Rakenteilla kesämökki. Mökki on tarkoitus pitää lämpimänä vesikiertoisella lattialammityksellä. Lämmitysenerkia tarkoitus tuottaa mm. aurinkokeräimillä, vesitakalla ja aurinkopaneeleilla, Useamman enerkialähteen hyödyntämiseen tulee hybridi varaja 500- 1000 L. Onko kokemuksia vesitakoista / hybridi varaajista.
Hybridi varaajat.
9
176
Vastaukset
- Anonyymi
Alytön ratkaisu. Veden kanssa lotraaminen tarkoittaa, että mökki täytyy aina pitää lämpimänä. Eikä aurinkoenergiaa ole käytännössä lainkaan tarjolla pimeimpään aikaan marras-tammikuussa.
- Anonyymi
Kannattaisi määritellä mökin käyttöaika ja tapa tarkemmin. Jos puhdas KESÄ
mökki, niin silloin tuo toimii. Mutta talvikäytössä ei mitään järkeä, sillä kuten jo mainittiin, niin mökki pitää pitää silloin lämpimänä koko aja. Keväällä ja syksylläkin tulee ongelmia.
Jos mökkiin ei tule sähköä, niin ainoa järkevä lämmitysmuoto on kiertoilmatakka, jolla lämpö saadaan aikaan nopeasti. Öljykamiinakin on ihan varteenotettava vaihtoehto.
Älä yritä liian monimutkaista.- Anonyymi
Mökistä tulee ns. kakkosasunto. Onko vesitakoista kokemuksia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mökistä tulee ns. kakkosasunto. Onko vesitakoista kokemuksia?
Jos siitä tulee kakkosasunto, niin mikset heti kertonut asiaa vaan puhuit kesämökistä.
Vielä pitäisi ymmärtää kertoa tuleeko verkkosähkö ja jos ei tule, niin kuinka ajattelit talvikauden saada sähköä. Aurinkopaneeleilla se ei onnistu muutamaan kuukauteen. Sitten voisit kertoa kuinka paljon vietät aikaa "kakkosasunnolla". Talvella joudut lämmittämään vesitakkaa useita kertoja viikossa, joten vakituisessa asunnossa et ehdi paljoa oleilla.
- Anonyymi
Saajan sitä haaveilla ja suunnitella. Itse toteutin lähes tuollaisen, parempaa en tiedä tai kaipaa. Keräin on tosin vielä laittamatta, toimii hyvin näinkin, varsinkin kylmällä säällä.
- Anonyymi
Aloittajan osaamsesta kertoo j kirjoitusasu. Se on eneGia, ei enerKia!
- Anonyymi
Erittäin hyvä kommentti!
- Anonyymi
Mutta mitähän kertonee kommentoijan osaamisesta tuo oikea kirjoitusasu. K/G jos et ymmärtänyt mitä tarkoitin kirjoitusvirheestä johtuen, niin valitan. Muutaman omakotitalon rakentaneena perustuksesta valmiiksi putki- sähkötöineen ja ym. muita rakennuksia. Kohteessani on myös vekko-sähkö, joten kyselempähän vaan 75 v. eläneenä mökkiä raketavana ja kirjoitusvirheitäkin tekevänä.
- Anonyymi
Taas jännittää seuraavan kyselyikäisen tekemä aktivointialoitus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan Emma gaala.
Luuleeko Martina olevansa koko Emmagaalan pääjehu vai mikä on? Monta päivää jo laittanut itseään gaalaa varten,ja tottakai, pois kotoa hotelliin pakko2762025Ilman heijastinta ?
Kauhavalla lenkkeilijä menehtyi auton törmättyä päin. Kyllä se heijastin on halpa henkivakuutus pimeällä, toki ei ole tietoa että onko heijastinta käy131621Olen tajunnut että tein virheen
Kun meidän yhteys katkesi. Olisit ollut se oikea nainen mulle, miten enää voisin asian korjata? Olen pahoillani.1091364- 2641175
- 1331089
Kerro itsestäsi jotain, joka tulisi todennäköisesti yllätyksenä kaivatullesi
Hyvässä tai pahassa. (Mutta mieluummin tietysti olisi kiva kuulla niitä hyviä asioita!)871038Erika Vikman Emmagaalassa
Luulin nähneeni tuolta harakalta kaiken, mutta erehdyin. Mikä hiton riepu sillä on päällä? Hirveä ilmestys!1231023Martina, uusi hirviö Jocelyn Wildenstein
Emma gaalan matolla Martinan esiintyi tänään, naama muuttuneena hirviön kaltaiseksi, kuten överi kauneusleikkauksia itselleen tehnyt Jocelyn Wildenste224924Miehen malli ja rooli tässä yhteiskunnassa
Eli olen jo pitkään ollut sitä mieltä, että miehen rooli on ollut murroksessa jo vuosikymmenien ajan ja yhä edelleen se on vähän hakusessaan. En ole22889282 prosenttia kannattaa Natoa!!!
SUOMALAISTEN Nato-jäsenyyden kannatus on koko ajan vahvistunut ja vankistunut. IS:n Taloustutkimuksella teettämän kyselyn mukaan 82 prosenttia on sit169688