Tervehdys arvon lukijat!
Päätin kirjoittaa kansalaisaloitteen minulle tärkeän konseptin pohjalta eli mielenterveyden. Kopioin alle kirjoittamani aloitteen keskeisen sisällön, mikäli joku olisi kiinnostunut aiheesta. Huomasin aiheen kirjoitettua että aloitetta ei voi lähettää mikäli viittä (5) vastuuhenkilöä ei ole valittu. Täten toivoisin kaikkia kiinnostuneita pohtimaan mikäli teillä olisi halukkuutta olla yksi näistä vastuu henkilöistä. Sähköposti osoitteen siis tarvitsen keneltä tahansa joka on valmis vastuuhenkilöksi tulemaan. Mikäli haluatte olla yksi näistä vasuuhenkiöistä kertokaaa miten haluatte että sähköpostiosoitteen vastaanotan. Kiitokset ja rauhallista sekä antoisaa uuden vuoden odotusta!
Otsikko: Psykoterapeutin käynnit oltava ilmaisia kaikkille
Sisältö: Mielenterveyteen liittyvät palvelut on oltava ilmaisia kaikille niitä tarvitsiville. Tämä ei ole ehdotus, vaan vähimmäis vaatimus hyvinvoivalle yheiskunnalle. Suomi on edelläkävijä monessa yhteiskunnallisessa ongelmassa, kuten nais-pääministerin valissa. Miten silti voi olla mahdollista että pärjäämme maailman tasolla heikosti mielenterveys ongelmien tilastoissa.
Perustelut: Emme tule olemaan tasa-arvoinen yhteiskunta mikäli emme salli kaikille saman arvoista oikeutta mielenterveydellisiin palveluihin. Tämän vuoksi ennemmin kuin minkään muun eteen, valtion on oltava valmis antamaan 100% vakuus kansalaisten mielenterveys palveluiden kustantamisesta. Ennen kuin mitään uutta voidaan edes lähteä kuvittelemaan rakentamaan Suomen tulevaisuuden eteen, on meidän pystyttävä palvelemaan niitä jotka nyt voivat huonosti Suomessa. Ne jotka Suomen tulevaisuuden tulevat luomaan, ovat myös niitä joita meidän nyt tulee auttaa, kaikin resurssein jotka käytettävissä on. Jos me emme tätä vähimmäistäkään ihmiskunnallista ongelmaa voi korjata, ei meillä ole muuta tietä kuin mennä luokalliseen yhteiskuntaan joka ei tule kun vain sortumaan ja tämän aikakauden aikana ei ole muita onnellisia kuin ne joilla on valuuttaa takanaan.
Päätin kirjoittaa kansalaisaloitteen
2
840
Vastaukset 2
kirjoitusvirhe korjattu: valissa -> valinnassa
- Anonyymi
Hyvä aloite, toivottavasti on saanut kannatusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3261444- 1121176
- 1151055
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22827- 111812
- 112780
- 18450
- 36413
- 56402
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i89401