Ylivieskan rautatie-asemalla

Taitaa tulla hiljaista,kun Suomen sähköverkko romahtaa NOLLAVIKAAN. Siinä vaiheessa sähköjunat jää niille sijoilleen,ja niitä ei sitten niin vain siirretäkkään sivuun. Siinä ei sitten liiku tavarajunat,eikä mikään muukaan.
11178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

haavoittuva on suomen vr verkosto yksirone,ja koko liikenne seis,kyllä nyt pitäis diesel vetureita alkaa rasvaa että ovat lähtökunnossa heti kun niitä tarvitaan,eikä mietitä pitäiskö,

Äänestä
  • Ei ole enää Dieseli vetureita jemmassa,kun ne romutettu ViherVasemmiston sähköistämis kiimassa

    Äänestä

Etkös sinä jo viime talvena möykännyt tuosta NOLLAVIASTASI, ei oo vielä näkyny.

Äänestä
  • sähkölläkö ne ukrainassa junat liikkuu,ei taida,kyllä meidänkin pitää vaölmistautua dieselin käyttöön junissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    sähkölläkö ne ukrainassa junat liikkuu,ei taida,kyllä meidänkin pitää vaölmistautua dieselin käyttöön junissa.

    Kyllä pottupuuro on hyvää,läskikastikkeen kans.

    Äänestä

Kylläpä noita diesel vetureita menee oho tasaiseen tahtiin. Ja eiköhän meitä fiksummat huolehdi voiden sähköjunienkin liikkuvuuden vaikka sähkökatkoja tulisi, ei niitä summassa pitkin poikin maata tulla katsomaan vaan suunnitellusti. Ei sinne raiteille pistoketta mene sieltä asemarakennuksessa. Raskasta taitaa olla näitä murehtia etukäteen.

Äänestä
  • Samat viisaat jotka tuhosivat turve ja hiilivoimalat?

    Äänestä

Aloittaja käyttää sanaa nollavika, mutta ei ilmeisesti tiedä, mitä se tarkoittaa.

Sähköjen katkeaminen ei ole nollavika.

Nollavika tarkoittaa, että sähkökaapelin tai ilmajohdon nollajohdin on katkennut, josta seuraa, että vaihejohtimien jännite voi nousta vinokuormituksen takia vaarallisen korkeaksi.

Äänestä
  • Tarkoittaako tuo sitä että kahvinkeittimestäkin tulee kuumempaa kahvia?

    Äänestä

Nollavika tarkoittaa sitä,että sähköverkko romahtaa kun kulutus kasvaa suuremmaksi kuin sähköntuotanto. Kytkinkentät räjähtää siinä tilanteessa.

Äänestä
  • Ja vesivoimalat ja aurinkopaneelit ja dynamo. Kaikki räjähtää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taitaa tulla hiljaista,kun Suomen sähköverkko romahtaa NOLLAVIKAAN. Siinä vaiheessa sähköjunat jää niille sijoilleen,ja niitä ei sitten niin vain siirretäkkään sivuun. Siinä ei sitten liiku tavarajunat,eikä mikään muukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu