Siperialaiset tutkijat ovat löytäneet syyn kuusien siniseen väriin

Anonyymi-ap

© ksc.krasn.ruSiperialaiset tiedemiehet ovat löytäneet syyn kuusien siniseen väriin28 joulukuu 2020, 06:33
Krasnojarskin tutkijat selvittivät sinisen kuusen ja harmaan vehnän olemassaolon syyn. Ne ovat niin värikkäitä vahan nanoputkien vuoksi, jotka peittävät neulat ja lehdet ja suojaavat kasveja ultraviolettisäteilyltä.
Venäjän tiedeakatemian Siperian osaston Krasnojarskin tieteellisen keskuksen fysiikan instituutin tutkijat ovat havainneet, että vaha vaikuttaa kuusien siniseen sävyyn, keskuksen lehdistöpalvelu raportoi 28. joulukuuta.

”Vuonna 2016 englantilaiset tutkijat havaitsivat, että kasvien sinisestä väristä eivät ole vastuussa pigmentit, vaan jonkinlainen fotonikiderakenne kasvien kloroplasteissa. Siperiassa kasvaa paljon sinisiä kuusia, aloimme etsiä niiden sinisen värin syytä ja törmäsimme vahaan”, kertoo nuorempi tutkija Jevgeni Buhanov Fysiikan instituutista. - Kävi ilmi, että hän oli vastuussa epätavallisesta väristä. Jos tämä kerros poistetaan kemiallisesti, puusta tulee visuaalisesti tavallinen vihreä kuusi.

Tutkijat havaitsivat, että sinisessä kuusessa ja harmaassa vehnässä paksu vahamainen pinnoite koostuu nanoputkista, joiden halkaisija on noin 150 nanometriä ja pituus 1-4 mikronia. He havaitsivat myös, että vaha imee melkein kaiken ultraviolettivalon ja lähettää sen näkyvän valon alueella.

"Vahakerros absorboi lyhyen aallonpituuden valoa ja suojaa solujen sisäistä rakennetta ultraviolettisäteilyltä ja samalla kääntää sen spektrin näkyvälle alueelle, mikä lisää fotosynteesin tehokkuutta", tutkija totesi.

Vahan rakenteen tutkimiseksi tutkijat erottivat sen huolellisesti kasveista tislatulla vedellä. Näytteet laitettiin vesiastiaan useiksi tunteiksi, minkä jälkeen ne jäähdytettiin miinuslämpötilaan. Jäätyessään neste laajeni ja repi vahalevyt irti arkin pinnalta. Sulatuksen jälkeen levyt kelluivat pintaan, josta tutkijat keräsivät ne.

Kasvivahaa verrattaessa havaittiin, että kuusen ja vehnän fluoresenssispektrit eroavat toisistaan. Sinisissä kuusissa luminesenssin huippu on lähellä ultraviolettirajaa, ja vehnässä se ei ole kaukana vihreästä vyöhykkeestä, minkä vuoksi kuusi muuttuu ultraviolettisäteilyn vaikutuksesta siniseksi ja vehnä harmaansiniseksi. Tämä ero johtuu tutkijoiden mukaan siitä, että vahan nanoputket ovat onttoja, kun taas vehnässä ne ovat täynnä, joten ne taittavat valoa eri tavalla.

0

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannan kirja USA:n bestseller!

        "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
        Maailman menoa
        128
        11168
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        156
        10334
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        26
        8040
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        196
        6572
      5. Metsäalan rikolliset

        Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
        Sotkamo
        53
        5671
      6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        73
        5081
      7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        151
        4424
      8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        25
        4246
      9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        71
        4079
      10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        134
        3637
      Aihe