Samurai cupin tulokset on saatu laskettua: https://judo.fi/wp-content/uploads/2022/12/samuraicup_seurojen_kokonaispisteet_2022.pdf
Takana on vielä osittain koronavuosi, joten jonkin verran tässä täytyy olla armollinen seuroja kohtaan. Lopputulema on kuitenkin se, että neljän osakilpailun jälkeen vain n. 40 seuraa sai ottelijoita pisteille. Cupit käytiin etelä painotteisesti; Nummela, Lempäälä, Vantaa. Yksi kisa oli pohjoisessa; Rovaniemi. Tämä ehkä näkyy Top 10 seuratuloksissa, mutta kertoo ehkä enemmän näiden seurojen vireydestä yleisesti. Käytännössä valtaosa Suomen seuroista ei siis lähettänyt kisaajia näihin osakilpailuihin.
Nyt kannattaisi lähteä benchmarkkaamaan Top 3 seuraa. Mitä ne tekevät jotta saadaan kisaajia matolle? Miksi muut eivät saa? Samurai cup on kokonaisuudessaan hyvä viremittari. Sitä voisi kuitenkin käyttää myös aktivoimaan seuroja. Eli pitäisikö kisoja viedä myös Itään ja Länteen?
Ollaanpa ensi vuonna aktiivisempia! Kisoihin mahtuu vielä hyvin ja pisteitä ropisee pelkästään osallistumallakin. Seurat voisivat ottaa tavoitteekseen nostaa asemaansa tuolla listalla. Ensi olisi tietenkin hyvä edes näkyä listalla!
Samurai cup tulokset 2022 - Analyysin ja toimenpiteiden paikka
19
1838
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kisoja viedä minnekkään. Seurat hakee ja ne myönnetään.
Jos vaikka Seinäjoki ja Joensuu hakisi, niin varmasti saisivat Samurai Cup osakilpailun!
Jos seura ei saa yhtään osallistujaa yhteenkään Samurai cupiin (U15/18/21) on seura aika nukkuva seura. Näitä seuroja on Suomen Olympiakomitean ja judoliiton Tähtiseuroissakin jotka arvioitu laadukkaaksi toiminnaltaan!
Ei yksikään ringette tai ceerliding tai mikä tahansa URHEILUseura toimi ilman kilpailijoita ja kilpaulua. Se ei ole enään seura , vaan kerho!
Tämä on nimenomaan seurojen itsensä arvostus kysymys. - Anonyymi
"Tämä ehkä näkyy Top 10 seuratuloksissa", kyllä näkyy! Rovaniemeltä ja Oulusta kulkee junat/bussit etelään, mutta päinvastoin ei.
Lisäksi pohjoisen Samurai cup pahimpaan mahdolliseen aikaan, kehällä syysloma!:) - Anonyymi
Ylipäätään kisoissa kuljetaan aivan liian vähän. Joka junnuryhmässä pitäisi olla oletus, että lähialueen kisoihin mennään ja vähän pidemmälle sitten innokkaimmat.
Tuo vaan ei ole itsestäänselvyys. Kisaamaan kun lähdetään vain, jos vetäjä on niin aktiivinen, että järkkää reissun. - Anonyymi
Monesko kerta peräkkäin kun Tampereen Judo voittaa?? Jotain siellä tehdään oikein mutta mitä?? Vai onko se niin että Mansesta lähdetään myös syyslomalla Rovaniemelle, sekö syy useampaan kokonais voittoon peräkkäin. Todennäköisesti.. Vai onko Samurai-Cupilla mitään arvoa. Käsittääkseni näyttökisa maajoukkueisiin mutta ei ole Tamperelaisia liiemmin maajoukkueessa näkynyt missään ikäluokassa pitkään aikaan.
- Anonyymi
Ei tulla mukaan Koska Jaana on yhteistyö kyvytön tyranni, Makken kaa pysty vielä hoitaa asiat asiallisest
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tulla mukaan Koska Jaana on yhteistyö kyvytön tyranni, Makken kaa pysty vielä hoitaa asiat asiallisest
Pekkola taitaa olla kiireinen seuraavat vuodet https://netherlands.postsen.com/local/115160/Judo-Bond-Netherlands--Markus-Pekkola-strengthens-technical-staff-ladies.html
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pekkola taitaa olla kiireinen seuraavat vuodet https://netherlands.postsen.com/local/115160/Judo-Bond-Netherlands--Markus-Pekkola-strengthens-technical-staff-ladies.html
Nyt on kova juttu! Go Markus!
- Anonyymi
Yksi syy varmaankin ettei tuolla ole arvoa. Näkyy jo siinä kun koko sarjan voi voittaa osallistumalla vain yhteen osakilpailuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi syy varmaankin ettei tuolla ole arvoa. Näkyy jo siinä kun koko sarjan voi voittaa osallistumalla vain yhteen osakilpailuun.
Arvo tulee kun osallistutaan, eikä vaan voivotella, töihin siitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tulla mukaan Koska Jaana on yhteistyö kyvytön tyranni, Makken kaa pysty vielä hoitaa asiat asiallisest
Pekkolan tulokset, valmentajana, olivat ja ovat vaatimattomia. Usein palaute oli "teit sitten tollasen ratkasun", ei muuta.
Jos Jaanan "yhteistyökyvyttömyys" on sitä, että urheilijoilta vaaditaan osallistumista ja sitoutumista, niin sitten Jaana on varmaan "yhteistyökyvytön". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pekkolan tulokset, valmentajana, olivat ja ovat vaatimattomia. Usein palaute oli "teit sitten tollasen ratkasun", ei muuta.
Jos Jaanan "yhteistyökyvyttömyys" on sitä, että urheilijoilta vaaditaan osallistumista ja sitoutumista, niin sitten Jaana on varmaan "yhteistyökyvytön".Osalta vaaditaan, osalta ei
- Anonyymi
Muistakaahan käydä vastaamassa tasa'arvo ja yhdenvertaisuus kyselyyn....
Voi v....., sanon minä.- Anonyymi
Mikä tässä harmittaa noin? Normi käytäntö nykyään jokaisessa lajissa. Judossa pitäisi vallita ikuinen 70-luku?
- Anonyymi
Minkä suuruiset palkintorahat Samurai-Cupissa on?
- Anonyymi
Voittaja saa tuplat, hopealla kerroin yksi ja pronssissa puolikas. Lähtö sama kuin viimeksi jos huomioi arviointitilaston mediaanin.
- Anonyymi
Samansuuruiset kun muissakin pikkulajeissa Suomessa....
- Anonyymi
Uskon, että judoliiton hallitus on tätä analysoinnut ja konkreettisia toimia tullaan näkemään ensi vuonna.
Lisäksi uskon, että tehokaksikko ( valmennuspäällikkö ja nuoriso/seurakehityspäällikkö) ovat purkaneet tämän perusteellisesti ja toimenpiteitä tullaan näkemään. Jonkinlainen myllykirje ja maskuntakiertue seurojen aktivoimiseksi. Jakavat osaamista ja kannustavat innostuneesti.
Hyvää Joulua ja Judollista Uutta Vuotta 2023!- Anonyymi
Hahaa Uskokoon ken haluaa.
- Anonyymi
Aktiivisuutta lisää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074897Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744251546- 1911128
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101108Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk161026Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826