Hienoa juttu, niistä tulee rahaa
Yritystuet on 2 miljardii veroja yritykset maksaa 7 miljardii
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Yritystuet ovat veroetuineen (poikkeama normiverotuksesta) jo noin kahdeksan (8) miljardia vuodessa. Suomen yhteisövero (= yritysvero) on EU-maiden pienempiä, kun taas yritystuet veroetuineen lienevät EU:n kärkipäässä.
Myös maataloustuet ovat suuret; kansallinen maataloustuki EU:n myöntämä maataloustuki. Maataloustukia myönnetään noin 200 eri tukimuodon perusteella ja kunnissa on maatalousneuvojia, jotka auttavat tukien haussa.
EU on huomauttanut Suomea useamman kerran perusturvan pienuudesta, mikä ei ole johtanut perusturvan parantamiseen. Toimeentulotuki on tarkoitettu tilapäiseksi ja korjaamaan perusturvaa, mutta käytännössä leipäjonot korjaavat perusturvan heikkoutta.
Toimeentulotuki on tarveharkintaista ja köyhyys on aina uudestaan ja uudestaan todistettava tiliottein. Niinpä Suomessa on Sosiaaliturvan alikäyttöä, eli läheskään kaikki, joille tuki kuuluisi eivät sitä hae.
Kuinkahan moni yritys on jättänyt yritystuen hakematta tai saamatta? Yritystukia on myönnetty yrityksille, jotka eivät tukia tarvitse, mutta väärentävät kilpailua. Osinkojuhlia ei yritystukien avulla pitäisi voida järjestää, kun suomalaiset samaan aikaan kerjäävät ruokaa leipäjonoissa.
Puolustusmenot ovat noin kuusi (6) miljardia vuodessa. Hankitään 10 miljardilla hävittäjiä, jotka vanhentuteina joutuvat aikoinaan romuttamolle, kun toivottavasti niitä ei koskaan tarvita.- Anonyymi
Ei ole vaan kaksi, tai vähän alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole vaan kaksi, tai vähän alle.
Vanhaa tietoo sipilö kynenkertaistuntuet luvu jiskus enne sotia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952005
- 1701341
- 1661269
Ikävintä on kokea
Kun toinen lähestyy niin sitä itse vetäytyy. Sitten kun itse lähestyy niin toinen vetäytyy. Vähänkuin magneetit jotka hylkivät toisiaan ja sitä ei ede801067Unelmoitko asunnosta lämpimässä? Haluaisitko muuttaa Suomesta esim. Espanjaan?
Kiinnostaisiko sinua muuttaa pois Suomesta lämpimään? Jos kiinnostaisi, niin muuttaisitko vain talviajaksi vai koko vuodeksi ja millaisia kriteerejä s70792Sara ja Pyry eronneet?
Pitääkö huhu paikkansa, tietääkö kukaan?Joku kertoi, että olivat tapelleet rajusti Emma gaalan jälkeen ja sen jälkeen Sara poisti Instatililtään kaikk37767Miksi ihmiset ilkeilevät toisilleen anonyymisti?
Ikuisuusaihe, tavallaan, mutta jäin tuota pohtimaan männä yönä. Miksi pitää olla ilkeä mm. palstalla anonyymisti? Miksei voi vain todeta, että olen er156739Sen takia sanoin sen
Että et ottaisi itseesi kun ei ole tarkoitus sinua loukata. Me vain heijastellaan toistemme kipukohtia ja se tuntuu ikävälle.98665Millaisista tuoksuista miehet pitää?
Tuli tuosta yhdestä aloituksesta mieleen tälläinen. Eli millainen tuoksu saa miehet sekaisin? Onko se karkkikaupan tuoksu, kukkainen tuoksu,mausteinen87629