Ajoin tänään illalla tiellä, jossa oli 60km/h rajoitus. Ennen kameratolppaa tajusin vauhtia olevan liikaa, jarrutin ja tolpan kohdalla mittari näytti n. 65 km/h, ennen tolppaa max. 70km/h. Kyseessä oli siis sellainen vanhemman aikainen kameratolppa. Alemmassa pyörylässä eli salamassa ei tapahtunut mitään, mutta ylempään tuli himmeä räpsähdys. Oli siis ilta ja pimeää, katuvalot olivat kuitenkin päällä. Olisiko myös alemman eli salaman kuulunut välähtää? Takana tuli toinen auto, mutta mielestäni ei ollut sen valot, mitkä siihen ylempään pyörylään olisi osunut
Peltipoliisi
Anonyymi-ap
3231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se silmukka joka laukaisee kameran on vanhemmassa kameroissa jotain 18 metriä ennen kameratolppaa. Uudemmissa 30 metriä ennen tolppaa.
Valot ne on välähtänyt, kyllä sen huomaa, kun välähtää kunnolla. Minusta se on liikenneturvallisuutta vaarantava välähdys, kun säkkipimeässä kohdalle sattuu, mutta eihän poliisit liikenneturvallisuudesta välitä pätkääkään.
Ihan OK nopeus, ei ne tommosesta räpsy.