Justiinsa muistin, että noin viikko sitten tuli oikein mukava viesti eläkkeenmaksajalta. Ilmoittivat minulle, että kuukausieläke nousee n. 60 euroo. Se on yli 720 vuodessa. Kuukauseläke on nyt siis toista tonnia eli melekein 1100 kuussa. Nyt olis aihetta juhlia. Tekisköhän kaalikeiton...
Haha! Terve vaan köyhät
Anonyymi-ap
67200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Mä sanoisin että osta myös yks Pirkka olut juhlan kunniaksi.
Lapset tulee jouluksi ja tyhjentää jääkaapin
Minun eläke nousi 6,8% ja verotus laski 1,5%. Eli 150 euroa enemmän jää puhtaana käteen kuukaudessa, tekee 1800 euroa vuodessa. Ihan kivasti.
Kannattaa tehdä töitä kun on siinä iässä ,niin saa sitten vanhana eläkettäkin.
Minulla nousi myös tuon 6,8% ja verotuskin nousi.
Hyvin pärjää silti.
Teitkö pitkän uran?
Mulla eläke nousi muutaman kympin ja vastaavasti verotus nousi 2% joten koko homma on kohdaltani ihan yhtä tyhjän kanssa, eli + - 0
En muistanut mainita että kun verotus nousi, niin nyt on odotettava innolla sitä uutta VAPPUSATASTA.
Oletko pienituloinen. Vappusatanen tuli kaikille joilla oli pienimmät eläkkeet.
Kissan vittua, Ei ole kuulunut eikä näkynyt vappusatasta.
Kerro paljonko on bruttoeläkkeesi?
Mistä ikänsä töitä vältellyt eläkettä saisi?
1550e kk
Jännä juttu tuo demarihallituksen veropolitiikka.
Pieni eläke = Veroprosentti nousee.
Iso eläke = Veroprosentti laskee.
Demarit ohjaa rahan rahan luo, mitäpä köyhät rahalla tekisikään, tokihan marriini sen tietää.
Sinäpä oletkin tyhmä, siis oikeasti, kun tommosia uskot. Älä edes luule, että verotus laskee jos eläke nousee. Mulla on eläke 3100 ja vuoden alusta nousee 6,8 prossaa, mutta käteen jää paljon vähemmän kuin ennen korotusta.
Tuolle summalle ei luvattukaan satasta vaan pieneläkkeille.
Kansaneläkkeen ja takuueläkkeen, asumistuen.
Mitä isompi eläke, sitä isompi verotus. Ei ole vähennyksiä kuten työssä kävijällä työtulo ja matka ja mitä niitä onkaan.
En tiedä osaatkolukea ja tunnetko numerot, mutta jos osaat niin googletapa vaikka eläkkeen verotus 2023 niin näet kuinka ensi vuonna verotus menee.
Tai minäpä autan:
https://www.veronmaksajat.fi/globalassets/lehdistotiedotteet/lehdistotiedotteet-2022/elakkeensaajan-veroprosentin-muutos-2023_011122.pdf
Taulukosta näet että sinun 3100 euron eläkkeesi ennakonpidätys kevenee ensi vuonna 0,2%.
Niin, siitä tyhmästä puheen ollen... Tai antaa olla, mutta viisas tietää ja tyhmä luulee.
Minun 2500 euron eläkkeeni ennakonpidätys kevenee 1,4%, eli ensi vuonna saan tuon 6,8% indeksikorotuksen ja pidätysprosentin alentamisen seurauksena 150 euroa kuussa enemmän puhtaana käteen kuin tänä vuonna.
Jokos siinä tonni tulee täyteen...?
Niin vielä se että ensi vuonna alle 1300 euron eläkkeiden veroprosentti pysyy ennallaan,
mutta 1300- 1749 euron eläkkeiden veroprosentti nousee +0,3% !
1750-1999 euron eläkkeiden veroprosentti pysyy ennallaan.
Mutta 2000-4000 euron eläkkeiden veroprosentti todellakin portaitain pienenee ja vehennys on suurimmillaan -1,4% 2500 euron eläkkeen kohdalla.
Hallitus siis käytännössä kiristi pienten eläkkeiden verotusta ja kevensi isompien eläkkeiden verotusta. Aika metkaa, vai mitä?
Valtiovarainministeri kesk. Saarikko. Ota huomioon ja oletko selvittänyt minkä puolueen tahdon mukaan mentiin. Hallitustyö kun on että jokainen puolue sanoo vaatimuksensa ja kompromisseihin on pitänyt suostua jokaisen.
Muhahahahahahahaaa! Kuinkas sanna-fanit tämän selittää?
Minä tiesin tuon sivuston jo silloin kun sinä paskansit vielä rättiin.
Ja viisaudestasi huolimatta vielä valehtelet että korotuksen jäkeen sinulle jää vähemmän näppiin?
Taidatpa olla täystollo...
6,8% korotus ja 0,2% veron alennus...
Siis miten sinulle voi jäädä vähemmän näppiin?????
Selitä!
ei ne mitään selitä kun on jauhot suussa ja kieli poskessa
3100 € / kk saavat eivät kirjoittele näille palstoille! Sinun palkkasi oa pitänyt olla n. 6200 €/ kk. Se on jo ison luokan johtajan palkka, niin ison pomon, että sellaiset eivät huutele palkoistaan eikä eläkkeestään.
On se kumma, että duunari rupattelee tuloistaan ihan estoitta ja lisää siihen vielä reippaasti, niin että toinen duunari on vihreänä kateudesta, vaikka tietää sen isompipalkkaisen pistävän omiaan.
Kaikkien työeläke nousee 6,8% /kk. Verotus laskee ihan kautta linjan 1,5 %.
197€ tuli lisää brutto
Tuohan on vain suuntaa-antava taulukko. Siinä ei näy marginaalivero.
Vai kautta linjan laskee 1,5%... Taas yksi luulija... Lue enemmän, luulet vähemmän;
https://www.veronmaksajat.fi/globalassets/lehdistotiedotteet/lehdistotiedotteet-2022/elakkeensaajan-veroprosentin-muutos-2023_011122.pdf
Täysin yksiselitteinen, selvä ja paikkansa pitävä virallinen taulukko.
Pitää vain osata tulkita sitä.
Eläkekertymähän on keskimäärin 60% laskenta-ajan keskiarvopalkasta, joten 3100 euron eläkkeeseen riittää 5000 euron kuukausitulot, joka ei ole konstikaan paperisossuille ja sellunkeittäjille.
Edelleen nuo ovat vain suuntaa-antavia taulukoita. <<ettehän te tiedä verotuksen muodostumisesta paskaakaan. Ei se noin yksinkertaista ole.
Todellakin, Lieksassahan on runsaasti kovapalkkaisia sellun keittäjiä, eikö liene peräti yleisin ammatti. Heistä liki kaikki ovat tehneet pitkän uran, yli neljäkymmentä vuotta, siis niitä yli kolmen tonnin eläkkeen saajia on joka toisessa torpassa.
Lieksa on kymmenenneksi kurjin kunta koko Suomessa, täällä vain asuvat valtakunnan varakkaimmat eläkkeen saajat. Eipä uskoisi!
Kukin voi laskea tulevan eläkkeensä suunnilleen, se on reilu puolet palkasta, lähes 60 %. Täyteen eläkkeeseen pitää olla työssä, ei auta olla välillä kotihommilla.
Tietysti näille sellun keittäjille riittää lyhempikin ura, kun palkka on 5000€ / kk.
Näin hyvin sdp:n uunotus onnistui. Ja tietysti piti äänestää sdp:tä kun rahaa lupasivat. Voi jee miten ihmisiä pystytään höynäyttämään ja saadaan puoluekannatusta. Mitähän lupaavat seuraavissa vaaleissa sdp, vasemmisto ja vihreät. Kuuluvat suomen rikkaimpaan kansakuntaan ja ovat duunarin asialla. Tottahan on, että paperi- ja metallialalla on hirmusen hyvät palkat ja vihreäthän ovat akateemisesti koulutettua herra kansaa. Eli menkää taas äänestämään sitä puoletta kuka lupaa eniten rahaa.
Näähän onkin paperin palkkoja!
Kyllä se vaan eläkeläisellä on , jos ei nuorten töitä yritä itselleen ahneuksissaan hamuta, vaan tyytyy eläketuloonsa. Eläkeyhtiö ilmoittaa eläketulon verottajalle ja verottaja pidättää siitä veron. Itsellä ainakin toiminut kuin kello. Vähennyksiähän ei normi eläkeläisellä ole.
Mitä sinä tiedät kun väität että verotus laskee kautta linjan 1,5%...?!
Älä nyt enempää suuntaa-antavasti nolaa itseäsi...
Onnea. Kyllä tuota sietää juhlia. Inflaatio tuppaa piru vie syömään loputkin aina. Mutta hyvä että nousee. Vähintäänkin kaalisoppaa juhlistamaan.
Mutta kuinkas inflaatio sitten kourii niitä joiden tulot ei nouse, mutta verotus kiristyy?
Eli juuri SDP:n parasta vaalikarjaa, niitä jotka SDP on täysin unohtanut...
Milloin 9€ päivät nousee kymppiin?
On tehty aloite, että poistetaan kokonaan, kun se on niin vaikea pala työttömälle.
Vasemmisto kusettaa pienellä eläkkeellä olevia.Äänestäkää älkääkä valittako.Itse vasemmiston halusitte valtaan.Lopputulos ei taida pieneläkkeellä kituuttajia miellyttää.
Minkä verran Sipilän perskeko-hallitus kusetti koko yhteiskuntaa! Onko muisti noin lyhyt? Siinä meni eläkkeet, lapsilisät, päivärahat, toimeentuloturva. Meni toimiva taksijärjestelmä, meni valtionvelkarahat kaverikapitalisteille! Onko ikävä?!
Eläkekertymä lasketaan siitä, miten hyvää palkkaa saat. Pieni kk palkka jättää eläkkeenkin pieneksi.
Mitähänvarten Rinteen köttelö silloin vaalikiimassa uhosi että kaikki pieneläkelläiset ainakin saa sen vappusatasen, mutta ei maininnut puheessaan mikä se raja on sille sataselle?
Vaalikiimassaan lupaili joutavaa paskaa.
Kepu Sipilän syntilista on pitkä.
https://www.smu.fi/uutiset/sipilan-hallituksen-tekemat-leikkaukset-ovat-kurittaneet-etenkin-lapsiperheita-ja-tyottomia/
Kyllä tais mainita ja lehdissä oli.
Ylen sivulla rautalangasta väännetty.
https://yle.fi/a/3-10871832
Eipä tuosta vahinkoa muille kuin demareille ja toivottavasti pieneläkelläiset jättää ennen äänstyshommat väliin, kuten minäkin olen tehnyt ja teen edelleen.
Pieneläkeläisten juuri pitääkin nyt äänestää ettei sipiloisen råtat pääse eduskuntaan ja hallitukseen.
Nimenomaan ei pidä äänestää, mutta jos haluaa tulla kusetetuksi niin pitää äänestää.
Pitää äänestää jotta rottalauma ohitetaan äänimäärässä. Rotat toivoo alhaista äänestysprosenttia kun tietävät, että omat rotat on uskollisia äänestäjiä.
Osinkoja sataa niin kiva kuunnella köyhien ininää.
Sulla ei ole muuta kuin kelan osinkoja.
...🤭
Sinä olet älyltäsi köyhä. Ennemmin otan älyn, sillä älyllä pärjää elämänsä loppuun asti pienilläkin tuloilla ja bonuksena saa rikkaamman elämän henkisesti, kuin älyllisesti köyhä ja rikas.
Minulla vain nettoeläke 2400. Olenkin vanha metsuri jolta saha söi 30% eläkkeestä.
Kelan elätillä on vain yhteiskunnan apu.Ei mitään 2400 nettoeläkettä.Ei vanhat metsurit palstalle kirjoittele.hyvvee joulua
Mikä on "nettoeläke " ?
Se eläke minkä saat puhtaana käteen verojen jälkeen. Mitäs kuvittelit?
Vedätti sinua. 😂
Mitenpä tuo nyt minua vedätti, tietämätön moukka?
Täällä kannattaa joskus tekeytyä hölmöksi, ja katsoa mitä se saa aikaan kirjoittajissa. Ns. älykkyydenmittausta vastauksia lukiessa. Ymmärsitkö.
Tulot tällä hetkellä 65te niin ehkä siitä jotakin eläkettäkkin kertyy.
Jos ei ole eläkemaksuista huolehdittu niin eihän siitä kerry mitään eläkettä. Mutta jos on, niin ei voi kuin toivottaa mukavia eläkepäiviä!
Eipä ole kummoiset tulot? Mulla on 105 000 euroa pääomatuloineen ja muine sivutuloineen.
Pitkä ura, Kela on nyt kolmannella paikalla.