3 töissä.
      Keretti ei tule työpaikkoja ollenkaan kun firman o AT siirtyy v 25 töihin viikoksi tänne..
      Milloinka alkaa Polvijärven koPohjavedet saastua..sitä ootellessa

      • Anonyymi

        On jo saastunut ja tilannetta seurataan...


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tällaista me haluamme, joo toki meillä on valmiiksi saastuneet vedet ja ympäristö niin sinne mahtuu lisää vaikka kuinka ja paljon..

        Karun näköisiä kuvia on kyseisellä sivustolla, kunnan piikkiin menee ja vesistö ei palaa ennalleen enää koskaan.
        Asukkaille jää siis paskat ja sairaudet ym hyvä ja aarteet menee akkutehtaille maailmalle, onko meillä varaa ??


    • Anonyymi

      Kuivana kesänä isoin ongelma uuden kaivoksen lähellä asuvien terveys, kun kobolttipöly tunkeutuu sisälle asti. Etelä suomessa asuessamme saimme tilannekuvan mihin kaivos pystyy, ettei tarvitse korvata eikä siivota mitään lopetettuaan toiminnan.

    • Anonyymi

      Näin entisenä Sinisenä poliitikkona ehdottaisin että Outokummun kaupunki sijoittaisi kaivokseen 20-30 miljoonaa euroa, niin saisimme suuren hyödyn tulevaisuudessa ja paikkakuntalaiset saisivat työpaikkoja useista eri tehtävistä. Ajatus olisi taas viisasta, niin kun sähkölaitoksen myyntikin pitkälle kantamalle oli ja saimme sillä elinvoimaisen ja muutto voittoisen kaupungin johon tullaan Ukrainasta asti. Olen ihmetellyt miksi ihmiset on aina vastaan viisaita päättäjiä, niin kun Sinisissä olisi ollut kun ääniä olisi tullut runsaasti ja vastaan sähkölaitoksen myyntiä joka oli aivan järjetöntä. Toivottavasti tulevaisuus tuo tullessaan uusia sijoituksia valokuituverkkoihin ja uusia myyntikohetita, että kaupunkilaiset pääsevät nauttimaan tulevaisuudessakin eri palveluista viihdettä unohtamatta.

    • Anonyymi

      Kaivos on vielä hyvin kaukana. Nyt vasta arvioidaan, onko kaivosta puuhaavien suunnitelmat ympäristövaikutusten arvioinnista riittävät. Sitten on se yva ja senkin jälkeen pitkä matka kaivokseen. Suhdanteet ehtii muuttua moneen kertaan ennen kuin sijoittajat ratkaisee, kannattaako ruveta kaivamaan, jos ylipäätään sellaiseen lupa myönnetään.

    • Anonyymi

      Pahoiten teollisten työpaikkojen syntymistä pelkää yhteiskunnan elätit eli kunnan ja ja valtion palveluksessa olleet , joka kommunisti pelkäsi uusien työpaikkojen syntymisestä,
      Sekä lähellä asuvat velkaantuneet asukkaat.
      Tulkoon kaivos.

      • Anonyymi

        Pojhavesi aiheutti miu kehitysvamma ja isonenä


    • Anonyymi

      Hyvä vaan että kaivos tulee.

      Ympäristö jo valmiiksi paskottu vuosikymmenten aikana lisää sopii vaikka kuinka paljon..

      Sysmäjärvi ja Vuonos joen laskeuma alue on jo hieman päässyt elpymään joten niiden uudelleen paskominen voi alkaa.
      Kummunmäki ympäristöineen on myrkytetty kunnolla muinaisen kaivoksen aikaan rikastamon myrkyillä, kaikki on muinoin mennyt maastoon ja pohjavesistöön. Syöpä ja muu sairaus saa ainakin lisämaustetta juomaveden ja pölyn muodossa..
      Keretin alue, Sumppi ympäristöt on myös kaivospaskojen "peitossa".. Vuonoksen alue on karmeassa kunnossa myös hylättyine altaineen..

      Lisää sotkua vaan, kaivannaiset ja niiden hyöty menee maailmalle ja paskat jäävät vähenevien asukkaiden harmiksi ja kuolemaksi..

    • Anonyymi

      Avataan sumpin paskat.
      Haju on karmee ympäristö lupa ei puutu ollenkaan hajuun.
      Ullalla talojen hinta putoo.

      • Anonyymi

        Joo iso nenä ja lievä kehitysvamaisuus


    • Anonyymi

      En usko että tulee

      • Anonyymi

        Kyllä tulla tupsahtaa ja piankin. Muita tänne ei sitten tulekaan, paitsi pakolaisia. Mutta niistä ei töihin ole.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      193
      5691
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5594
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      187
      4589
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1385
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1340
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      1008
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe