Hain tänään uuden mittarin ja liuskat tarvike jakelusta, ja taitaa toi uusi mittari olla ihan susi. Vanha mittari CareSens Dual näytti äsken verensokeriksi 8,4 ja tuo GlucoX Pro näytti 12,2 ja mittasin uudella kaksi kertaa ja tulokset heitteli reilu yhdellä. Mulla ei ole koskaan ollut 12 tunnin syömättömyyden jälkeen lukema yli 10 ei edes labra mittauksilla. Mitä teen mittarille heitänkö mäkeen vai vähennänkö aina sen 4 pykälää tuloksesta, minkä hemmetin takia ne tekee tuollaisia jotka ei näytä oikeaa lukemaa?
GlucoX Pro mittari (SUSI)
8
1975
Vastaukset
Tuosta kannattaa valittaa hoitotarvikejakeluun. Ikävää tietysti insuliinikäyttöiselle jos mittariin ei voi luottaa mutta jos mittarin virhe on systemaattinen niin parimittaukset ja pitkä sokeri antaa kyllä hyvän kuvan verensokerin käyttäytymisestä.
- Anonyymi
Hankin tuollaiselle mittarille testinesteet. Kun liuskojen viimeinen käyttöpäivä läheni, testitulos meni alle purkissa ilmoitetun sallitun lukema-alueen. Oma mittarini näyttää koko ajan jonkun verran eri lukemia kuin labrassa otettu arvo, mutta hoitotarvikejakelu (Helsinki) ei ota kantaa virhenäyttämiin.
- Anonyymi
Mittari olikin täysin ehjä, mutta mittarin mukana tulleet testiliuskat olivat susia.
- Anonyymi
Minä epäilen myös tätä mittaria. Lukemat ovat monta pykälää korkeammat kuin koskaan edellisellä mittarillani. Mittasin kolme kertaa peräkkäin ja sain aina eri lukeman minuutin sisällä.
Liuskoja ei jakelusta saa entiseen hyvään mittariini, koska nyt sote-kilpailutus on päätynyt hankkimaan koko alueelle tämän Gluco X Pro-mittarin. Entiset ehjät ja hyvä vain roskikseen ja uutta tilalle. Tulee säästöä. Katsoin, että tämän mittarin liuskat taitavat olla halvimpia.- Anonyymi
Sama kokemus. Tuntuu että nuo kilpailutusmittarit on huonompilaatuisia verrattuna edellisiin. Varsinkin vähän korkeammilla sokereilla tulokset saattaa heittää hurjasti esim. 9-16 millimoolia peräperään otetuista näytteistä. Saa sitten arpoa paljonko korjausinsuliinia pistetään, aika iso ero insuliinin annostelussa jos sokerit 9 kuin 16.
- Anonyymi
Ihan samoja ongelmia. Uusi mittari näyttää mitä sattuu. Mittasin sillä ja sain arvon 9,4. Tarkistin vanhalla mittarillani ja sain arvon 8,2. Tarkistin useampana päivänä ja kuvio oli täysin sama.
- Anonyymi
Minulla sama ongelma. Pitää itse arpoa mikä olisi oikea arvo, näyttää ihan mitä sattuu. Mielestäni sillä on väliä onko verensokeri 8 vai 10. Helsinki säästää. Pitää etsiä jostain joku mittari, johon saa edulliset liuskat. Tähän liuskat on n. 25e/50kpl. Ja liuskathan on taas loppu näiden testimittausten takia ja lisää ei saa. Prkl.
- Anonyymi
Minulla oli GlucoX Pro ja arvot heitteli jatkuvasti. Ostin Diabeteskaupasta edullisen VivaChek Fad verensokerimittarin ( 15,90 ) liuskat, 50 kpl maksavat 20,90.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787