Hain tänään uuden mittarin ja liuskat tarvike jakelusta, ja taitaa toi uusi mittari olla ihan susi. Vanha mittari CareSens Dual näytti äsken verensokeriksi 8,4 ja tuo GlucoX Pro näytti 12,2 ja mittasin uudella kaksi kertaa ja tulokset heitteli reilu yhdellä. Mulla ei ole koskaan ollut 12 tunnin syömättömyyden jälkeen lukema yli 10 ei edes labra mittauksilla. Mitä teen mittarille heitänkö mäkeen vai vähennänkö aina sen 4 pykälää tuloksesta, minkä hemmetin takia ne tekee tuollaisia jotka ei näytä oikeaa lukemaa?
GlucoX Pro mittari (SUSI)
8
2227
Vastaukset
Tuosta kannattaa valittaa hoitotarvikejakeluun. Ikävää tietysti insuliinikäyttöiselle jos mittariin ei voi luottaa mutta jos mittarin virhe on systemaattinen niin parimittaukset ja pitkä sokeri antaa kyllä hyvän kuvan verensokerin käyttäytymisestä.
- Anonyymi
Hankin tuollaiselle mittarille testinesteet. Kun liuskojen viimeinen käyttöpäivä läheni, testitulos meni alle purkissa ilmoitetun sallitun lukema-alueen. Oma mittarini näyttää koko ajan jonkun verran eri lukemia kuin labrassa otettu arvo, mutta hoitotarvikejakelu (Helsinki) ei ota kantaa virhenäyttämiin.
- Anonyymi
Mittari olikin täysin ehjä, mutta mittarin mukana tulleet testiliuskat olivat susia.
- Anonyymi
Minä epäilen myös tätä mittaria. Lukemat ovat monta pykälää korkeammat kuin koskaan edellisellä mittarillani. Mittasin kolme kertaa peräkkäin ja sain aina eri lukeman minuutin sisällä.
Liuskoja ei jakelusta saa entiseen hyvään mittariini, koska nyt sote-kilpailutus on päätynyt hankkimaan koko alueelle tämän Gluco X Pro-mittarin. Entiset ehjät ja hyvä vain roskikseen ja uutta tilalle. Tulee säästöä. Katsoin, että tämän mittarin liuskat taitavat olla halvimpia.- Anonyymi
Sama kokemus. Tuntuu että nuo kilpailutusmittarit on huonompilaatuisia verrattuna edellisiin. Varsinkin vähän korkeammilla sokereilla tulokset saattaa heittää hurjasti esim. 9-16 millimoolia peräperään otetuista näytteistä. Saa sitten arpoa paljonko korjausinsuliinia pistetään, aika iso ero insuliinin annostelussa jos sokerit 9 kuin 16.
- Anonyymi
Ihan samoja ongelmia. Uusi mittari näyttää mitä sattuu. Mittasin sillä ja sain arvon 9,4. Tarkistin vanhalla mittarillani ja sain arvon 8,2. Tarkistin useampana päivänä ja kuvio oli täysin sama.
- Anonyymi
Minulla sama ongelma. Pitää itse arpoa mikä olisi oikea arvo, näyttää ihan mitä sattuu. Mielestäni sillä on väliä onko verensokeri 8 vai 10. Helsinki säästää. Pitää etsiä jostain joku mittari, johon saa edulliset liuskat. Tähän liuskat on n. 25e/50kpl. Ja liuskathan on taas loppu näiden testimittausten takia ja lisää ei saa. Prkl.
- Anonyymi
Minulla oli GlucoX Pro ja arvot heitteli jatkuvasti. Ostin Diabeteskaupasta edullisen VivaChek Fad verensokerimittarin ( 15,90 ) liuskat, 50 kpl maksavat 20,90.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806