Vastuu osituksen jälkeen

Anonyymi-ap

Hei
Osaako kukaan sanoa oikeaa tietoa siitä, mikä vastuu osituksen jälkeen on kiinteistöstä, kun esille on tullut ongelma joka pitää korjata.
Onko toisella osapuolella mitään vastuuta tulevista kustannuksista esim 50% vai jääkö ne henkilölle joka jäi kiinteistöön?
Normaalisti kiinteistökaupassa myyjän vastuu on 5 vuotta esille tulevista virheistä. Osituksessahan maksetaan kuitenkin rahaa toiselle osapuolelle.

nimimerkillä utelias:)

4

383

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt tiedä mikä ositus oli kyseessä.
      Oletetaan että avioero jossa lunastit puolisosi pois.
      Mitä arvelet oliko kiinteistössä joku piilevä vika joka oli myyjän tiedossa muttei ostajan?

      Itse ostin kiinteistöosuudet muilta veljeksiltä, kaupantekohetkellä kävi kaupan toteuttaja (kaupanvahvistaja) läpi näitä vastuuita.
      Kertoi että erittäin vaikea saada läpi vaatimuksia virheistä sillä voidaan olettaa että ostaja joka on ollut samassa roolissa kuin myyjät.

    • Anonyymi

      "esille on tullut ongelma joka pitää korjata"

      Liittyykö ongelma rakennusvirheeseen, tai onko se ollut tai pitänyt olla tiedossa ennen ositusta? Jos ongelma oli tiedossa, vaikuttiko se kiinteistön arvostukseen osituslaskelmassa?

      • Anonyymi

        Turhaa kyselet.
        On ihan turha verrata tuollaista osuuden ostamista normaaliin kauppaan.
        Miten voit kirkkain silmin väittää ettet tiennyt joskin ongelmasta jos olet vuosia asunut ko. kiinteistössä? Eli sinun pitänyt tietää.
        Ja turha spekuloida onko otettu huomioon hinnassa, tietenkin on jos 2 tasaveroista (tuntevat kiinteistön) sopivat hinnan ovat he silloin selvillä kaikista asioista.


    • Anonyymi

      Jätät vaan sen exän rauhaan. Turha sitä riitaa on väen väkisin vääntää exän kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2898
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      48
      2284
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1654
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    Aihe