Hannu Jortikka

Anonyymi-ap

Hannu Jortikan ikä yllättää aina, kun muistelee kuinka kauan siitä on, kun hän alkoi TPS:ssä valmentaa. Hän on siis vasta 65! Valmennusvuosia olisi edessä vielä useita vaikka viimeisimmäkin mestaruudesta on jo yli 20 vuotta eli hän oli 44-vuotiaana kuusinkertainen mestarivalmentaja.

Tiedän kyllä, että Jortikan metodit ja näkemykset jääkiekosta ovat viime vuosituhannelta, mutta voisiko vielä kerran tulla tripla? No vitsi vitsi. Edes yksi mestaruus. Jortikalle kolmivuotinen pahvi syksystä 2023 ja TOP3 joukkue, niin ehkä. Ei se taho onnistua muiltakaan, niin mitä siinä hävittäis.

4

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäs Kai Suikkanen. KULTA KAI.

      • Anonyymi

        Toki hänkin, mutta nyt puhuttiin Jortikasta. Suikkasella vähän sama tilanne kuin Jortikalla. Lätkäoivallukset eivät huipputasolla. Mutta ihmislähtöinen valmennus on Suikkasella mahtavaa, Jortikasta ei voi sanoa samaa. Jortikka-Suikkanen kaksikolla ei tekisi mitään. Jomman kumman on oltava pelin evoluution aallonharjalla...


    • Anonyymi

      Eivätkös ne viimeisimmät mestaruudetkin ole kuitenkin tältä eikä viime vuosituhannelta?

      No, ehkä ja parempi kun ei enää uutta pestiä ja one more triplaa. Aika junnuna nuo menestykset tosiaan Tukion uralle sattuivat.

      Suomessa ei aina oikein osata arvostaa voittavia liigavalmentajia; selitellään menestystä materiaalilla, olosuhteilla ja ties millä. Samalla ihmetellään kun jotkut rikkaat seurat eivät menesty, vaikka vaihtelevat välillä valmentajia kuin sukkia. Vastapainoksi ylistetään ehkä joitakin valmentajia, jotka saavuttavat urallaan yhden yllätysmenestyksen jos sitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      150
      5148
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      83
      2742
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      86
      1735
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      956
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      828
    Aihe