Saan perintöä ja ajattelin avata tilin toiseen pankkiin johon tallenna nämä perintörahat, ettei
mene eläkkeensaajan asumistuki. Saako Kela selville että minulla on toinen tili toisessa pankissa??
Rahaa toiseen pankkiin.
10
1151
Vastaukset
- Anonyymi
Saanee aikanaan. Frendillä meni muutama vuosi "narahtamiseen".
- Anonyymi
Jos huonosti käy niin saa, ihan varma se käry ei ole kun ei tullutkaan Kelalle oikeutta päästä köyhien pankkitileille vaikka Pöpilän jallitus (sipilän hallitus) sitä yritti. Jos kuitenkin käry käy niin ei siitä hirteen joudu eikä ehkä edes vankilaan ainakaan kivin pitkäksi aikaa, ehdollisella selviää.
Jos vankilaan joutuu niin maksetaan asumistuki 3 ensimmäiseltä kuukaudelta mutta eläke maksetaan vaikka lusisi elinkautista.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070571#L3P27- Anonyymi
Kyseessähän oli tuolloin keskustelu siitä, pitäisikö Kelan omatoimisesti päästä tilitietoihin, vai kierrätetäänkö pankkitilitalletusten selvityspyyntö jatkossakin pankkien kautta.
Lopputuloksen kannalta sama asia, mutta nyt aiheuttaa enemmän työtä ja kestää kauemmin.
- Anonyymi
Ette te toisten tekemitille mittää voi! Pazkat pöksyissä koko konkkaronkalla!
- Anonyymi
Kela tarkistaa tiedot verottajalta. Jos maksettu perintöveroa, niin on tiedossa myös perinnön suuruus.
- Anonyymi
Tee tili Saksalaiseen N26 netti pankkiin, perinnön maksu suoraan sitten tuonne. Ainut tietolähde kelalla tässä tapauskessa on verottaja.
- Anonyymi
Niinpä.. "tässä tapauskessa" kuten muissakin perintöasioissa verottajalta menee tieto Kelaan perinnöstä ja maksetusta perintöverosta. Onko siis parempi ilmoittaa Kelaan perinnöstä heti vai vasta vuoden, puolentoista jälkeen, kun verotus on vahvistettu ja Kelassa on siitä tieto. Perintöä aletaan kyselemään Kelasta noin vuoden kahden kuluttua jolloin pitää selvittää kuinka suuren perinnön on saanut ja missä perintörahat ovat. Kiva sitten perintörahoilla alkaa maksamaan takaisinperintää..
- Anonyymi
Paljonko tulossa. 4000e saa olla tilillä säästöjä
- Anonyymi
Miksi haluat huijata? Toki ymmärrän ettei ole työnteko juurikaan aikoinaan kiinnostanut, koska muutenhan eläkkeesi olisi riittävän suuri etkä tarvitsisi eläkkeensaajan asumistukea. Jos olet jo suuren osan elämästäsi elänyt toisten loisena, niin eikö nyt olisi korkea aika maksaa se vuokra ihan omasta pussista. Tai ethän toki niitä perintörahoja itse ole työlläsi ansainnut vaan tämä menehtynyt henkilö on ne ansainnut, niin voisit nyt häneltä saamillasi rahoilla ne vuokrat maksaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216838Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718