Tuossa face-ryhmässä mm mahd sote-lainen, monilapsinen perhe etelästä ilmoitti halustaan vuokrata/ ostaa maapaikka, muutama ha maata, metsää, navetta, vesistö lähellä, esim Keski-Karjalasta. Eikö mitään löydy?
Halutaan maalle, mutta pääseekö
Anonyymi-ap
191133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Piironmäen tilan emäntä on hot!Haluun renkipojaks sinne..
Taitava näytteenottaja ?
Vain isännille...
Renki ei siis pääse pukille?
Ei, eeeiiii saaa ajjaa toisen mopoll !
Tietysti löytyy. Vaikka saattaa kyllä joutua hieman etsimään, ei niitä kovin tyrkytetä. Kuulemma talon myyminen on pelottavaa.
Eikö tyhjiä mummonmökkejä ja pientiloja voi/kannata antaa edes vuokralle? Kysyntää on facessa. Osa etsii jopa ilman perusmukavuuksia olevia, kylmillään/autiona olleita, myös täysin syrjäseudulta/korvesta.
Voisi esim kesälahden koulu pelastua, jos muuttaisi (pakolaisten lisäksi) useampia kouluikäisiä. Jos etsijä on vielä sote-lainen, olisi työpaikkakin taattu ja heitä todella tarvittaisiin, täälläkin.
Eikö kesälahtelaisten nuorten miesten kannattaisi yrittää tehdä niitä uusia koululaisia, kun kylän omat pimut ovat lähteneet muualle.
Tuntuuhan nuo yrittäneen, vaan ei oo vielä tärpänny. Se on tuo siemenlaatu heikenny viime vuosikymmeninä. Tuskin saisivat pimujakaan paksuksi, saati toisensa.
SlavaUkraini
Slava ukraini
Slava Finlandi
Hui Ukraine!
Хуй украине!
Slava kesälahti
Kruuna kides
Takaisin asiaan. Luokaa oma sivusto vuokrattavista haja-asutusalueiden asuinkelpoisista mökkilöistä ja taloista. Tarkka kuvaus kohteista kalustoineen(työkoneet yms) sekä välimatkat palveluihin yms. Myös mahd. ostaa kohde määräalalla kunhan on tutustunut esim asumalla vuoden. Tuon ajan vuokra pienennetään kauppahinnasta. Onko polttopuumetsää mahd sisällyttää kauppaan. Omat kasvimaat, omenapuut, marjapensaat, oma kaivo ? Näillä yksinkert asioilla saattaa olla pian kysyntää. Mutta harva niitä tulee kyselemään jos ei ole tietoa mistä kysyy.
Kaupan ehtona voi olla esim vuoden asuminen kohteessa vuokralla malliin kulut ja kauppakirjaan merkitään kohteeseen tutustutun käytännössä. Tällöin on hankala kaupan jälkeen (hankalampi) aloittaa korvaus- ja purku shovta.
Kiinteistöjen omistajien kannattaa miettiä, onko parempi saada pienikin korvaus mökkilöistä kuin hapattaa kohde paikalleen käyttämättömänä.
Se tapahtuu yllättävän nopeasti. Osa vielä maksaa kiinteistöveroja sekä liittymien perusmaksuja näistä tyhjistä tiloista.
Kuka uskaltaa ottaa kopin tästä peruslyönnistä ?
Vai odotatteko vapaataivalta ?
Maaseudun tulevaisuus -lehden mukaan MTK tms suunnittelee tuollaista nettisivua tai vastaavaa. Hiukka myöhässä toteutunee sekin, koronan ym lisäämään muuttointoon ja -haluun nähden.
Papinniementiellä asiallinen mesta alta 300te.Kannattaa lyyä kaupat kiinni.