Vilppulan sahan kuolinkellot vireessä?

"Toinen sahaustehokkuutta parantava uudistus on optimoitu käyräsahaus.

”Kun puussa on muotoa, kuten lenkoutta, sahaus seuraa puun muotoa ja näin siitä saadaan täyssärmäistä tuotetta ja tukki pystytään hyödyntämään täysimääräisesti.”

Haapaniemen mukaan käyräsahauksella on ”erittäin merkittävä vaikutus” sahatavaran saantoon, mutta tarkkoja prosentteja hän ei lähde arvioimaan."


https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/54146aae-82d8-47a2-816b-ff16fc2b054f
454465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Näinhän se on aina ollut! Painotelat painavat tukin suoraksi ja terät hoitavat sahauksen.

Äänestä
  • Tukkipuu sekunnissa ..

    Äänestä

  • 😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

    😍 ­­N­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17687534o

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

On taas keskustelulla aihe🤦🤦🤦

Äänestä
  • Painava aloitus tosiasialle, että Rauman saha ostaa tukkipuuta, maksaa hyvin ja valmistaa ja myy maailmalle - satama vieressä - logistisesti oikeassa paikassa.

    Äänestä

  • Ei ole pakko lukea!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Painava aloitus tosiasialle, että Rauman saha ostaa tukkipuuta, maksaa hyvin ja valmistaa ja myy maailmalle - satama vieressä - logistisesti oikeassa paikassa.

    Voi sitä 70-80 vuotiasta metsänomistaja parkaa, joka rakkaudella ja metsäsuunnitelmaa noudattaen, vaivaa ja rahaa säästämättä on hoitanut metsiään ja puitaan, joille jopa lempinimiä ovat antaneet. Rauman saha pilkkoo sekunnissa vanhan ihmisen, huom. jopa oman ikäisensä puun pariksi lankuksi ja loput hakkeeksi.
    Tämäkö on sitä kestävää kehitystä.
    Tästä jää kyllä pää vetävän käteen se on varma.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Painava aloitus tosiasialle, että Rauman saha ostaa tukkipuuta, maksaa hyvin ja valmistaa ja myy maailmalle - satama vieressä - logistisesti oikeassa paikassa.

    Satama vieressä. On joo, ollut jo iät ajat. Mutta kun pitäisi päästä Saimaan kanavan kautta, meneekin vaikeaksi. Venäjä on Venäjä kuten aiemmin varoittelin.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Painava aloitus tosiasialle, että Rauman saha ostaa tukkipuuta, maksaa hyvin ja valmistaa ja myy maailmalle - satama vieressä - logistisesti oikeassa paikassa.

    Virheinvestointi tuo Rauman saha. Seuraavat 3-4 vuotta tulevat sen näyttämään. Samalla hinnalla M G olisi saanut jo olemassa oleville tehtailleen uuden kartonkikoneen, joka sentään tuottaisi kunnon voiton.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Voi sitä 70-80 vuotiasta metsänomistaja parkaa, joka rakkaudella ja metsäsuunnitelmaa noudattaen, vaivaa ja rahaa säästämättä on hoitanut metsiään ja puitaan, joille jopa lempinimiä ovat antaneet. Rauman saha pilkkoo sekunnissa vanhan ihmisen, huom. jopa oman ikäisensä puun pariksi lankuksi ja loput hakkeeksi.
    Tämäkö on sitä kestävää kehitystä.
    Tästä jää kyllä pää vetävän käteen se on varma.

    Kyllä se perikunta sitten sahauttaa lankkuja kun perintövero napsahtaa

    Äänestä

  • Tää on tuttua Haapaniemeä ja Vierolaa. Kaikki jotka ovat heidän kanssaan joutuneet työskentelemään varmaan allekirjoittavat tämän. Itsekehun määrä on suunnaton. Kuitenkin tässäkin Haapaniemi ei ota kantaa millainen etu käyräsahaus saantoineen on.
    Voin sen sanoa tätä tutkiessani aikoinaan erään toisen projektin yhteydessä, että etua ei tule oikeastaan yhtään ,Koska lenkoja/käyriä tukkeja /kuituja ei sahoille pitäisi edes tulla. Ne jotka niitä sahailee, niin ei vaikuta saantoon kuin kymmenyksiä.
    Itse sain arvoksi 2,6 %. sillä otannalla mitä tutkin 2 kuukautta. Aiheuttavat enemmän ongelmia linjastolla kuin mitään hyötyä.
    Eläkepapparainen haluaa pysyä pinnalla ettei nimi unohdu.

    Äänestä

Täytyy myös muistaa se realiteetti että tukin muoto on 99%sesti pyöreä. Käyriä ja lenkoja tukkeja ei pääasiassa ole järkeä sahata, koska aiheuttavat häiriöitä sahan ja tasaamon osastoilla. Yleensä ne raakataan pois jo tukkilajittelussa. Tai metsässä motokuskin toimesta. Polttopuuta niistä tietysti saa.
Hyöty jää äärimmäisen mitättömäksi.
Eikä niitä juurikaan pysty hyödyntämään esimerkiksi rakennusteollisuudessa.

Äänestä
  • Kaikelle sahatulle puutavaralle löytyy ostaja.

    -egyptinparrua laivalla-

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kaikelle sahatulle puutavaralle löytyy ostaja.

    -egyptinparrua laivalla-

    Jopa epäkurantille paskalle. Millä hinnalla? Kovalla hinnalla!

    Äänestä

Näyttää vilppulan sahalla perinne jatkuvan.
Nimittäin se pakollinen kiintiöhoro löytyy edelleen.

Äänestä
  • Kyllähän siellä aina on niitä ollut. Jokaisella prätkäjengilläkin on noita tallihoroja eli siipeilijöitä. Paikkaavat tai yrittävät paikata huonoa itsetuntoaan moisella kiehnaamisella.

    Äänestä

Näinkö kauan eli eläkeikään asti Haapaniemellä kesti oivaltaa kyseinen asia?
Autoakin kannattaa ajaa tien muotoa mukaillen.

Äänestä

Mikä siinä on ettei työntekijät uskalla avata turpaansa ja kertoa rehellisesti miten asiat on? Ollaan kuitenkin jo hei 2020-luvulla, englanniksi in 21st century.
Kasvattakaa pallit.

Äänestä

Vähämpä täällä ymmärretään missä sahataan mitäkin ja miksi.

Äänestä
  • Jos voisit tämmöistä puupäätä avustaa ja kertoa sen kaikille palstan lukijoille.
    Nimimerkillä 4 metsäalaan liittyvää koulutusta takana. Yhteensä 12 vuotta on tullut tuota saha, paperi ja metsäalaa opiskeltua ja työelämässä oltua.

    Äänestä

  • Jaa eikö siellä sahatakaan ainakin näitä kerrostalojen kokoisia tukkeja . Niitä ei montaa tarvita ja tuo 500 00m3 on kasassa.
    Ja jos ei niin miksei?
    Kyllä täällä se ymmärretään. Tuo aikoinaan Metsä oliko se nyt Timber silloin mentiin mänty ja kuusisahoihin. Tottakai se vähän aikaa toimi mutta sitten kun ei ollutkaan enää mäntyä tarjolla alettiin sahaileen kuusta.
    Ei tajuttu ilmeisesti sitä että männyn kasvu on pienempää kuin kuusen. Jolloin ei ollut juomapullossa enään juomaa jäljellä vaan ostettiin venäjältä Sakua.
    Nyt sitten sahaillaan näiden isojen firmojen yksiköissä sitä mitä satutaan tukkikentälle saamaan. Hieno oli idea, mutta kuten yleensä, vituiks meni.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jos voisit tämmöistä puupäätä avustaa ja kertoa sen kaikille palstan lukijoille.
    Nimimerkillä 4 metsäalaan liittyvää koulutusta takana. Yhteensä 12 vuotta on tullut tuota saha, paperi ja metsäalaa opiskeltua ja työelämässä oltua.

    🤣🤣

    Äänestä

Kirjoitettu vuoden 2022 vuoden viimeisenä päivänä. Juovuspäissään tietysti. Eihän tuota muuten voi ottaa vakavasti.

Äänestä
  • Laskuhumalassa ja kaikki elämässä koetut vääryydet mielessä. No, hyvähän se on vähäistä itsetuntoaan pönkittää katteettomalla uhoamisella.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Laskuhumalassa ja kaikki elämässä koetut vääryydet mielessä. No, hyvähän se on vähäistä itsetuntoaan pönkittää katteettomalla uhoamisella.

    Kummasti on Vilppulan sahan keskustelu poistettu kon kerroin tosiasiat Vierolasta. Ei tainnut pojun pää kestää totuutta,
    No lisää on tulossa sillä J.V olen laskenut yllesi tumman pilven joka lopulta vie sinulta kaiken elämisen tarkoituksen.

    1Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kummasti on Vilppulan sahan keskustelu poistettu kon kerroin tosiasiat Vierolasta. Ei tainnut pojun pää kestää totuutta,
    No lisää on tulossa sillä J.V olen laskenut yllesi tumman pilven joka lopulta vie sinulta kaiken elämisen tarkoituksen.

    Juu nimien mainitseminen saattaa johtaa syytteeseen, mutta vähintään aina keskustelun poistamiseen kun sellainen havaitaan.

    Äänestä

Muutama korjaus.
Ensinnäkin käyräsahausta on sahoilla käytetty pitkälti toista kymmentä vuotta.
Toisekseen käyrää(lenkoa) puuta mukaileva sahaus tuottaa käyrää sahatavaraa, joka linjaston häiriöprosenteissa syö moninkertaisesti saavutetun hyödyn. Puhumattakaan asiakkaan tyytyväisyysprosentista, ellei asiakas satu olemaan puuveneen rakentaja.

Ja kommentoijille myös vähän perustietoa männyn sahaamisesta.
-Telat eivät paina tukkia suoraksi, vaan pitävät tukin linjassa ja paikallaan, ettei sahuuseen tule poikkeamia mittauslaitteiden ja terien välisen puun liikkumisen takia.
-Männystä saadaan yleensä kaksi tukkia. Ns.välitukki ja tyvitukki. Näistä tyvitukki on lähes aina enemmän tai vähemmän kiero, mutta koska männyn alaosa, eli tyvitukki on läpimitaltaan suurempi ja lähes oksaton, siitä saa paljon paremman hinnan kun välipuusta, mitä toisaalta tukin suoruudesta johtuen on helpompi ja nopeampi sahata.

Ja oma näkemykseni, erään suurehkon konsernin sahalaitoksen toimihenkilönä on, että kaikki kirkkosahat tulevat häviämään seuraavan 10-vuoden sisällä. Sahan kannattavuuden edellytyksenä on lyhyt matka sivutuotekäsittelyyn, eli paperitehtaalle. Lisäksi sataman läheisyys tulee olemaan elinehto. Raideliikenne on ollut liian kallista jo pitkän aikaa ja kumipyöräliikennöinti on jo tällä hetkellä kallista, eikä rekkarallin hinta ole ainakaan laskussa seuraavien vuosien aikana.

Terv: UhappyPinesawMan.

Äänestä
  • Eli vilppulan saha loppuu järkisyistä. Kalliin kuljetuksen ja raaka-aineen hankkimisen hankalan saatavuuden vuoksi.

    Äänestä

  • Se vain, että niiden satamien läheisyydessä ei tahdo olla tukkimetsiä ja tukit joudutaan sinne kuljettamaan kaukaa. No, kumpi on sitten edullisempaa, kuljettaa sisämaasta tukit sahalle sataman lähelle vai kuljettaa sahattu puutavara sisämaan sahoilta satamaan. Siinä kysymys.

    Äänestä

  • Satamien läheisyys ei ole elinehto sahoille ja paperitehtaita ei kohta tässä maassa ole ainuttakaan. Sellu ja kartonkitehtaita on vielä. Tiedä vaikka olisi vain ajan kysymys koska loppuu sellun ja kartonginkin teko.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Satamien läheisyys ei ole elinehto sahoille ja paperitehtaita ei kohta tässä maassa ole ainuttakaan. Sellu ja kartonkitehtaita on vielä. Tiedä vaikka olisi vain ajan kysymys koska loppuu sellun ja kartonginkin teko.

    Voi olla sekin, että hakkeen käyttö voimaloissa energiapuuna on sahoille tuottoisampaa kuin sellunteossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Voi olla sekin, että hakkeen käyttö voimaloissa energiapuuna on sahoille tuottoisampaa kuin sellunteossa.

    Kyllä se näin alkaa olemaan, ja tukkipuuta sekä kuitua.

    Äänestä

Käyräsahausta on harjoitettu niin kauan kun on ollut raameja. Sirkkelillä on sahattu väärät puut vääräämällä. Jos väittää että kymmenen vuotta sitten on keksitty käyräsahaus niin on mennyt hukkaan puuinsinöörin opinnot. Insinöörien pitäisi kehittää sahausta niin että se kannattais. Mitä tehdään insinööreillä jos järki on jäässä????

Äänestä
  • Ovat työttöminä meuhkaamassa täällä.

    Äänestä

  • Ketä kiinnostaa?

    Äänestä

  • Heitäkin on niin monenlaisia.

    Äänestä

  • Käyräsahausta on tehty niin kausn kuin raameilla on sahattu. Kai jo sata vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Käyräsahausta on tehty niin kausn kuin raameilla on sahattu. Kai jo sata vuotta.

    Ketä kiinnostaa

    Äänestä

No ei ole ihmekään että kuolinkellot ovat vireessä. Metsä Group on kautta historiansa ollut "peesaajan"maineessa. Hyödyntää muiden keksimät tuoteperheet ja brassailee niillä kuin olisivat ne itse hoksanneet. Ovat 5-10 vuotta perässä näitä muita metsäfirmoja. Enkä nyt puhu vain suomalaisia metsäfirmoja vaan globaalidimensiona.

Äänestä

Sehän on vähän niinku kirjottajakin sitten.

Äänestä

Näin kirjaimellisesti asioista perillä olevana ja toiminnan keskipisteessä olevana, niin johan on keskustelu 😀 Montaa järkevää viestiä en löytänyt. Toki itsellänikin on antipatioita tiettyjä henkilöitä kohtaan ja sahan tulevaisuus ei ole mitenkään 100% varmaan tällä hetkellä, mutta silti todennäköistä jos tietää asioita jotain.

Äänestä
  • 🤭🤭🤭🤣

    Äänestä

  • Sinä se et tiedä mistään mitään

    Äänestä

"19 sahaa seisahtuu Ruotsissa – puuta ei ole tarpeeksi"

-Maaseudun tulevaisuus-

Äänestä
  • Johtunee siitä kun kävin paskalla äsken.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Toinen sahaustehokkuutta parantava uudistus on optimoitu käyräsahaus.

”Kun puussa on muotoa, kuten lenkoutta, sahaus seuraa puun muotoa ja näin siitä saadaan täyssärmäistä tuotetta ja tukki pystytään hyödyntämään täysimääräisesti.”

Haapaniemen mukaan käyräsahauksella on ”erittäin merkittävä vaikutus” sahatavaran saantoon, mutta tarkkoja prosentteja hän ei lähde arvioimaan."


https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/54146aae-82d8-47a2-816b-ff16fc2b054f

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu