Talipunkki ja sen häätäminen

Hei, kävin hiustutkimuksessa ja minulla todettiin talipunkkitartunta.

Onko kenelläkään kokemuksia talipunkeista, niiden häätämisestä ja pääseekö niistä eroon?
81815
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

eivät ne ole vaarallisia, pese hiukset miedolla shampoolla päivittäin, sekin vähentää punkkeja.

Äänestä
  • ne sanoi että ne talipunkit syö hiusjuurta ja siksi hiukset lähtee päästä. Sen lisäksi ne aiheuttaa tulehdusta, kutinaa ja hilseilyä. Ja ne ei todellakaan ole kivan näkösiä, mitä nyt sitten niiden kanssa tehdä?

    Äänestä

  • Kauhistunut 62 kirjoitti:

    ne sanoi että ne talipunkit syö hiusjuurta ja siksi hiukset lähtee päästä. Sen lisäksi ne aiheuttaa tulehdusta, kutinaa ja hilseilyä. Ja ne ei todellakaan ole kivan näkösiä, mitä nyt sitten niiden kanssa tehdä?

    Pistä sinne hiuksiis leppäkerttuja ne syö ne punkit muutamas viikos..

    Äänestä

  • Jos nyt oikein ymmärsin niin lääkettä saa myös apteekista ja ilman resptiä?

    Kiitos valtavsti, Kauhistunut 62

    Äänestä

  • Kauhistunut 62 kirjoitti:

    Jos nyt oikein ymmärsin niin lääkettä saa myös apteekista ja ilman resptiä?

    Kiitos valtavsti, Kauhistunut 62

    Kokeileppa Wulnutoilia....

    Äänestä

Ottaisit holmö asioista selvää, niin tietäisit, että talipunkkia esiintyy meillä jokaisella. Muutaman päivän ötökkä elelee, sitten se kuolee pois. Ihmisen oma immuunijärjestelmä sen tappaa.

Tuollaiset bimbot ovat kyllä "talipunkkitutkijan" otollisinta uhriryhmää: tullaan tutkimukseen alaleuka väpättäen, että minulta on tukka tippumassa päästä. Sitten vain nypitään pari hiusta ja etsimällä etsitään, kunnes löydetään talipunkki. Ja rumakin vielä on, kun mikroskoopista sen näyttää. Uhri on saatu satimeen.

Ennemmin kannattaisi miettiä sitä, pesetkö hiuksiasi niille sopimattomalla shampoolla? Värjäätkö hiuksiasi jatkuvasti (kotikonstein vielä pahempi asia)? Syötkö huonosti ja roskaruokaa? Ja pukkaako stressiä päälle?

Jos vastaus on em. kysymyksiin kyllä, niin yritä korjata nämä ongelmat. Tulee nimittäin huikeasti halvemmaksi. Jos talipunkkihuijarin satimeen jäät, löytyy sinun hiuksistasi ja päänahastasi jatkuvasti niin paljon vikoja, että hoitoihin hukkuneilla rahoilla tekisit 5 vuoden päästä maailmanympärimatkan.

Vaara on ilmeinen. Näitä talipunkin parissa touhuavia ei kukaan valvo. Yksityisyrittäjiä tai heidän palkollisiaan ovat, joten asiakkaan raha kelpaa. Lääkärin pätevyyteen liittyvää koulutusta eivät myöskään omaa. Silti ovat ilomielin määräämässä pitkiä hoitojaksoja markkinoiden kalliimmilla tuotteilla, joita itse myyvät.

Äänestä
  • Kyllä ne hiustutkijatkin tietävät, että talipunkkeja on jokaisella. Eri asia onkin, jos niitä on runsaasti tai ne kantavat sieniä ja bakteereja. Tutkijat neuvovat myös miten talipunkkeja voi pitää kurissa, eli syömällä terveellisesti ym.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauhistunut 62 kirjoitti:

Hei, kävin hiustutkimuksessa ja minulla todettiin talipunkkitartunta.

Onko kenelläkään kokemuksia talipunkeista, niiden häätämisestä ja pääseekö niistä eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu