Kokoomuspuolue on luotu riistämään kansan työn tulokset suuren rahan riistokapitalistien hyväksi. Tämän perimmäisen tavoitteen kokoomus on pystynyt taitavasti peittelemään ja hämäämään äänestäjiä. Riistettävänä ovat tavalliset työtätekevät kansalaisemme sekä pien- ja perheyrittäjät.
Älkää hyvät ihmiset tukeko vaaleissa näitä riistokapitalistien elättäjiä!
Älkää hyvät ihmiset tukeko vaaleissa näitä riistokapitalistien elättäjiä!
Vastaukset 27
Vanhimmat
Näin se menee.
Imagon🤡
Kurjuutta on luvassa jos Orpon porukka pääse valtaan .
Vihervasemmisto meni 2011 kokoomuksen johtamaan hallitukseen jossa leikattiin Suomen lapsilta ja vanhuksilta. Takit nurin..0
Nyt on jo ennen vaaleja väläytelty että rahoja tullaanottamaan köyhiltä, eläkeläisiltä ja työttömiltä eli kaikkein pienituloisimmilta!
Se ei aiheuta mitään muuta tulosta kuin kurjuuden maksimointia koska silloin sosiaaliluukku kutsuu ja elämiseen tarvittavat minimirahat tulevat vain toista kautta. Mitään säästöä ei yhteiskunnalle synny, pikemminkin päinvastoin koska asioita hoitamaan tarvitaan enemmän ihmisiä jotka Kelan asioita hoitavat.
Se marginaali ryhmä jotka ovat työhaluttomia tai työkyvyttömiä ei työllisty vaikka mitä temppuja tehtäisiin. Suurin osa työttömistä menisivät töihin jos niitä olisi. Työttömien rankaisun sijaan pitäisi keskittyä luomaan uusia työpaikkoja, jos niitä ei ole niin mitkään leikkaukset köyhimmiltä ei työllistä ketään!
Alkaa tekemään mieli mennä töihin, kun tukiaiset poistetaan tai ainakin vähennetään. Se on fakta.
Kyllä. Toisten rahoilla loisimisen ja asumisen on loputtava.
Mutta kun ei kukaan palkkaa tuota sakkia.
Mitenpä menet jos töitä ei ole? Ei täällä mitään työvoimapulaa ole! Yli 50 vuotiaita ei oteta edes haastatteluun kun vastaat työpaikkailmoitukseen. Olen ollut eläissäni 4kk työttömänä(takana 35v työuraa) ja sen aikana tein kymmenkuta työhakemusta mutta koskaan ei valinta osunut kohdalle että olisin päässyt edes haastatteluun. Nyt olen kyllä töissä, töihin olen päässyt suhteiden kautta jotka ovat syntyneet entisen työpaikan kautta. Eli jos sinulla ei ole suhteita ja olet yli 50 ja vaikka sinulla on työkokemusta, työhaluja ja ammattitaitoa niin työn saanti on kiven alla. Turha syyllistää kaikkia työttömiä.
Höpsis, minäkin sain uuden paikan 55 vuotiaana.
Onko lukemisen ymmärtämisessä jotain ongelmaa? Kirjoittajahan on töissä ja on yli 50 vuotias mutta ilman suhteita ei ole päässyt edes työhaastatteluun. Kaikilla ei ole sama tilanne eikä paikkakunnan vaihto ole helppoa jos on oma asunto ja toisella puoliskolla on työ täällä.
Noilla minäminäminä-tyypeillä on muitakin kuin lukemisen ymmärtämisen ongelmia. Eivät suuressa minuudessaan huomaa ja jos huomaavat, niin aina siitä voi jotakuta muuta syyttää!
töihin sitä mentäis vaikka vähän työkyvyttömänäki muttei meitä duunareita kukaan enää ota,mittarissa ku alkaa 60 häämöttää.nauravat kun erehtyy kysäsemään
Kaikki tulos mitä yritykset tekevät: JAKAMATONTA PALKAA
No eiköhän se viime aikoina ole ollut vasemmisto ja vihreät, jotka keskustan kanssa meitä riistää.
Erinomainen kommentti ja totta.
Kokoomusta ei pidä koskaan päästää vallankahvaan.
Riistokapitalistien tukena ovat vasemmistopuolueet jotka suu vaahdossa kannattavat halpatyövoiman päästämistä maahan polkemaan palkkatasoa.
Ainut asia joka saa epäröimään kokoomuksen äänestämistä on seuraavan hallituksen kokoonpano sehän voi että Marin on valtiovarainministeriön ja silloin ollaan niin pohjalla kuin voidaaan olla.
Valtiovarainministeri
Marinin kiitokset hallituskaudesta demereita äänestäneille duunareille
https://www.iltalehti.fi/talous/a/89fa7abb-b65e-4a5a-b5b6-101cb07983b1
Korjaus: demareita
Samalla pienituloisena perheenä kiitämme saamatta jääneestä sähkötuesta. Kiitos Sanna,
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3ad0360a-0e85-4c7f-9f48-8022f74a54cb
Onhan kokoomuslainen tuottanut aloituksen tekijällekkin mahdollisuuden elää . Joten haukkuu väärää puuta .
Pahimpia riistäjiä, nimittäin veronmaksajien rahojen, ovat ne, joille työ ei maistu. Tekosyyn saa aina liksasta. Piruako annatte uunottaa itseänne? Liittykää ay-liittoon niin saatte sopimuksen mukaisen liksan. Hävetkää saatana, nuoret kelan ja sossun työkykyiset veteraanit.
Kaikki ei oo kunnan tai valtionhommissa. Kunnan ja valtion palkat maksetaan veroista. Yksityisyritykset maksaa aina sen alimman taksan mukaan-ota tai jätä.
Ay liitot on hmojen hommia, turpa mutrussa äplyillään. Nuoria ei kiinnosta tommonen, tehdään duunia kun huvittaa ja välillä vedetään lonkkaa.
Kainuu näyttää palaavan alkupisteeseen. Proletariaatindiktatuuri.