Jos eroaa nyt, koko tuleva vuosi menee ilman kirkkoveroa. Jos eroaa ensi vuoden puolella, joudut maksamaan koko vuoden veroja. Eli erotkaa nyt. Eroakirkosta.fi.
Nyt on oikea aika erota kirkosta.
Anonyymi-ap
1791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olen eronnu jo -70 luvun alussa.
Samoin olen eronnut vuosia sitten. Turha maksaa kirkolle veroja ja nyt varsinkaan kun katsoo ketä on kirkkovaltuustossa.
Erosin kirkosta 1983 , miksi maksaa vuokraa sellaisesta missä ei käy.
Tästä tulee hyvä päivä erota kirkosta. 🤸
Kun eroo kirkosta, se säästää euroja ja sähköö.
Kunpa voisi erota kunnasta, säästäisi paljon enemmän.
Kunnasta voi erota siirtämällä osoitteensa toiseen kuntaan, jossain kunnassa kuitenkin on oltava.
Tietysti voi ruveta irtolaiseksi, ei vakituista osoitetta, näin voi elää ainakin jonkin aikaa, jos ei tarvitse asumistukea eikä päivärahaa, lapsille lisiä, eikä Kelalta mitään.
Ilman vakinaista osoitetta olevillekin maksetaan toimeentulotuki. Lieksassa siis voi asua vaikka teltassa Poste Restante - osoitteella.
Nyt on siis sopiva aika myös liittyä.
No nyt tuli kiire liittyä kirkkoon 🤸♀️🏃
Mikään aika ei ole sopiva liittyä kirkkoon, mutta kaikki ajat ovat sopivia erota kirkosta.
Halutaanko lopulta tilanteeseen missä enemmistö johonkin kirkkokuntaan kuuluvista on islamilaisenseurakunnan jäseniä ja Ruotsin mallin mukaan kirkko muutetaan moskei - jaksi? Jos ei kannata luterilaisen seurakunnan kannattamaa pride-woke ym. vouhotusta, mutta kokee kristilliset arvot omikseen, suosittelen ortodoksista seurakuntaa.
Kukapa tietää mutta kaikkein älyttömintä on että esim.Helsingin uimahalleissa ja nyt jo Vantaalla musliminaiset saa uida uimahallissa nk.burkassa ,mikä on musta puku missä näkyy vain käsivarret ja kasvot.Hiukset on peitetty huivilla.Kuinka ko.tilanteeseen on tultu ? Ei uimahalli ole mikään "vaatteiden pesula" ! Aikoinaan uimavalvojat tulivat huomauttamaan uijille jos uijalla oli kangasbokserit jalassa.Miten ala-arvoista voi olla ja syrjivää.Eikö normaali esim.kuntouimarin puku riitäkään ? Ja kunnat vielä maksavat uimahallit kansalaisille ! Kaiken huippu oli myös kun Joensuu vaati ulkopaikkakuntalaisilta korotetun uimahallimaksun aikoinaan... niin - pitäkää tunkkinne !
Se päivä kun erosin circosta oli elämäni onnellisin päivä.🥰
Jos ei halua hillua fanaattisissa piireissä, niin silloin kannattaa erota kirkosta.
Nyky-Suomessa fanaattisimmat piirit löytyvät tietyistä moskei-joista sekä Vihreistä ja Vasemmistoliitosta, vassariaate on tähän mennessä vaatinut yli 100 miljoona ihmishenkeä. Koko eurooppalainen kulttuuri on rakentunut kristillisyyden pohjalle islamin lukuisista valloitusyrityksistä huolimatta, joten kannattaa vähän tarkemmin miettiä, missä joukoissa haluat seisoa.
En eroa 🎅