citroen xsara 2.0 hdi, miten kulkee

heppoja näyttäisi olevan 110 ja vääntöä 250. Kuulisin mielelläni käytännön kokemuksia itse autosta ja moottorista. Kohtuu hinnalla näyttäisi saavan nykyään v.02-03 malleja.
92601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sillähän se selviää.

Äänestä
  • pelkällä koeajolla ei selviä, itse auton pidemmän aikainen käyttö esim. miten kestää, onko paljon ns. lastentauteja, tyyppivikoja ja jne.

    Äänestä

Vähällä menee,eli 5,0-5,5l/100km meikäläisen ajulla.Meno on pontevaa ja ohitukset sujuu leikiten vaihteita vaihtamatta.Matkaajossa tosi mukava kumppani ja ääntäkin on vähän kabiinissa.Vikoja ei ole ollut ainakaan puolen vuoden kokemuksen aikana.Huoltoväli 20000km ja jakoremmin vaihtoväli 140000km.

Äänestä

kuitenkaan 1,9 TD:iin, jossa DHY -sarjan moottori. Voivat aiheuttaa vakavia onnettomuuksia, kun moottorit räjähtelevät kiertokankien katkeillessa.

Äänestä

Ainakin C5 ja Peugeot 406 on samalla koneella ollut paljon takseissa. Ei kait ne taxarit ihan huonoilla koneilla ajele... On niillä 250-300 000 km ajettu.

Äänestä
  • ..eikä HDI-koneista joita noissa takseissa on. Itsekin olen kuulluut noista esikammiomallien kiertokankivioista. Noiden uusien HDI koneiden kohdalla en ole kuullut yhdestäkään täydestä konerikosta. Polttoaineen siirtopumppuvikoja ja moniurahihnan hihnapyörän lahoamisia on noissa uudemmissa ollut.

    Äänestä

Kyllähän ihan mukavasti kulkee, kulutus pyörii 5,5...6 l/100km. Jotain pieniä sähköongelmia on ollut, mittarivaloja sammuillut jne. Takuuna korjattu nopeusmittari, vaihdettu toinen umpio kosteuden takia, vaihdettu etupyörän laakeri noin 95 tkm kohdalla. Nyt mittarissa 120tkm. Huollossa huomasivat että toisen etuvalon korkeussäätö ei toimi. Jotain ärsyttäviä pikkuvikoja, muuten ihan mukava ajettava. Vaunua kiskoessa tehot riittää hyvin, mutta takapään pehmeä jousitus on kovilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostunut_ kirjoitti:

heppoja näyttäisi olevan 110 ja vääntöä 250. Kuulisin mielelläni käytännön kokemuksia itse autosta ja moottorista. Kohtuu hinnalla näyttäisi saavan nykyään v.02-03 malleja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu