Miksi opettajan työ on niin rankkaa?

Anonyymi-ap

Nyt kun olen tottunut siihen mölyyn ja rutiineihin, niin ei yläkoulun luonnontieteen opettajan työ ole rankkaa. Kunhan valmistelee tuntinsa hyvin ja päivittää tietojansa teinien kysymysten varalta niin helpoin tulonlähde kyllä tämä on. Teinit testaa koko ajan.

Jotkut oppilaat kehuvat ja toiset valittavat kaikesta. Toisien mielestä näytän rumalta ja toisien mielestä olen kaunis jne.

Työn huonoja puolia on kyllä Suomen kielen huonontuminen, koska sitä on alkanut kiroilemaan itsekin ja välttää kirjakieltä (teinit tykkää takertua kaikkeen). Lisäksi näin epäpätevänä palkkani on huono ja huolimatta kehuista monelta suunnalta niin epäilen ammattitaitoani. Olen maisteri luonnontieteen alalta, mutta voisin olla hieman viisaampi jos olisi pedagogiset suoritettuna.

Väsymys ja ahdistus alalla varmaan johtuu siitä, että tekee työnsä todella hyvin. Itse en kanna töitäni kotiin, vaikka vastaan oppilaiden kysymyksiin myös viikonloppuna lähinnä sen takia että se on mukavaa. Lisäksi tykkään ihmissuhdesolmujen analysoimisesta ja siitä keskustelusta kuinka teinien osaaminen on romahtanut erityisesti opettamallani alalla. Minkäs teet, kun osa nukkuu tunnilla ja vetysidokset ei kiinnosta edes 3D-mallina. Onneksi saan seuraa luokan priimuksista ja muuten vain motivoituneista oppilaista.

Olen keskiverto ope. Ehkä jonain päivänä parempi. Kiitos kuitenkin teineille, jotka kirjoititte nätisti minulle eli kuulemma olen hyvä opettaja ja opetus on ollut hyvää.

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai niin. Aloittajan kommentti vielä: Maailman rankin ammatti on myyjä: Pitää uskotella asiakkaalle myös huono tuote hyväksi ja tärkein motivaatiotekijä on rahan tekeminen. Täytyy kyllä myöntää, että silloin kun olin ammattimyyjä tienasin paremmin kuin opettajana koska provisiot nostivat palkkaani. Aika mälsää, että näin paljon maisterin tutkintoa arvostetaan. Minusta kaikkien opettajien palkka pitäisi olla 3000 euroa vähintään. Pitäisin ehtona korkeakoulututkintoa, koska jotain mielenkiintoa ja pitkäjänteisyyttä täytyy löytyä koulutusta kohtaan.

      Uteliaille tiedoksi niin tienaan 2500 euroa kuussa (ope) ja myyjänä tuli helposti 3000 euroa.

    • Anonyymi

      Kysymykseen on monta vastausta kuten korruptio, kouluinstituution konservatiivisuus, hankehumppa, työpaikkakiusaaminen kollegoiden tai työnantajan taholta. Laajasti katsoen vastaus on että tämä maa ei ole koskaan ollut eikä tule koskaan olemaan sivistysvaltio. Täällä ei arvosteta sivistystä. Terveisin Åbeddaca

    • Anonyymi

      kuurouduin opettajan työssäni, Se oli kuitenkin siunaus suuri. Kuurotumisen myötä luokan mekastus ja kiljuminen ei haittaa enää millään tavalla. Vedän opintosuunnitelman mukaisen kurssit rutiinilla läpi. Jotkut pysyy helposti opetuksen tahdissa mukana. Sitten on niitä jotka eivät alun alkaenkaan ole opetuksesta ja oppimisesta kiinnostuneita. So what. Aivan sama minulle mistä itsensä löytävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe