Päätin kirjoittaa kansalaisaloitteen

Tervehdys arvon lukijat!

Päätin kirjoittaa kansalaisaloitteen minulle tärkeän konseptin pohjalta eli mielenterveyden. Kopioin alle kirjoittamani aloitteen keskeisen sisällön, mikäli joku olisi kiinnostunut aiheesta. Huomasin aiheen kirjoitettua että aloitetta ei voi lähettää mikäli viittä (5) vastuuhenkilöä ei ole valittu. Täten toivoisin kaikkia kiinnostuneita pohtimaan mikäli teillä olisi halukkuutta olla yksi näistä vastuu henkilöistä. Sähköposti osoitteen siis tarvitsen keneltä tahansa joka on valmis vastuuhenkilöksi tulemaan. Mikäli haluatte olla yksi näistä vasuuhenkiöistä kertokaaa miten haluatte että sähköpostiosoitteen vastaanotan. Kiitokset ja rauhallista sekä antoisaa uuden vuoden odotusta!

Otsikko: Psykoterapeutin käynnit oltava ilmaisia kaikkille

Sisältö: Mielenterveyteen liittyvät palvelut on oltava ilmaisia kaikille niitä tarvitsiville. Tämä ei ole ehdotus, vaan vähimmäis vaatimus hyvinvoivalle yheiskunnalle. Suomi on edelläkävijä monessa yhteiskunnallisessa ongelmassa, kuten nais-pääministerin valissa. Miten silti voi olla mahdollista että pärjäämme maailman tasolla heikosti mielenterveys ongelmien tilastoissa.

Perustelut: Emme tule olemaan tasa-arvoinen yhteiskunta mikäli emme salli kaikille saman arvoista oikeutta mielenterveydellisiin palveluihin. Tämän vuoksi ennemmin kuin minkään muun eteen, valtion on oltava valmis antamaan 100% vakuus kansalaisten mielenterveys palveluiden kustantamisesta. Ennen kuin mitään uutta voidaan edes lähteä kuvittelemaan rakentamaan Suomen tulevaisuuden eteen, on meidän pystyttävä palvelemaan niitä jotka nyt voivat huonosti Suomessa. Ne jotka Suomen tulevaisuuden tulevat luomaan, ovat myös niitä joita meidän nyt tulee auttaa, kaikin resurssein jotka käytettävissä on. Jos me emme tätä vähimmäistäkään ihmiskunnallista ongelmaa voi korjata, ei meillä ole muuta tietä kuin mennä luokalliseen yhteiskuntaan joka ei tule kun vain sortumaan ja tämän aikakauden aikana ei ole muita onnellisia kuin ne joilla on valuuttaa takanaan.

2

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitusvirhe korjattu: valissa -> valinnassa

    • Anonyymi

      Hyvä aloite, toivottavasti on saanut kannatusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe