Millä tuon keskusta-alueen saisi rauhoitettua näiltä jauhopäisiltä ammuskelijoilta? Tammelassa ainakin rätisi ja paukkui koko ehtoon, aamuyöllä vielä kolmen aikaan.
Osmonpuiston jengi koolla, lähetteli raketteja kerrostalojen vieressä. Sai olla sydän kylmänä, milloin lävähtää ikkunaan.
Sitä kieltoaluetta voisi ilmoitella hyvissä ajoin ja ja niin näkyvästi, että tanopäätkin ymmärtäisi. Ei ne mitään sanomalehtiä lue. Voisko niitten älypuhelimiin mäiskähtää muutaman kerran rauhoitusalueen kartta ja rikkomuksen seuraamukset. Poliisipartiot liikkeelle seurailemaan tapahtumia klo 18-06.
Osmonpuiston jengi koolla, lähetteli raketteja kerrostalojen vieressä. Sai olla sydän kylmänä, milloin lävähtää ikkunaan.
Sitä kieltoaluetta voisi ilmoitella hyvissä ajoin ja ja niin näkyvästi, että tanopäätkin ymmärtäisi. Ei ne mitään sanomalehtiä lue. Voisko niitten älypuhelimiin mäiskähtää muutaman kerran rauhoitusalueen kartta ja rikkomuksen seuraamukset. Poliisipartiot liikkeelle seurailemaan tapahtumia klo 18-06.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Asiaa! Olen samaa mieltä. Sekopäistä toimintaa.
Haapalinnassa kuului pamauksia jostain myös aamuyöllä.
Ilotulitteet lailla kiellettävä.
Ei räiskintää lopeta muu kuin myynnin lopetus yksityisille.
Aselupien taakse ruutipakkausten ostaminen.
Pitää laittaa ilotulitteiden myyntikielto koko suomeen, vain kaupunki saa ilotulittaa. Aion tehdä aloitteen kaupungin valtuustolle ja eduskuntaan, niin loppuu leikkiminen, kun ei isoilla ihmisillä ole järkeä päässä. Oma äly ei varmaan toimi, kun se älykännykkä on hukkunut, sieltähän sitä kysytään, mitä nyt pitää tehdä, kun olen tyhmä. Toinen juttu vielä, jos joku kehtaa sanoa, että on rahat loppu, niin raketteihin oli varaa, vaikka tammikuun ollaan perse auki ja alkoholiin oli varaa. No, maanantai aamuna saa taas varoa, kun lippalakkikansa mummujen kanssa lähtee eläkettä tuhlaan ja kelan toimeentulotukilaiset menee reppu selässä ja tölkki kädessä kymmenen euron välihousuissa ja on niin rikas yhden päivän, uusivuosi tuli pahaan paikkaan, kun ei ollut millä ryypätä. Nyt ne kokoontuu joka kaupan eteen ja eläkeläiset opettelee ajaan autoa, kun kerran kuussa saa bensaa autoon,niin liikennevaloissa ei huomata mennä, kun valot vaihtuu, vaan vaari tai mummu alkaa arpoon vaihdetta ja jono seisoo.
Olipa osoitteleva, asenteellinen ja poikkeuksellisen vähä-älyinen kommentti.
ps. Kansalaisaloite ilotulitteiden kuluttajamyynnin kieltämiseksi oli pitkään esillä ja siihen osallistui riittävä määrä (50 000) allekirjoittajia. Aloite kävi jo kierroksella ja se hylättiin. Toisin sanoen: ilotulitteiden kuluttajamyynti jatkuu ja sille hurraavat ne useat sadat tuhannet (yli 500 000) suomalaistaloudet joihin näitä räiskyviä ilotuotteita hankitaan joka aatoksi.
Ainahan sinä ja muut pimeyden mököttäjät voitte aloittaa uuden nimenkeräyksen, ette vain taida saada markkinataloutta kumoon vain koska juuri sinua ei kiinnosta raketit. Suomella on jo erityislupa mm. alkoholinmyynnissä mikä sekään ei oikein miellytä EU'n perusartikloja ymmärtäviä. Autokaupoissa meillä on vielä paljon korjattavaa, tahtoo nuo vanhat suomisäännöt roikkua vähän kaikessa mukana vaikka vapaata kauppaa olisi kuulunut harjoittaa jo vuosikymmenet!
Totta kyllä että sen verran typerä maa ettei ole ollut juhlimiseen aihetta enää vuosiin. Ei-hyvä Suomi.
Myyntikielto yksityisille ja firmoillekkin, vain kaupungit saa ilotulittaa, niin ehkä säilyy järjestys. Moniko siivosi roskat pois, kun kassillisen ammuskeli? Veikkaampa, että yksi sadasosa korjaa jälkensä, koira ja paskasakki jättää aina jätteensä muiden siivottavaksi. Heitteleekö ne kotonakin kaikki lattialle, sikakin on siistimpi.
Sika on pakotettu olemaan epäsiisti. Ihmisiä ei. Joten älä loukkaa sikaa.
Tämä uutinen sai nauramaan makeasti:
https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/5627765
Ennen idiootit paukutti tykäreitä pitkin kerrostalon seinää 😠
Sama ääliömeininki rakettien kanssa nykyään , motakos prossaa kansasta on retardeja 🤔