Saddamin vainot

joku.

tälläkin palstalla viitsitään vaahdota, että Saddam olisi murhauttanut 1-2 miljoonaa ihmistä.
Väite on täysin absurdi!
Sellaisen ihmismäärän hävittäminen jälkiä jättämättä ei ole mahdollista.
missä ovat näiden ihmisten haudat?
on löydetty vain muutamien tuhansien ihmisten joukkohaudat.
vaikka näitä 1-2 miljoonaa ihmistä ei olisi hävitetty joukkomurhissa, vaan vähitellen niin luulisi heidän jäännöksensä olevan jossain.
krematorioita ei Saddamin tiedetä käyttäneen.
miksei läntisissä tiedotusvälineissä ole juuri lainkaan juttuja Saddamin aikaisista joukkomurhista ja 1-2 miljoonan ihmisen katoamisesta? Luulisi nyt Lännen herkuttelevan niillä.

juttuja ei ole siksi, koska puheet 1-2 miljoonan ihmisen katoamisesta ja murhasta eivät kerta kaikkiaan pidä paikkaansa, vaan korkeintaan muutama kymmenen tuhatta ihmistä sai surmansa Saddamin vainoissa eli suunnilleen saman verran kuin on 2 vuoden aikana saanut surmansa USA:n suorittamissa vainoissa.

4

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainottu

      Et sitten ole kuullut Irak/Iran sodasta, joka kesti kahdeksan vuotta. No jos et ollut silloin vielä edes syntynyt niin onhan se tietysti ymmärrettävää.

      • joku.

        nythän ei ollut kyse Irakin-Iranin sodasta, jossa muuten USA tuki Irakia, vaan Saddamin suorittamista vainoista.


    • Tuhansien nimien mies

      Älkää vainotko Saddamia kun teillä ei ole mitään todisteita. Muistakaa, syytetty on syytön (joskus jopa syyntakeeton) niin kauan kun häntä ei ole tuomittu syylliseksi. Haukkukaa ennemmin vaikka Amerikan presidenttiä, jota vastaan netti on täynnä autenttisia todisteita! :D

    • henkka

      1-2 miljoonaa saattaa olla liioittelua, en tiedä, mutta ihmisiä kuoli kyllä. Irakin toimesta, ja USA:n suostumuksella ja ystävällisellä avustuksella. USA järjesti Saddamin valtaan sekä toimitti joukkotuhoaseet.

      "How did Iraq get its weapons? We sold them"
      http://www.doublestandards.org/mackay1.html

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2607
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      110
      2241
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1628
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      44
      1029
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1009
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      763
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      763
    Aihe