Päivittäin näkee uutisia missä rekka-auto on kaatunut tai ajautunut pellolle. Mistähän tuo johtuu, autot ovat nykyisi hyviä, samoin tiet verrattuna takavuosien? Suurin syyhän on usein siinä ratin ja penkin välissä. Puhutaan puhelimeen ja muuta sellaista. Ja tietenkin se puutteellinen ajokokemus mihin luotetaan liikaa.
Rekkojen ulosajot
Anonyymi-ap
8325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Myös ajo-opetus on puutteellista.
Puhelimen käyttö ajon aikana on niin yleistä nykyään että varmasti tämä on yksi suurimmista syistä.
paikalliset teinit saisivatkin ajaa ulos paskamopoillaan ja autoillaan niin olisi keskusta kerrankin turvallinen ja hiljainen.
Hyvät tiet on tosi pahoja välillä.
Eipä noita rekkojen ajotaitoa paljon opita noilla amiksen koulutuksella.
Se että on kokenut rekkakuski, ei tarkoita sitä että on hyvä kuski.
Taitaa olla tiukat aikataulut, eli pitää painaa vauhdilla kelistä riippumatta.
siitä se johtuu että kiire-ajot niin typerästi järjestetty että luukuttaa rajotinta vasten pitää lippispää kuskin aina, piirtusi punasella huutaa taukoo. Sitte kytätään ohitus paikkaa pikkuautosta jos ajaa rajotuksen mukaan sakonpelossa siinä 60 tai 80 alueella, vaikka on gps tarkistanu mittarinsa että menee just sitä oikeeta vauhtiaan, nämä isot siellä sitä 89 ään koittaa työnnättää lissää nopeutta ajamalla takapuskurissa. Siat yrittää jopa äänimerkillä ja pitkillä ajattaa usein ylinopeutta siitä eestä kun ei paukut riitä ohitukseenkaan kuitenkaan. KIvoja tieraivoja saanut muutamilta noin, minähän en siitä väistele ajan sitä omaa just rajotteen mukaista vauhtiani, vilkutelkoot ja raivotkoon, ajamalla ei sitä aikatuluaan saa kiinni kun se lähtökihtasesti on jo perseestä