Jotku sijoittajat omistavat kymmenittäin asuntoja joita vuokraavat, he saavat vesimaksuujen palautuksista verovapaata tuloa asukasta kohden kun eivät palauta liikaa maksettua vuokra asunnon vuokraajalle, jopa arviolta 100-200euroa ehkä enemmänki vuodessa?
Kun asunnon vuokraaja vuokraa asunnon hän maksaa veden käytöstä, monet heistä käyttää vain vähän vettä. Mikäli käyttää paljon vettä vuokra asunnon vuokraaja maksaa vedestä lisämaksua. Mikäli käyttää vähän taloyhtiön isännöitsijä ei ilmoita sitä tietoa asunnon vuokranneelle ainoastaan asunnon omistajalle. Siis täysin verovapaata tuloa vuokranantajille. Eikö ole käytännössä mitään menetelmää valtion tarkastaa asia voi olla jo suuret voitot?
Miksi tehtiin muutos?
Anonyymi-ap
6
382
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä vuokralainen käyttää vettä ennakkoa enemmän. Jos vuokrasopimuksessa on vesimaksu esim 20€/kk, niin se on se. Jos vuokranantaja saa siitä voittoa, hän maksaa siitä verot. Jos sopimuksessa lukee, että tasataan vuosittain, niin se tasataan vuosittain.
- Anonyymi
kyl yleensä kulutus on suurempaa kuin ennakko.
- Anonyymi
Älä ihmeessä murehdi tuollaista.
Lähde hiihtämään. - Anonyymi
No nyt ne keksi lähettää virheellisiä kortteja jouluksi.
- Anonyymi
Jep. Niissä lukee hyvää joulua vaikka paskahan siitä on tulossa. Kylmä ja vähäruokainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873587
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871423- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309974- 45897
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os77862Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124845