ei muka voi yhtikäs mitään ilman EU yhteistä sopimista. Eihän asia noin ole. Suome hallitus voi määrätä hintakaton Suomessa oleville sähköntuotajille, joilla niiden on myytävä sähkönsä kotimaan asikkaille. Mikäli tuotantoa on yli, se voidaan myydä vapaasti rajojen ulkopuolelle. Mikäli tuotannosta on vajetta, se ostetaan käypään pörssisähkönhintaan rajojen ulkopuolelta ja sen mukainen hinta peritään ainoastaan niiltä, joilla on pörssisähkösopimus. Nythän sähkönmyyjät yrittävät pakottaa kaikki sähkönkäyttäjät siirtymään pörssisähkösopimuksiin. Tällöin kaikki maksavat korkeimman pörssisähkön mukaan, vaikka sitä tuotaisiin ainoastaan 1 % rajojen ulkopuolelta.
Hallitus ja pääministeri voivat tehdä asialle paljonkin. Syynä korkeaan sähkönhintaan ei ole Venäjä vaan ahneet sähköntuottajat ja sähkönmyyjät. Jos joku järjestelmä on "rikki, ei sen korjaamista pidä jäädä odottamaan vaan se on tarvittaessa korjattava itse. Pääministerillä ja hallituksella on työkalut, keinot ja niksit asian hoitamiseksi, nyt on vaan ryhdyttävä hommiin ja jätettävä matkailut vähemmälle.
Pääministeri ulkoisti korkean sähkönhinnan ulkoiseksi tekijäksi, jolle Suomen hallitus
2
136
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kelvoton pääministeri on syytä panna vaihtoon tilaisuuden tullen.
- Anonyymi
Nykyinen pääminsteri on pakoillut vastuuta enenmmän kuin kuppaa. Mutta kun on rahanjaon aika niin, on ruudussa poseeramassa. Korona oli syypää ja veruke kaikkiin ongelmiin ja tekemättäjättämisiin kaksi vuotta ja sen jälkeen Venäjä. Syylliset tekemättömyyksiin kyllä löytyy, mutta missä on ne tekijät, jotka edes yrittävät? Aina löytyy tekosyy jättää tekemättä, miksi ei voi tai se on niin vaikeaa.
Yksinkertainen ratkasu, sähköyhtiöt eivät saa korottaa vanhoja sopimuksiaan 50 % enempää. Piste. Nyt puuhataan jotain winf falla vero leikkaamaan sähköyhtiöiden tuloja. Verotuotot sen sijaan menevät valtion kassaan jaettavaksi sulle mulle mukaan ilman, että poskettomia sähkölaskuja maksavat kuluttajat saavat takasin kuin ropoja. Eli tarkoitus on kusettaa kansalasia sitkin kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215404- 501421
- 11837
- 47809
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58798Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52787- 46782
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49776Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132765Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8754