Sähkön tuottajille maksaa hallitus nyt bonuksia hintojen korotuksista

Anonyymi-ap

Hallitukselle ei riittänyt edes ne kymmenkertaiset sähkönhinnan korotukset vaan se työntää niille vielä tukiaisia ikäänkuin palkkiona hyvästä työstä. Luulisi että jo tajuaisivat millaista peliä nämä energiateollisuuden tyypit ovat pelanneet ja saattaneet ahdinkoon koko Suomen. Tämähän on pahinta epäisänmaallisuutta mitä voi esiintyä.Nyt pitäisi näitä kehveleitä rangaista toden teolla ja epäröimättä. Kaikki tuet joita on niille maksettu vuodesta toiseen pitää heti ottaa takaisin ja rangaista laeilla joita on tätä varten tehty.Lisäksi pitää erota EUsta joka on koko surkeuden toimeenpanija. Kaikki Suomen eduskuntapuolueet myötäilevät hinnankorotuksi ennen vaaleja ikäänkuin mikään ei niitä pelottaisi. Ihme ettei muka kukaan tiedä mitä pitäisi tehdä,Vetoaminen Ukrainan sotaan on pelkkä hätävale totuudelle joka möllöttää kuin täysikuu taivaalla.Koko energiapolitiikka on puolueiden toimesta pelattu umpikujaan lapsellisen tietämättömyyden takia.

2

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erikoista että norjalainen huliviliporukka kehuu että Suomessa on sähkö niin halpaa että tänne voidaan perustaa rautatehdas joka kuluttaa sähköä 7% Suomen kulutuksesta. Suomen päättäjät puhuvat kieli poskella tämän yrityksen puolesta vaikka eivät käsitä mitään koko asiasta. Missä on vastuu asioista joita nyt tehdään ?Voiko sammuva puolue tehdä puolestamme miljardisopimuksia pikkupoikien kanssa ilman taloudellista vastuuta? Fortumin konkurssi ei näköjään paljon pelota..Maksajana pelkään kyllä kovasti tätä menoa.

    • Anonyymi

      Eduskuntapuolueet rikastuivat hinnan nostattamisella.Ne saivat osingot kuten ennenkin. Suomessa korruptio hyödyttää vallassaolijoita ja kansa maksaa kulut.Metsäyhtiöt korjasivat voitot hinnankorotuksista koska omistavat sähkön tuotannon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9270
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6568
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      125
      6293
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      158
      4855
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      169
      4668
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      94
      3253
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2371
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2238
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      160
      2190
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2017
    Aihe