Halutaan maalle, mutta pääseekö

Anonyymi-ap

Tuossa face-ryhmässä mm mahd sote-lainen, monilapsinen perhe etelästä ilmoitti halustaan vuokrata/ ostaa maapaikka, muutama ha maata, metsää, navetta, vesistö lähellä, esim Keski-Karjalasta. Eikö mitään löydy?

20

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piironmäen tilan emäntä on hot!Haluun renkipojaks sinne..

      • Anonyymi

        Taitava näytteenottaja ?


      • Anonyymi

        Vain isännille...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vain isännille...

        Renki ei siis pääse pukille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Renki ei siis pääse pukille?

        Ei, eeeiiii saaa ajjaa toisen mopoll !


    • Anonyymi

      Tietysti löytyy. Vaikka saattaa kyllä joutua hieman etsimään, ei niitä kovin tyrkytetä. Kuulemma talon myyminen on pelottavaa.

      • Anonyymi

        Eikö tyhjiä mummonmökkejä ja pientiloja voi/kannata antaa edes vuokralle? Kysyntää on facessa. Osa etsii jopa ilman perusmukavuuksia olevia, kylmillään/autiona olleita, myös täysin syrjäseudulta/korvesta.


    • Anonyymi

      Voisi esim kesälahden koulu pelastua, jos muuttaisi (pakolaisten lisäksi) useampia kouluikäisiä. Jos etsijä on vielä sote-lainen, olisi työpaikkakin taattu ja heitä todella tarvittaisiin, täälläkin.

      • Anonyymi

        Eikö kesälahtelaisten nuorten miesten kannattaisi yrittää tehdä niitä uusia koululaisia, kun kylän omat pimut ovat lähteneet muualle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kesälahtelaisten nuorten miesten kannattaisi yrittää tehdä niitä uusia koululaisia, kun kylän omat pimut ovat lähteneet muualle.

        Tuntuuhan nuo yrittäneen, vaan ei oo vielä tärpänny. Se on tuo siemenlaatu heikenny viime vuosikymmeninä. Tuskin saisivat pimujakaan paksuksi, saati toisensa.


    • Anonyymi

      SlavaUkraini

    • Anonyymi

      Slava ukraini

      • Anonyymi

        Slava Finlandi


      • Anonyymi

        Hui Ukraine!

        Хуй украине!


    • Anonyymi

      Slava kesälahti

      • Anonyymi

        Kruuna kides


    • Anonyymi

      Takaisin asiaan. Luokaa oma sivusto vuokrattavista haja-asutusalueiden asuinkelpoisista mökkilöistä ja taloista. Tarkka kuvaus kohteista kalustoineen(työkoneet yms) sekä välimatkat palveluihin yms. Myös mahd. ostaa kohde määräalalla kunhan on tutustunut esim asumalla vuoden. Tuon ajan vuokra pienennetään kauppahinnasta. Onko polttopuumetsää mahd sisällyttää kauppaan. Omat kasvimaat, omenapuut, marjapensaat, oma kaivo ? Näillä yksinkert asioilla saattaa olla pian kysyntää. Mutta harva niitä tulee kyselemään jos ei ole tietoa mistä kysyy.
      Kaupan ehtona voi olla esim vuoden asuminen kohteessa vuokralla malliin kulut ja kauppakirjaan merkitään kohteeseen tutustutun käytännössä. Tällöin on hankala kaupan jälkeen (hankalampi) aloittaa korvaus- ja purku shovta.
      Kiinteistöjen omistajien kannattaa miettiä, onko parempi saada pienikin korvaus mökkilöistä kuin hapattaa kohde paikalleen käyttämättömänä.
      Se tapahtuu yllättävän nopeasti. Osa vielä maksaa kiinteistöveroja sekä liittymien perusmaksuja näistä tyhjistä tiloista.
      Kuka uskaltaa ottaa kopin tästä peruslyönnistä ?
      Vai odotatteko vapaataivalta ?

      • Anonyymi

        Maaseudun tulevaisuus -lehden mukaan MTK tms suunnittelee tuollaista nettisivua tai vastaavaa. Hiukka myöhässä toteutunee sekin, koronan ym lisäämään muuttointoon ja -haluun nähden.


    • Anonyymi

      Papinniementiellä asiallinen mesta alta 300te.Kannattaa lyyä kaupat kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      76
      10267
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7036
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7003
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6255
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      101
      6102
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      86
      5774
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5364
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5198
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      58
      5139
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5068
    Aihe