Miksi opettajan työ on niin rankkaa?

Anonyymi-ap

Nyt kun olen tottunut siihen mölyyn ja rutiineihin, niin ei yläkoulun luonnontieteen opettajan työ ole rankkaa. Kunhan valmistelee tuntinsa hyvin ja päivittää tietojansa teinien kysymysten varalta niin helpoin tulonlähde kyllä tämä on. Teinit testaa koko ajan.

Jotkut oppilaat kehuvat ja toiset valittavat kaikesta. Toisien mielestä näytän rumalta ja toisien mielestä olen kaunis jne.

Työn huonoja puolia on kyllä Suomen kielen huonontuminen, koska sitä on alkanut kiroilemaan itsekin ja välttää kirjakieltä (teinit tykkää takertua kaikkeen). Lisäksi näin epäpätevänä palkkani on huono ja huolimatta kehuista monelta suunnalta niin epäilen ammattitaitoani. Olen maisteri luonnontieteen alalta, mutta voisin olla hieman viisaampi jos olisi pedagogiset suoritettuna.

Väsymys ja ahdistus alalla varmaan johtuu siitä, että tekee työnsä todella hyvin. Itse en kanna töitäni kotiin, vaikka vastaan oppilaiden kysymyksiin myös viikonloppuna lähinnä sen takia että se on mukavaa. Lisäksi tykkään ihmissuhdesolmujen analysoimisesta ja siitä keskustelusta kuinka teinien osaaminen on romahtanut erityisesti opettamallani alalla. Minkäs teet, kun osa nukkuu tunnilla ja vetysidokset ei kiinnosta edes 3D-mallina. Onneksi saan seuraa luokan priimuksista ja muuten vain motivoituneista oppilaista.

Olen keskiverto ope. Ehkä jonain päivänä parempi. Kiitos kuitenkin teineille, jotka kirjoititte nätisti minulle eli kuulemma olen hyvä opettaja ja opetus on ollut hyvää.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai niin. Aloittajan kommentti vielä: Maailman rankin ammatti on myyjä: Pitää uskotella asiakkaalle myös huono tuote hyväksi ja tärkein motivaatiotekijä on rahan tekeminen. Täytyy kyllä myöntää, että silloin kun olin ammattimyyjä tienasin paremmin kuin opettajana koska provisiot nostivat palkkaani. Aika mälsää, että näin paljon maisterin tutkintoa arvostetaan. Minusta kaikkien opettajien palkka pitäisi olla 3000 euroa vähintään. Pitäisin ehtona korkeakoulututkintoa, koska jotain mielenkiintoa ja pitkäjänteisyyttä täytyy löytyä koulutusta kohtaan.

      Uteliaille tiedoksi niin tienaan 2500 euroa kuussa (ope) ja myyjänä tuli helposti 3000 euroa.

    • Anonyymi

      Kysymykseen on monta vastausta kuten korruptio, kouluinstituution konservatiivisuus, hankehumppa, työpaikkakiusaaminen kollegoiden tai työnantajan taholta. Laajasti katsoen vastaus on että tämä maa ei ole koskaan ollut eikä tule koskaan olemaan sivistysvaltio. Täällä ei arvosteta sivistystä. Terveisin Åbeddaca

    • Anonyymi

      kuurouduin opettajan työssäni, Se oli kuitenkin siunaus suuri. Kuurotumisen myötä luokan mekastus ja kiljuminen ei haittaa enää millään tavalla. Vedän opintosuunnitelman mukaisen kurssit rutiinilla läpi. Jotkut pysyy helposti opetuksen tahdissa mukana. Sitten on niitä jotka eivät alun alkaenkaan ole opetuksesta ja oppimisesta kiinnostuneita. So what. Aivan sama minulle mistä itsensä löytävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5553
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4426
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2823
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1956
    Aihe