Hannu Jortikka

Anonyymi-ap

Hannu Jortikan ikä yllättää aina, kun muistelee kuinka kauan siitä on, kun hän alkoi TPS:ssä valmentaa. Hän on siis vasta 65! Valmennusvuosia olisi edessä vielä useita vaikka viimeisimmäkin mestaruudesta on jo yli 20 vuotta eli hän oli 44-vuotiaana kuusinkertainen mestarivalmentaja.

Tiedän kyllä, että Jortikan metodit ja näkemykset jääkiekosta ovat viime vuosituhannelta, mutta voisiko vielä kerran tulla tripla? No vitsi vitsi. Edes yksi mestaruus. Jortikalle kolmivuotinen pahvi syksystä 2023 ja TOP3 joukkue, niin ehkä. Ei se taho onnistua muiltakaan, niin mitä siinä hävittäis.

4

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäs Kai Suikkanen. KULTA KAI.

      • Anonyymi

        Toki hänkin, mutta nyt puhuttiin Jortikasta. Suikkasella vähän sama tilanne kuin Jortikalla. Lätkäoivallukset eivät huipputasolla. Mutta ihmislähtöinen valmennus on Suikkasella mahtavaa, Jortikasta ei voi sanoa samaa. Jortikka-Suikkanen kaksikolla ei tekisi mitään. Jomman kumman on oltava pelin evoluution aallonharjalla...


    • Anonyymi

      Eivätkös ne viimeisimmät mestaruudetkin ole kuitenkin tältä eikä viime vuosituhannelta?

      No, ehkä ja parempi kun ei enää uutta pestiä ja one more triplaa. Aika junnuna nuo menestykset tosiaan Tukion uralle sattuivat.

      Suomessa ei aina oikein osata arvostaa voittavia liigavalmentajia; selitellään menestystä materiaalilla, olosuhteilla ja ties millä. Samalla ihmetellään kun jotkut rikkaat seurat eivät menesty, vaikka vaihtelevat välillä valmentajia kuin sukkia. Vastapainoksi ylistetään ehkä joitakin valmentajia, jotka saavuttavat urallaan yhden yllätysmenestyksen jos sitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2263
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1519
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1450
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1352
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1175
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1131
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe