verokortti etuutta varten

Anonyymi-ap

En oikein ymmärrä tätä verokorttia etuutta varten mikä siinä on jujuna
Lomautus 3kk alkaa ensivuoden puolella ja juuri postissa tulleen verokortin perusprosentti on 15,5%.
Varmaan sitten pitäisi tehdä uusi kortti etuutta varten jotenkin.

"Ansiosidonnaisen päivärahan vero on vähintään 25 % tai oma palkan veroprosenttisi"
miten se voi olla oman palkan veroprosentti?En tajua...

3

1654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit ja kannattaakin laskea ansiosidonnaista varten uuden ennakonpidätysprosentin niillä tiedoilla, jotka sinulla on käytettävissä lomautuksen alkaessa. Oletettavasti kun ansiosidonnainen on pienempi kuin ne tulot, joiden perusteella nyt saamasi palkkatulojen veroprosentti on laskettu.

      Tulojen vaihtelu vuoden aikana tekee joka tapauksessa sen, että ennakkoon lasketut prosentit tuskin osuu ihan kohdalleen, joten kesällä tai viimeistään syksyllä kannattaa laskea uusi prosentti loppuvuoden tuloille, silloin olemassa olevilla tiedoilla.

      • Anonyymi

        onko näin: verokortti etuutta varten on tarkoitettu vain lomautusta varten ja varsinainen verokortti 15,5% lähtee sitten automaattisesti toimimaan lomautuksen jälkeen.?

        toimiiko se noin?


    • Anonyymi

      Jos lasket etuutta varten verokortin, kannattaa samalla laskea myös palkkatulolle uusi. Jos et laske, etuudesta menee vähintään 25 (tai palkan veroprosentin mukaan, jos se on väh. 25) ja lomautuksen jälkeen palkasta menee perusverokortin mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10855
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8107
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      122
      3569
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      54
      2483
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1981
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1766
    Aihe