BMW jäljessä

Anonyymi-ap

BMW ihan kiva auto mutta autoalan harrastajana vuosien varrella huomaan että kaikki mitä löytyy Mersusta tänä päivänä, löytyy BMW:stä 5 vuoden päästä, en tiedä onko tämä tarkoituksenmukaista mutta autoilla ei juuri hintaeroa ole niin miksi valita vanhanaikainen auto kun saa uusinta tekniikkaa hieman kalliimmalla?

4

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      3 BMWn ja 2 Mersun omistaneena tätä aloitusta on kommentoitava. Nykyinen auto on C300de ja se vaihtuu kohta 330xe:hen ja siihen on useita syitä, otetaas muutama malliksi:
      - Mersussa 30 tkm mittarissa ja auto ollut 2 kertaa hinurin päällä ja 3 kertaa on syttynyt moottorin vikavalo. Mersun takaikkunassa lukee "Best or nothing". Auto ei ole best, joten Mersun oman määritelmän mukaan se on NOTHING. Laatu on kuraa.
      - Mersu yrityksenä: Luulisi että tavoite olisi high performance kulttuuri "johtotähden" oletuksen mukaan, mutta tässä kohtaa jää vajaaksi joka puolella. Mersun sivuilla mainitaan auton palautuspalvelusta kun huolto on alle 50km kotoa, huolto sanoo että tuu hakee ei me keretä sitä sulle palauttamaan (auto meni hinurilla korjattavaksi). Kun auto viedään vuosihuoltoon, auto menee korjaamolle uudemman kerran kun huoltohessu on laittanut sinne liikaa öljyä ja auto valittaa että käy vähentämässä öljyä. Kun myyjä saa autonsa myytä siirtyy kiiinnostus täysin seuraaviin pokiin. Täysin ala-arvoista toimintaa ihan kaiken aikaa.
      - Ajettavuus: Mersu on perusmukava muttei vakuuta mitenkään kun on ajanut Bemarilla. BMWn takaikkunassa lukee "Ajamisen iloa" mikä pitää paikkansa, Mersun takaikkunassa lukee NOTHING (katso yllä) mikä sekin pitää paikkansa.
      - Modernius mitä aloittaja peräänkuuluttaa, esimerkkejä:
      - Bemarin ohjaamo on selkeästi Mersua edellä. Mersun tabletit liimattuna ohjaamoon on varsinainen viritys verrattuna uuteen 3-sarjalaiseen.
      - 330xe:ssä on pienempi akku kuin nykyisessä C300de:ssä (n. 12 vs 13) ja Bemarissa on jatkuva neliveto ja Mersusssa takaveto. Siitä huolimatta Mersu menee vain 35km max kesällä, Bemarin vastaava on 45-50km tai yli. Bemari pistää Mersun täysin kyykkyyn tältäkin osin. Uudessa C-sarjassa Mersu on melkein tuplannut akkukoon ja samalla ylimääräisen painon rangen kasvattamiseksi - no jokainen tyylillään. Edelleen pisteet Bemarille, suhteutettuna akkukokoon ja nelivetoon Bemari on täysin ylivoimainen. Jokainen osaa laittaa autoon isomman akun, Bemari osaa hyödyntää olemassa olevan akun tehokkaasti mitä Mersu ei osaa tehdä

    • Anonyymi

      Heh, hyvä kirjoitus plugareista ja kuinka BMW on edellä. Ei tarvitse kun katsoa Youtubesta reviewtä 330e/xe ja c300e ja ero tulee erittäin selväksi. BMWtä hehkutetaan poikkeuksetta loistavaksi autoksi, MB kommentit on tyyliin "no ihan mukava ja rangea on kivasti". No MB on pappamobiili, ihan ok jos tuntee olevansa 100v. BMW on ilo ajaa.

    • Anonyymi

      Sääliksi käy Bemukuskeja kun Kia näyttää perävaloja kaikille Bemuille. Hermot menee, tai onhan ne menneet jo ajat sitten.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe