stall gobbacka

onko tää kiva talli? mites omistaja, onko se tallilla, mukava tyyppi? voiko tallille tulla hoitamaan tai taluttamaan ilman että käy vakiotunnilla? kertokaa kokemuksia LÄHIAJOILTA. onko hevoset kivoja. tai tallin tilat?

8

3065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En itse harrasta tällä tallilla mutta olen käynyt kaverini kanssa joka käy sillä tallilla. Omistaja oli paikalla koko sen ajan mitä olin siellä ja vaikutti oikein mukavalta. Sain siis tulla taluttelemaan alkeistuntilaisia ja hoitamaan heppoja. Tallilla on aika paljon hevosia ja vähän poneja. Maneesi ei ole lämmitetty mutta suojaa sateelta ja lumelta. Hevoset vaikuttaa kivoilta ja tilat myös. Olen itse miettinyt tallin vaihtoa tälle tallille.

    • Anonyymi

      Ei todella voi suositella. Kokemukset hirveitä.

    • Anonyymi

      Vaihdoin tälle tallille toiselta tallilta. Tunnit on hyvät ja opettajat oikein kivoja ainakin jotkut. Itse kehityin puolessa vuodessa tosi paljon kun vaihdoin tälle tallille. Jos olisin jäänyt vanhalle tallille en oisi nyt näin proo ratsastaja kuin nyt olen. Olen saanut hyppii korkeampi esteitä ja tehdä vaikeampia koululiikkeitä. Mun taso on vaihtunut pelkän tallin vaihdon myötä Hed-c/ristikko -> Hec-b/60cm ja mun EE on 70cm. Hepat: Jotkut tosi kilttejä hoitaa jotkut aika kamalia hoitaa. Vain muutama poni ja muut hevosia. Aika monta hevosta on myös sellaisia millä lapset tai kokemattomat eivät voi ratsastaa. Tää talli tuntuu mulle KODILTA. Mulla on paljon tallikavereita ja heppamaailma muuttunut tosi paljon paremmaksi tallin vaihdon myötä. Olen nyt siis Stall Gobbackalla.

    • Anonyymi

      Oon käyny jo 4 vuotta tuolla ja käyn myös nyt aktiivisesti . Kun menin sinne ekaa kertaa ja kysyin tallin omistajalta että onko tekemistä niin sain hakee heppoja sisään ja harjailla heppoja ja poneja. Kaikki tuolla on tosi kivoja ja tallin omistaja on lähes aina siellä. Tilat ja hepat on kivoja. Talilla on enemmän heppoja kun poneja mutta monenakin on.

    • Anonyymi

      Tää on paras talli ikinä. En vois kuvitella että löytäisin parempaa paikkaa. En edes haluaisi tällä hetkellä omaa hevosta sillä tällä tallilla kaikki on täydellisesti. Mulla on paljon hyviä ystäviä, pääsen kehittymään ja kisaamaan(kisoja järjestetään aika paljon) Yleensä ratsastuskoulu voi opettaa ratsastajia n.80-90cm tasolle mutta tällä tallilla pääse kisaamaan vaikka 130cm esteitä, kun kokemusta karttuu ja ulkopuolisiin kisoihinkin on ratsastajille helppo päästä. Tää on mun place to be!

    • Anonyymi

      Enemmän kisatalli kuin ratsastuskoulu. Puoliylläpitomahdollisuus, estevalmennuksia joka viikko ja hyvät mahdollisuudet kehittyä ja kisata myös ulkopuolisissa kisoissa, jos on pyp. Tallilla on paljon haastavia ja hienoja hevosia, jotka tarkoitettu kisaaville, kokeneille pypeille ja ratsastuskoulu lapset menee sitten laiskoilla 25v tai nuorilla osaamattomimmilla poneilla.

    • Anonyymi

      Millaisia pyp-paketteja on esim.mitä tunteja ne sisältää ja paljonko sellaiset maksaa?

    • Anonyymi

      Ei voi suositella parempiaki espoosakin on

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      713
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      580
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      577
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe