Oletkohan mies kristitty? Sitä mietin. Jos niin mikä denominaatio? Kat? Lut? Ort? hel? Itse en ole, mutta olen avomielinen, joten mitä jos nähtäisiin kirkossa...? Tässähän on lähellä yksi aika hieno ⛪
.. Ja ei, en ole jumalanpilkkaa harrastamassa. Olet minulle taivaan 🎁 💙
.. Ja ei, en ole jumalanpilkkaa harrastamassa. Olet minulle taivaan 🎁 💙
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sillekin on monta määritelmää että kuka on kristitty. Joku asiaa tutkimaton on sitä mieltä että kristitty on joku joka on kasvanut yhteiskunnassa jossa Raamattu on toiminut ohjeena yhteiskuntajärjestykselle. Sitten on niitä joiden mielestä kristitty on se joka pitää Jumalan ja Jeesuksen käskyt tai kuuluu mihin tahansa kirkkoon.
Itse annan Raamatun määritellä kuka on kristitty. Eli se on kristitty joka uskoo että Jeesus on Jumala, että hänet ristiinnaulittiin, ja hän kärsi ja kuoli meidän ihmisten pahojen tekojen tähden, sovittaakseen ne, ja että hän nousi kuolleista. Se kenelle nämä asiat ovat todellisia, on kristitty.
Varmasti näin on. Kiitos siitä, että kerroit ajatuksiasi.
Luterilainen.
Hän voisi kyllä olla.. Mutta toisaalta voisi olla ortodoksi tai katolinenkin. Hämmentäviä nämä ryhmittelyt.
Olen kirkosta eronnut.
Höpö aloitus kun ollut liikaa aikaa jollain
Ehkä keksitty muista kirjoituksista aihe, ellei tosi tarkoituksella liikkeellä
Niin miehellä siis kun itseään ylistää tossa jumalana, no jihuu
Voi sinua! Sulla on varmaan paha olla kun aina huutelet sille mielikuvitus miehellesi. Tässä sulle vähän sydämiä 💜💙❤️💜💙 ja hyvää fiilistä! 💚💛💜💙💖💗💓💕❣️Jes.
Oppinut uuden sanan denominaatio ja haluaa kuulostaa fiksulta täällä.
Olen akateemisesti koulutettu ja puhun 5 kieltä. Ei ole tarvetta yrittää kuulostaa fiksulta jossakin palstalla.
Eli ensitreffit alttarilla? Nonnii, noin se homma hoidetaan heti kotiin 😂
t: ex-Ev.Lut
Olen nykyään ihan pelkkä pakana.
Mitä sillä väliä? On minut kastettu. Ev lut. Mutta en koe olevani ns uskovainen. Olen eronnut kirkosta.
Tuo ny oli arvattavissa siksikö erosit kirkosta että saat muutaman kaljan enemmän ni kui miehet Suomessa yleensä tuosta syystä tuppaa kirkosta eroamaan
Joulukirkossa rakkaan kanssa..
Ihana ajatus on tuo, sitä haluaisin 💑 ⛪
Muslimi nykyisin
oletko, nähnyt paljonkin ihmisiä kirkossa?
ja, mitä se, auttaa, minua rukoilla, elämääni,
johon, ei tule koskaan helpotusta, sillä ketään ei oikein kiinnosta, sairauteni?
jos, ei jaksa, käydä kirkossa,
niin, ei jaksa,
ja, se, on niin, vaikea, ja, helppoa,