se itseään pettää.
Kuten tiedetään, alhainen äänestysprosentti suosii oikeistoa. Siksi minä äänestän, etten halua mitään perskekoja yms. enää.
Äänestyspakkoahan Suomessa ei ole, mutta älköön kukaan äänestämättä jättänyt kaikesta katkera ja kaikille katkeruuttaan jakava kitisijä tulko minulle valittamaan sen jälkeen, kuinka huonosti asiat heidän mielestään Suomessa on, jos on ÄÄNESTYSOIKEUTENSAKIN jättänyt käyttämättä!
t: ikinatkuttajista tarpeekseni saanut.
ps. Natkuttajien ainut elämän sisältö on natkutus.
Kuten tiedetään, alhainen äänestysprosentti suosii oikeistoa. Siksi minä äänestän, etten halua mitään perskekoja yms. enää.
Äänestyspakkoahan Suomessa ei ole, mutta älköön kukaan äänestämättä jättänyt kaikesta katkera ja kaikille katkeruuttaan jakava kitisijä tulko minulle valittamaan sen jälkeen, kuinka huonosti asiat heidän mielestään Suomessa on, jos on ÄÄNESTYSOIKEUTENSAKIN jättänyt käyttämättä!
t: ikinatkuttajista tarpeekseni saanut.
ps. Natkuttajien ainut elämän sisältö on natkutus.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Mutta äänestämällä persuja äänestät äärioikeistoa!?Mitä järkeä?
Siinäpä sinulle miettimistä.
Eikö äärioikeisto kuulu oikeistoon? Ja nythän äärioikeistolainen PS on yrittänyt siistiä rivejään saadakseen maltilisemman puolueen maineen ja onkin jo kovasti kokoomuksen mieleen mahdollisena hallituspuolueena
Ja PS-puheenjohtaja kaipaa kepunkin kannatuksen nousua, että vasen laita saataisiin siirrettyä täysin sivuun.
Aiotko muuten äänestää seuraavissa EK-vaaleissa?
Ovatko siis sisulaiset ja odinitkin potkittu jo pihalle persuista? Jos ei ole, niin siivous on yhä pahasti kesken.
Ei ole potkittu eikä tuossa niin väitettykään. Muutama äänekkäin mölisijä vain on siirretty sivuun, että persut muistuttaisivat edes etäisesti ihmisistä koostuvaa puoluetta, jonka joku toinen puolue voisi hyväksyä hallitukseen. Halla-ahon johtamanahan persut potkittiin hallituksesta ulos kesken kauden. Poliittista imagoa on siistitty, mutta samaa paskaa puolue silti edelleen on.
Niin, tämä on kuitenkin oleellinen asia siinä suhteessa, kun persut väittävät ajaneensa äärilaidan ajattelijat pihalle puolueestaan. Eivät todellakaan ole. Niin kauan kuin sisulaisia ja odineita on persujen riveissä sekä kannattajina, niin kauan puolue on äärioikeistolaisuuden hanskassa. Vaan meneekö koko persuaate kuin lapsi pesuveden mukana, jos puolue putsattaisiin sisältä edustuskelpoiseksi? Sinimusta-puoluekin taisi syntyä lähinnä sen seurauksena, että PS-puolue joutui siivoamaan rivejään muutamassa räikeässä tapauksessa, jotka päätyivät julkisuuteen mm. ex-persu Terhi Kiemunki, joka kytkeytyy ex-PVL-johtaja Antti Niemeen ja kyseessä taisi olla tämä kansallismielisten kesäleiri, jossa ammuskeltiin ministerien kuvia. Persujen "siivousoperaatio" on ollut kuitenkin vain kuin enimpien moskien siivousta pinnalta, mutta se pimeä ydin on yhä puolueen sisällä.
Äärivasut+demut ja äärimusut tappaa kaikki.
https://www.hi2.fi/7-stalinin-neuvostoliitto/venajasta-tulee-neuvostoliitto/
Hyvää pohdintaa. Mitä persuista jää jäljelle, jos se hylkää sen, millä on pinnalle noussut, mutta jolla se ei saa poliittista hyväksyntää muilta puolueilta? Paradoksia pukkaa.
Persujen status quo on hyvin sekava, siellä on kenttäväkikin suu auki Hoo Moilasena, missä mennään ja quo vadis persut? Ja päästäkseen valtaan persujen on joka tapauksessa taas myytävä persettään, ehkä pahemmin kuin 2015, mutta persujen kenttä ei edes sitä tajua, he kuuntelevat vain persuedustajien populistisia puheita eivätkä suostu ymmärtäään, ettei ne puheet realisoidu teoiksi siinä vaiheessa, jossa vastuuta persuille mahdollisesti annetaan. Tuo pätee kaikkiin puolueisiin, mutta persut ovat populismissaan niin yliampuvia, että ihmetellä täytyy, kuinka he kehtaavat? Ja kehtaavathan he (oppositio-Soinia mukaillen)., kun tyhmiä kannattajia riittää.
Typerä sinä olet. Kaikki äärijutut on huonoja, ei niitä erikseen tarvitse lajitella.
Mitenkäs sinä natkuttaja antipersu addick et muistanut kertoa ettei saa äänestää persuja joita vainoat?
Eikö persuja saa äänestää? Sinäpä sen kerroit ja oikein huomautit, kun joku toinen ei sitä kertonut.
Aiotko sinä äänestää?
Purraa ihan sen takia koska sinä ao olet häntä niin paljon mustamaalannut. Puskista tietenkin munaton kun olet viktorANTIMAN.
Jaa. Olet siis Purran vaalipiirin äänioikeutettu. Uudeltamaalta. Pitipäs sattua, Uudeltamaalta.
Jokos sinä persujen vainoaja olet jokaisen persuehdokkaan nimen ylös laittanut että voit alkoittaa jokaisen niiden stalkkaamisen?
Kartoitin lähinnä sitä vaalipiiriä, jossa sinä voisit Purraa äänestää.
Meinaako pjärvellä olla taas virikkeet vähissä?
Kuinka itse asian koet? Onko tuollainen sinulle merkittävä seikka, missä määrin tuollaisen asian pohdiskelu hallitsee elämääsi?
Mihin se nikki aina unohtuu ap addick?
mitä vikaa pudasjärvessä on ?
mikä niistä?
Nauretaan vartti ;)
Luulin sen tarkoittavan Piipsjärveä.
t: Tenho
Persuihin pettyneet äänestää nykyään sinimustalaisia. Ensin ne pettyi Soiniin, sitten Halla-ahoon ja Purrahan on täyskokkari.
Otan osaa pettymyksiinne, persuihin hairahtuneet katkerat kommarit ja vastaavat, jotka uskoitte yhden asian puolueeseen ja luulitte karkoittavanne pakolaiset Suomesta persujen avulla. Olitte saatanan tyhmiä, mutta sitäkin itsetietoisempia siinäkin asiassa. Ymmärrän kyllä pettymyksennne ja vitutuksenne, mutta en voi typeryydellenne mitään.
Kykenettekö edes itsellenne tunnustamaan, että teitä vedettiin höplästä? Katsokaapa peiliin ja miettikää, tuijottaako teitä sieltä idiootti?
2015/35000 ja persut hallituksessa.
Sellainen mamuimuri se Soini sinisineen oli - RIP.
Tarkoitit varmaan mokagubta kuinka sinun kaltaiset persuista pihalle potkitut ääliöoikeistolaiset äänestää skinimustia kun sinun Soinillasi meni pupu pöksyyn eikä uskaltanut tälläkään kertaa lähteä ehdolle itseään nolaamaan?
Anonyymi
2022-12-31 21:33:58
UUSI
Ota putinisti sinimusta ap addick banaani ja rauhotu..
Ja typerykset äänestivät sellaista mamuimuria, eli persut persua äänestivät.
Äänestysoikeudestaan pidättäytynyt on pitänyt oikeutensa itsellään, koska sitä ei selvästikään voi luottaa ulkopuolisten haltuun. Käyttävät sitä väärin, ei tarkoitetulla tavalla ja omaksi hyödykseen.
Olkoon pidättäytynyt, kunhan ei tule sitten minulle natkuttamaan ikisurkeuttaan.
ja kepujen uskonmiehet yritti laskea äänestysikärajaa jotta olisivat voineet marssittaa jälkikasvunsa kepua äänestämään uhkauksella taivaspaikan menetyksestä jos sen jättävät tekemättä?
Joko sinä antipersu osaat kertoa mitä virkaa on äänestää Aku Ankka puoluetta eli esim sinimustia jotka varmistivat itselleen ikuisen paikan oppositiossa puolueohjelmallaan rotuopin julistuksineen? Siis jos pääsette edes sinne oppositioon..?
Vaikka kepu katoaisi poliittiselta kartalta kokonaan, nuo mainitsemasi uskonmiehet eivät katoaisi sen mukana. Kokoomus on tätänykyä toiseksi suurin lestadiolaispuolue kepun jälkeen. Kepun katoamisen jälkeen se olisi suurin?
Persujen Riikka Purra tosin esitti televisiossa kainon toiveensa, että kepun kannatus nousisi nykyisestä alhostaan, että oikeisto pääsisi valtaan Suomessa.
Miksi ihmeessä sinulle kukaan mistään natkuttaisi, sinähän et kykene vaikuttamaan näköjään edes palstakäyttäytymiseesi, miten sitten muuhun ? Sinä vain luot lisää surkeutta, et kykene sitä mitenkään vähentämään.
Mikä antipersu ? Miten ihmeessä minä voisin sinulle kertoa, jos olet sekaisin kuin käkikello, mistään mitään. Niin kuin kommenttiesi perusteella olet. Aivan älyvapaita väitteitä ja tarinoita.
Anteeksi, otan osaa surkean elämäsi johdosta. Mutta lopeta tuo natkutus.
:DDDDD
Katselehan kommenttejasi, ja minunko elämäni surkeaa . . . .
Anteeksi. Onneksi olkoon loistavan elämäsi johdosta.
En se ollut minä, se oli Soini.
Kiitos, Kiitos. Toivottavasti sinä saat elämäsi järjestykseen ja pääset palaamaan normaaliin yhteiskuntaan.
Siinähän sitä irto-älykyyttäsi taas onkin liikenteessä . . . aika uskomatonta, että viitsit edes aikaa tuollaisiin uhrata. Vaikka mitäpä muuta sinulla olisi . . . .
Ei suinkaan, haluan päästä pois tästä normaalista yhteiskunnasta, mutta eipä se onnistu. Minua ei oteta hoitoon, vaikka olen seinähullu omasta mielestäni ja lisäksi olen kertonut olevani vaarallinen sekä itselleni että muille kanssaeläjille. Ei auta, ei minua uskota ja siksi minun täytyy jatkaa eloani ja oloani tässä normaalissa yhteiskunnassa.
Korona ja Ukrainan sota lisännyt mt-ongelmia määrissä ettei apteekeilla ole tarjota edes tiettyjä mielialalääkkeitä koska niiden menekki on niin valtava. Ja mistä leikattiin no tietenkin mielenterveyspalveluista tulevan hallituspuolueen (kesk) jo miettiessä aikoja sitten kuinka alkaa siivoamaan osan mt-ongelmista eläkkeellä olevia takaisin työelämään eli kortistoon käytännön tasolla työvoiman määrien kasvattamiseksi sille ollessa tarve.
Outo sanamuotoilu.
"että viitsit edes aikaa tuollaisiin uhrata"
Itse olisin kirjoittanut näin;
Kuinka edes viitsit aikaasi tuollaisiin uhrata?
Mutta jos kysettä tulee sanamuotoilusta, pysyn kannassani. En se ollut minä, se oli Soini.
Pahoittelen tilannettasi, jos olet jäänyt kaipaamiasi rohtoja vaille.
Varma PS -ÄÄNESTÄJÄ TRE.
Tottakai Persuja,ei ole muita vaihtoehtoja.
Persuja parempia vaihtoehtoja löytyy eduskuntapuolueista useita, ellei ole itse antautunut pimeyden vietäväksi.
Anna kun arvaan ap pimeyden ruhtinaita kuten edellisellä kerralla kun jätit lääkkeesi ottamatta? 🤣
Olisiko jotain esimerkkejä faktoilla, miten ja miksi ovat Perussuomalaisia parempia vaihtoehtoja. Tähän mennessä saadut näytöt eivät ainakaan väitettäsi tue.
Kysymykesi on absurdi.
Mikä on sinulle hyvä, voi olla toisella paha. Miten niitä erottelet esimerkein?
Huomautan vain persujen "vastuunkannosta" suhteessa puheisiin, se nähtiin 2015-2017.
Minua se "vastuunkanto" ei vakuuttanut enempää kuin vakuutti ja on vakuuttanut persujen vastuuttomat oppositiopuheet ylipäätään, on ne niin hulluja, ettei niihin voi uskoa kuin täystollot. Sallinet mielipiteeni ja jos et salli, mitäpä se minua liikuttaa.
Eihän niille ole kohta mitään käyttöä kun esim. kokoomuslaiset presidenttiä myöten persuilee osa jopa persuja ahkerammin mutta itse asiaan.
Joko sinä sinimusta persuja vainoava luotsi osaat kertoa hyödyn mikä saavutetaan äänestämällä sinun sinimustiasi?
Sitähän minäkin edes sinä sinimusta et osaa kertoa ensimmäistäkään syytä miksi kukaan teitä äänestäisi koska sellaista ei ole ei ensimmäistäkään. Sanojasi lainaten..aivan turha puolue.
Somen puskista huuteleva rakkikoira joka ei osaa edes pitää vaalipuhetta omiensa puolesta.
Persun pelko on viisauden alku. Seuraava temppu on ottaa ne hallitukseen maahanmuuttopolitiikkaa kiristämään ettei kokoomus joudu sen kasvoiksi. Saavat estettyä persujen jytkyt ja vaalien jälkeen niiden kannatuksen laskuun antamalla sisäministerin salkku lehmäkaupoissa joissa persut vastineeksi lupautuu kaikkiin kokoomuksen leikkauksiin jne.
kyllä ne ruotsin mellakat sai monen persuvastaisen kalsarit vaihtoon siellä kun maito on jo kaatunut ilman kykyä asian korjaamiseksi. Kolmasosa jo mamuja ruotsissa ei sitä muuksi muuta muutaman karkotus tms puuhastelu
Paha ei pelkällä hyvällä hiljene.
Ongelmahan onkin, kun se itseään hyväksi uskotteleva onkin se paha, joka on aiheuttanut koko ongelman ylimielisyydellään.
Mikä sinun koko ongelmasi sitten on, jonka mielestäsi on aiheuttanut joku muu ylimielisyydellään ja jonka koet sellaiseksi pahaksi, joka itse ei ymmärrä olevansa paha, vaan päinvastoin kuvittelee olevansa hyvä?
Pysy erossa sellaisesta pahasta, joka tuottaa sinulle ongelmia.
Paha on kaikkialla, etenkin vainohullujen mielissä.
https://www.youtube.com/watch?v=zIfTJI72txk
Ryssä-Putin on paha.
USA natoineen ja Eurooppaan tunkeutumisineen oli se paha, josta ei voinut erossa pysyä, kun kollektiivisesti siihen vedätykseen mentiin.
Ukrainan sotakin vaikutuksineen on USA:n maailmanvalloituspolitiikan seurausta.
Sieltä se taas tuli viktorantiman venäjä mielinen natoa vastustava antipersu addick..