Mitä arvelette?
Noin kuusi prosenttia suomalaisista sairastaa masennusta. Jos hoitamaton masennus on läheisellä, kuten kumppanilla, vanhemmalla tai ystävällä, voi ihminen joutua hankalaan paikkaan.
Erityisen paljon elämään vaikuttaa oman kumppanin masennus. Se on myös helppo tulkita väärin parisuhdeongelmiksi. Näillä Mehiläisen psykoterapeutin ja työterveyspsykologin Thea Strandholmin neuvoilla voit tunnistaa läheisesi masennuksen ja pyrkiä parantamaan tilannetta.
Noin kuusi prosenttia suomalaisista sairastaa masennusta. Jos hoitamaton masennus on läheisellä, kuten kumppanilla, vanhemmalla tai ystävällä, voi ihminen joutua hankalaan paikkaan.
Erityisen paljon elämään vaikuttaa oman kumppanin masennus. Se on myös helppo tulkita väärin parisuhdeongelmiksi. Näillä Mehiläisen psykoterapeutin ja työterveyspsykologin Thea Strandholmin neuvoilla voit tunnistaa läheisesi masennuksen ja pyrkiä parantamaan tilannetta.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Voin ilmoittautua. Minulla on siihen viimein lääke, vaikka sitä alkuun vastustelin, mutta se auttaa.
Eiköhän niitä oo vähintään toi 6%
Itte siinä liipasimella.
Täällä yritän kyllä peittää sitä ei niin paha kuin ennen. Ei mas.lääkkeitä. Paras lääke on ilmastonvaihdos.
Rautatabletit auttaa. Matala vire voi johtua raudanpuutteesta.
Kokeile.
Lyijymyrkytys auttaa.
Aika auttaa. :')
Ja joo ei tarvitse lisätä !
D-vitamiini auttaa, 100ug päivässä, aamuisin
Alkoholin käyttämisen lopettaminen auttaa
Jospa menisit vaikka lukemaan aiheista mielenterveysongelmat ja päihderiippuvuudet ja lue jostain muualta kun palstalta.
Joskus aikoinani join nykyään en juo mutta ei se kyl vaikuta siihen että esiintymiskammo voi "ammattilaisen" mukaan olla masennus. Kyllä tässä ihan sama ongelma on edelleen.
Vai esiintymiskammo, jos katsoo ammattiesiintyjiä, muusikoita näyttelijöitä niin kaikki ne käyttää jotain lääkettä tuohon vaivaan, joko alkoholia, huumeita tai sitten reseptilääkkeitä, tai vaikka kaikkia sekaisin.
Eiköhän tuo esiintymiskammo ole ihmisen normaali olotila suuren yleisön edessä, olisi epänormaalia jos ei sellaista ihmisellä olisi, silloin olisi jokin psykiatrin määriteltävissä oleva mielenhäiriö jos sitä ei tuntisi.
Jokainen joka on ollut yli sadan ihmisen edessä lavalla esiintymässä tietää varmasti mistä puhun, kun yli sata silmäparia tuijottaa juuri sinua odottavasti... en tiedä voiko siihen mitenkään tottua, voi pärjätä sen kanssa mutta on se vaan niin luonnoton tilanne.
Ikäänkuin vahingossa valahdin harmaaseen hämärään, ja tällä kertaa on ollut kovin vaikea rämpiä sieltä pois.
Ryyppy arveluun. Kyllä se siittä.
Setvii noita kantoja netistä jos kynnelle kykeennee. Katto kun tulee niin kannat sinne sitten.
"Noin kuusi prosenttia suomalaisista"
omaa diagnoosin masennuksesta. Diagnoosilla saa saikkua eli päivärahaa sekä nappeja. Napit voi myydä kadulla.
Ainakin oon kovaa vauhtia menossa sitä kohti. Eipä siinä. Tiedän ei ole vara masentua kukaan ei ota kiinni jos niin käy.
Multa varmaan löytyy kaikki vaivat.
Jotenkin luulen että aidosti masentunut tuskin jaksaa näitä selata. Joillekin nuoremmille sukupolville masennus taitaa vaan olla synonyymi pitkästymiselle.
Kyllä me masentuneetkin ikävöimme.
Jotenkin luulen, että sinä et ole aidosti masentunut.
Ihan on kuule diagnoosilistalla keskivaikea masennus. Sen ovat lääkärit ja psykologit todenneet. Tietävät tilanteestani hiukkasen paljon enemmän kuin sinä.
Sinulla ei oikeesti ole muuta tekemistä kuin vähätellä muiden kokemuksia ja kartoittaa niiden aitoutta? Sivusta pakko mainita vaikka nillitätkin ätmille
Kyllä minä tiedän mitä se on. Mutta minut pelasti ihminen johon rakastuin salaa vajaa vuosi sitten. Nämä tunteet sai minut taas eloon. Kiitos hänelle ihanalle, toivon hänelle parasta mitä ikinä elämällä on antaa, vaikken se ole minä.
Rakastuminen tekee masentuneellekin ihmeitä. Maailmasta tulee vähän kauniimpi.
Joo minulla on esiintymiskammo joka jollain ihmeellisellä tavalla voi ammattilaisen mielestä olla masennus ja lopuksi ei mitään.
Kaikki. Suurin osa on luulojensa kanssa vielä laitoshoidossakin.
Ja silti sinä täällä vielä kirjoittelet