Pääministeri ulkoisti korkean sähkönhinnan ulkoiseksi tekijäksi, jolle Suomen hallitus

Anonyymi-ap

ei muka voi yhtikäs mitään ilman EU yhteistä sopimista. Eihän asia noin ole. Suome hallitus voi määrätä hintakaton Suomessa oleville sähköntuotajille, joilla niiden on myytävä sähkönsä kotimaan asikkaille. Mikäli tuotantoa on yli, se voidaan myydä vapaasti rajojen ulkopuolelle. Mikäli tuotannosta on vajetta, se ostetaan käypään pörssisähkönhintaan rajojen ulkopuolelta ja sen mukainen hinta peritään ainoastaan niiltä, joilla on pörssisähkösopimus. Nythän sähkönmyyjät yrittävät pakottaa kaikki sähkönkäyttäjät siirtymään pörssisähkösopimuksiin. Tällöin kaikki maksavat korkeimman pörssisähkön mukaan, vaikka sitä tuotaisiin ainoastaan 1 % rajojen ulkopuolelta.

Hallitus ja pääministeri voivat tehdä asialle paljonkin. Syynä korkeaan sähkönhintaan ei ole Venäjä vaan ahneet sähköntuottajat ja sähkönmyyjät. Jos joku järjestelmä on "rikki, ei sen korjaamista pidä jäädä odottamaan vaan se on tarvittaessa korjattava itse. Pääministerillä ja hallituksella on työkalut, keinot ja niksit asian hoitamiseksi, nyt on vaan ryhdyttävä hommiin ja jätettävä matkailut vähemmälle.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kelvoton pääministeri on syytä panna vaihtoon tilaisuuden tullen.

    • Anonyymi

      Nykyinen pääminsteri on pakoillut vastuuta enenmmän kuin kuppaa. Mutta kun on rahanjaon aika niin, on ruudussa poseeramassa. Korona oli syypää ja veruke kaikkiin ongelmiin ja tekemättäjättämisiin kaksi vuotta ja sen jälkeen Venäjä. Syylliset tekemättömyyksiin kyllä löytyy, mutta missä on ne tekijät, jotka edes yrittävät? Aina löytyy tekosyy jättää tekemättä, miksi ei voi tai se on niin vaikeaa.

      Yksinkertainen ratkasu, sähköyhtiöt eivät saa korottaa vanhoja sopimuksiaan 50 % enempää. Piste. Nyt puuhataan jotain winf falla vero leikkaamaan sähköyhtiöiden tuloja. Verotuotot sen sijaan menevät valtion kassaan jaettavaksi sulle mulle mukaan ilman, että poskettomia sähkölaskuja maksavat kuluttajat saavat takasin kuin ropoja. Eli tarkoitus on kusettaa kansalasia sitkin kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe