Jos teette sellaisen päätöksen jossa on väliin putoavia sähköllä lämmittäviä kotitalouksia niin aivan varmaa on se että HE / NÄMÄ lopettavat säästämisen ja vilussa väristelyä. Minä olen esimerkkinä muille ensimmäisenä, maksakoon mitä maksaa jossain se raja tulee vastaan.
Hallituksen sähkön kompensaatio !!
Anonyymi-ap
14127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikö tämä hallitus tätäkään asia osannut kunnolla hoitaa.
Iltalehti ja Iltasanomat kertovat, mitä pääministerin tulee tehdä, kuten tähänkin asti.
Ei ole ihmeiden aika ohi , valtio voi KIIREEN perusteella jaella rahaa JÄLLEEN , ilman että tukia kohdistettaisiin tarvitseville , kyllä tämä maa tarvitsee pätevämpiä päättäjiä , tällä lailla kun toimitaan on velkakierre ja kurjuus edessä väistämättä . Heppoiset on perusteet jos ei muuta keksitä kuin kiire tai sota , jolla mielestään väistävät kaikki vastuunsa.
Tytön hupakot asialla niin paskaa tulee niskaan.
Olisi parempi kun lähtisivät bilettään ja kokoontuisivat jauhojengin kassa svengaamaan niin että tuloat ja siteet pomppivat.
Antaisivat asiasta jotain tietävien ja osaavien hoitaa.
Onkohan se elinkeinoministeri Lintilä ja ministeriön vastuuvirkamiehet, jotka valmistelevat sähkön hinnan kompensaatiota "TYTÖN HUPAKKOJA"?
Vapaa-ajallaan useat ministerit ovat aina voineet huvitella — muistamme entisten keskustalaisten ministereiden alkoholinkäyttöä — maitoministeri Virolaista lukuunottamatta. Ministeri viinoja käytettiin erittäin runsaasti ja tilattiin myös runsaasti ulkomailtakin, entiseen aikaan.
Nykyinen Marinin hallitus on hoitanut tuhatkunta lakiesitystä maaliin ja korjannut edellisen Sipilän hallituksen (jossa persut ja kok) mukana töppäyksiä, kuten taksilaki, kiky ja aktiivimalli. Hoitajapula lähtee edellisten hallitusten töppäilyistä: se DESIMAALI. Kokoomuksen siilinjärveläinen ministeri lupasi aikoinaan korjata Sari Sairaanhoitajien palkkakuopat, mutta kuinkas kävi. Ei korjattu, vaan lakko estettiin pakkolailla.
Sote-lait saatiin aikaseksi Marinin hallituksen aikana, onneksi. Muutoin meidät saatettaisiin pisteyttää sairauksien ja iän perusteella ja yhteiskunta maksaisi yksityiselle pisteytyksen perusteella kapitaatiomaksut käyttipä sote-palveluja tai ei. Mitkähän olisivat sinun, nykyhallitusta maalittavan pisteet?
Nykyisessa hallituksessa on vain kaksi vasemmistopuoluetta ja kolme porvaripuoluetta edustettuna. Erityisesti kiitän ministeri Andersonia II asteen hyvin tehdystä koulu-uudistuksesta. Kompromisseja hallituksen on tehtävä eri puolueiden intressiryhmien vaatiessa eri asioita. Pääministerimme on sovitellut ja hoitanut koko Suomen etua vaikeissakin asiakysymyksissä kriisiaikoina (koronan hoito, Ukrainan sota, Natoon liittyminen, energiapula, Sipilän hallituksen Uniper-kaupat...)
Ministeri Lintilä on koronan tukirahojen jaossa mielestäni muistanut erittäin hyvin yrityksiä ja jakanut rahaa löysinkin perustein. Ovatkohan yritykset käynnistäneet hakemustensa mukaiset "projektit" ja tekevätkö niistä ensi vuonna tilitykset, että mihin tukirahat on käytetty, täällä kyselee eräs "tytönhupakko".
Puheita riittää...
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000009280425.html
Ruokajonot ovat kasvaneet kaikkialla Suomessa samaan tahtiin kuin tuloerot. Varakkaiden varallisuus on kasvanut tulojen kasvaessa vain vähän verotettuna. Verotus ei enään tasaa tuloeroja. Varallisuusveroa ei ole, se on nollattu.
Pääomatuloista maksetaan matala tasavero, kun taas eläkkeistä ja palkoista peritään progressiivinen vero. Myös useat sosiaalietuudet ovat verotettuja.
EU:n komissio on huomauttanut Suomea useasti liian matalasta perusturvan tasosta. Huomautukset ovat menneet kuuroille korville, kun EU:lle on perusteltu heikkoa perusturvaa sillä, että tukea saa useiden eri tukimuotojen perusteella. Kun perusturva ei riitä on anottava asumistukea, lisäksi on anottava toimeentulotukea. Tukia anottaessa köyhyys on tiliottein ja tosittein todistettava joka kerta.
Kun perusturvaa paikataan toimeentulotuella, joka ei riitä, niin on kerjättävä toimeentulotuen lisää LEIPÄJONOISSA.
Leipäjonot voitaisiin poistaa korottamalla Suomen perusturva EU-tasolle ja huolehtimalla siitä, että jokainen saa riittävän perusturvan, joka hänelle lain mukaan kuuluu. Perusturvan alikäyttö on Suomessa aivan liian yleistä, kun sirpaleinen ja byrokraattinen perusturva/toimeentulotuki ei ole kaikkien saavutettavissa. Leipäjonoon mennään mieluummin kuin luukulta luukulle nöyryytettäväksi, minkä seurauksena virkamies lopulta päättää onko henkilö riittävän köyhä.
Ja saman aikaan joku ihmettelee rikollisuutta.
Tukirahat jaetaan ennen vaaleja ja syyn tiedät, miksi...
Kun tukirahat jaetaan eniten sähköä käyttäville, eli rikkaille — niin mistä se johtuu?
Johtuuko se siitä, että hallituksessa on vain kaksi vasemmistopuoluetta ja kolme oikeistopuoluetta ja että sekä valtiovarainministerin että elinkeinoministerin salkut ovat kepulla?
Kannattaa ottaa selville, miten kokoomus ja persut sähkötuet jakaisivat, jos niillä valta olisi (tai on vaalien jälkeen) joko
- rikkaille (jotka eivät tukia välttämättä tarvitse)
- tai köyhille (joiden rahat eivät sähkölaskuun riitä).
Miksi tukirahat pitäisi maksaa niille, jotka eivät maksa itse isoja sähkölaskuja?
Se jaettava raha on peräisin isojen laskujen maksajilta.
Samat ihmiset jälleen väliinputoajina!
On se kumma, että vaikka ei opiskele ammattia eikä tee töitä, niin aina putoaa väliin.
Voisiko tehdä jotain toisin, vaikka samalla tavalla kuin suurin osa ihmisistä, jotka eivät putoa?
Kun sähkötuet menevät suurituloisille kotitalouksille niin on päivän selvää KULUTUSTA EI TODELLAKAAN VÄHENNETÄ YHTÄÄN....HYVÄ ETTEIVÄT LISÄÄ...HALOO ÄLY !
Tuet uppoavat kuin pieru Saharaan.