lapsista juhlissa

Anonyymi-ap

Alati valppaassa paikallislehdessämme oli viime numerossa artikkeli parin mjulaisen lapsen - n. 11 v. - matkasta pääministerin järjestämälle itsenäisyysvastaanotolle.

Ihmetytti että artikkelissa kerrottiin lapsista etäisyyttä luoden myös pelkkää sukunimeä käyttäen tapaan Virtanen., Koivula (nimet, tässä muutettuja).

Kyllä nykyinen yleinen ja sovelias tapa on käyttää varsinkin vielä tämänikäisistä lapsista puhuttaessa pelkkää etunimeä, jos ei käytetä etu-sukunimiyhdistelmää.

Sietää katsoa samaisesta lehdestä artikkelia elämää kokeneesta opetusalan ihmisestä, josta kyllä käytetään etunimeä.

Pelkän etunimen käyttöhän on yleensäkin laajenemassa. Eiköhän se ole käytäntö kouluissakin.

Olkoon edellä esitetty havainto osoituksena siitä, miten huolellisesti lehteä luetaan!

6

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin joku kukee tarkasti paikallislehteä. Oikeassa muuten on.

    • Anonyymi

      Tämä juttu oliisi ollut parempi lähettää lehden
      toimitukseen.

      • Anonyymi

        Silloin siitä ei saisi tietää monikaan. Nyt tietää.


    • Anonyymi

      Viriili poikamies kaljuineen valmis toimimaan lasten hyväksi ja varsinkin heidän äitien avuksi joulun kiireissä. Hoitelen tortun kuin tortun ammattitaidolla.

    • Anonyymi

      Sukunimeä käyttäen on helpompi tädmrntää

    • Anonyymi

      Moita käytäntöä lapsista puhuttaessa ei ole odunut eteen muualla .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      111
      1978
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1586
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1129
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1042
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1034
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1022
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      1008
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      369
      896
    Aihe