Miksi tehtiin muutos?

Anonyymi-ap

Jotku sijoittajat omistavat kymmenittäin asuntoja joita vuokraavat, he saavat vesimaksuujen palautuksista verovapaata tuloa asukasta kohden kun eivät palauta liikaa maksettua vuokra asunnon vuokraajalle, jopa arviolta 100-200euroa ehkä enemmänki vuodessa?
Kun asunnon vuokraaja vuokraa asunnon hän maksaa veden käytöstä, monet heistä käyttää vain vähän vettä. Mikäli käyttää paljon vettä vuokra asunnon vuokraaja maksaa vedestä lisämaksua. Mikäli käyttää vähän taloyhtiön isännöitsijä ei ilmoita sitä tietoa asunnon vuokranneelle ainoastaan asunnon omistajalle. Siis täysin verovapaata tuloa vuokranantajille. Eikö ole käytännössä mitään menetelmää valtion tarkastaa asia voi olla jo suuret voitot?

6

320

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä vuokralainen käyttää vettä ennakkoa enemmän. Jos vuokrasopimuksessa on vesimaksu esim 20€/kk, niin se on se. Jos vuokranantaja saa siitä voittoa, hän maksaa siitä verot. Jos sopimuksessa lukee, että tasataan vuosittain, niin se tasataan vuosittain.

      • Anonyymi

        kyl yleensä kulutus on suurempaa kuin ennakko.


    • Anonyymi

      Älä ihmeessä murehdi tuollaista.
      Lähde hiihtämään.

    • Anonyymi

      No nyt ne keksi lähettää virheellisiä kortteja jouluksi.

      • Anonyymi

        Jep. Niissä lukee hyvää joulua vaikka paskahan siitä on tulossa. Kylmä ja vähäruokainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe