Minä sanon, olen lojaali vs minulle tuntematon, sinulle tuttu, sanoo en ole.
Ketä uskoa?
Ketä uskoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
En usko ketään .
Usko edes itseesi.
Anteeksi toi ylempi hullu. Sen nimi Harha varmasti kertoo paljon.
Et yhtään epäselvemmin osaisi tuota kirjoittaa? Mitä?
Pyydän anteeks. Aivotutkimuksissa ei havaittu mitään ylimäärästä toimintaa.
Sulla taitaa olla luetun ymmärtäminen puhdas nolla
Eikö se ole vain hyvä ei aivot rasitu liikaa
No.. ihminen yleensä uskoo epäloogisesti sitä jonka on tuntenut pidempään, vaikka se ei tuntisi sitä kenestä puhuu ollenkaan muuta kuin tunnistaa kadulla jos naaman näkee. mut siihen se tunteminen sitten jääkin.
Ei monikaan ajattele et hetkonen, tunteeko toi todella sitä josta puhuu vai onko asiassa jokin oma lehmä ojassa tai eikö vain naamataulu muuten oo miellyttänyt.
Tietty välillä taustalla on ihan oikeekin syy. mutta toisinaan kyse on vaan siitä että
"joo tiedän ton naamalta yläasteelta ja oon kuullu siitä et se on semmonen ja semmonen puskaradioiden kautta. (eli kiusaajat levittänyt paskaa koulussa kiusaamastaan ihmisestä ) tms.
Ihmisillä on niin kieroja motiiveja välillä puhua muista pahaa. Siellä voi olla syy kateus, mustasukkaisuus, se että haluu taklata kilpailijan sivuun ja varastaa itselleen jomman kumman osapuolen.
On vain yksinkertaisesti henkilökemioiden yhteen sopimattomuutta tai sitä että kun ei tunne niin vaan olettaa toisen olevan jotain ja puhuu sitä totena kun luulee että se on tuntemista että tunnistaa ulkonäöltä kadulta ja osaa sanoo mikä sen nimi on.
Ihmisen tunteminen on syvempää jotta voi sanoo että todella tuntee eikä vaan oleta tuntevansa.
Hhhmm.. ketä mä uskosin?
En varmaan kumpaakaan väitettä purematta nielisi. Mua ei vakuuta kukaan mies sillä et se jankuttaa et oon lojaali ja rehellinen, Muhun voit luottaa, käryää liikaa liian kova vakuuttelu,
En myöskään uskoisi jotain tuttuani suoraa vaan alkasin miettiin mikä sen motiivi on puhua noin. Mitä se tavottelee? Mitä se tosta itselleen saa?
Muodostaisin oman päätelmän ottaen huomioon kummatkin vakuuttelut ja vallitsevat olettamani motiivit ja sen mitä kumpainenkin sillä tavottelee. Ja tietty sen onko ko. henkilö ollu mua kohtaan luotettava. Olenko saanut itse kokee sen että hän on ollut sanojensa mittainen mies.
T: Karoliina
Joo jankuttaminen ja käytös eri kun jankutus, se on eri asia. Mutta suosittelen menemään oman fiiliksen mukaan jos yhtään osaa ihmisiä lukea. Sulla on kyllä oikeanlainen asenne.
Elämänkokemusta. Nykysin valkkaan kehen luotan taidolla ja elämääni ei pääse enää millään hämärät epärehelliset hyötyjät ja hämärähemmot. Mutta niin ei oo ollu aina. Olen joskus ollu hyvin naiivi ja sinisilmäinen. Turpiin tuli ja siitä sai kärsiä omissa nahoissa joten kivun kautta oppi meni perille.
T: Karoliina
👍🏾
Kantapään kautta saatu oppi yleensä parhaiten muistissa pysyy jotkut toki unohtaa senkin
Kyllä. Tässä maailmassa ei kaikilla oo hyvä tahto.
On toisinaan käytös kuin tässä biisissä
https://youtu.be/7inzlgREUzA
T: Karoliina
Mietit siis, oletko lojaali. Erikoista. Se on yksi asia, mitä en koskaan epäile itsessäni. Ja asia, jota vaadin niiltä, jotka päästän lähelle. Aivan ehdoitta.
Varmastikaan ei sinun kannata mennä fiiliksen mukaan eikä alkaa rekrytoijaksi.
Olen kyllä rekrytoinut. Ja ei, en mene fiiliksen mukaan. Uskon intuitioon ja sen jälkeen arvioin näyttöjen perusteella, menikö oikein.
Intuitiosi on sama kun fiilis.
Fiilis on tunnelma. Intuitio on selittämätön varmuus jostakin, mitä ei voi varmuudella tietää.
Kyllä ne on sama asia. Mutta ole eri mieltä. Väärin vaan meni sinun selittämätön varmuus tästä aloituksessa.
Ai aloituksen tarkoituksesta. Sanoisin, että tulkitsin epäselvää tekstiä laatijan vahingoksi.
Nuku hyvin, niin minäkin.
Hyvä niin. Olen nukkunut oikein hyvin viime aikoina😊
Hyvä että olet saanut unta mu ei se vaikuta mulla ainakaan muuhun kun siihen kuinka keho saa huilata
Vais niin. Kyllä se mieli siellä taustalla työstää asioita. Joskus lankojen päät sieltä löytää toisensa.
Tuossa tilanteessa minulle tuttuun ei voisi luottaa koska hän ei tuntisi sinua tai tietäisi sinusta muuta kuin korkeintaan sen mitä on ehkä netistä löytäny susta loput ehkä osaat päätellä itse kun osasit kysymyksenkin esittää
Toisten lojaalius on syvältä, mitä ei alkumetreillä pysty selvittämään eikä tulkitsemaan niinkuin se normisti ymmärretään.
Kyettävä itse tulkitsemaan tuttuus, yhteinen samankaltaisuuden koostumus.
Inttitavaraa saa verkosta.