Nyt yritetään saada uudesta sote hallinnosta ammattilaiset pois ja asiasta tietävät, yrittävät saada sote-alueisiin tämän hyvä veli systeemin. Pitäähän sieltäkin todella saada ammattilaiset pois päättämästä, ei kelpaa paloesimies päättämään vaan joku vihervasemmistolainen tilalle, saadaan samalla puoluetoverille "töitä".
Että sillä lailla
Anonyymi-ap
490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Huomasin myös tuon kaltaisen uutisen ja jäin ihmettelemään. Hyvinvointialuehan käsittääkseni sisältää myös pelastuslaitoksen eli palokunnan omana osanaan. Eikös tuo jo edellytä senkin ammattikunnan olemista johtotehtävissä vai olemmeko sortuneet politiikan uhreiksi, jolloin asiantuntemus on pelkkää riesaa?
Kyllä, ja sen tiedetään etenkin täällä idässä kun täällä on maakuntajohdossa demari, sen tiedetään jo sanomatta että demarit haluaa ammattilaiset pois päättämästä ja harrasteliat tilalle eli haluavat sinnekin hyvä veli systeemin ja ne jotka putoavat eduskunnasta saavat maakunnasta suojatyöpaikat, ite olen jo onneksi eläkkeellä oleva palomies, koska täältä idästä tulee katoamaan pienistä kunnista terveyskeskukset ja pienet palokunnat.
Hyvinvointialueet ei tarvitse muuta osaamista kuin kovapalkkaisen johtajan, kuten sanottu "leveät hartijat". Hoitohenkilöistä on huutava pula, huolimatta että työnantajat järjestää työterveyshoidon työntekijöille ja yksityisen sektorin palvelut toimii erittäin hyvin verrattuna julkisiin.
Kokoomuksella ainakin näkyy olevan lakinaisia sotepäättäjinä. Idea kai on, että voidaan säästää ja tuputtaa rahaa omiin taskuihin, mutta tavalla, josta ei jää kiinni eikä joudu lailliseen vastuuseen.
Jos haluat huonomman tulevaisuuden, äänestä kokoomusta.