Perustuslaki ei edellytä pakkosuomea ruotsinkielisissä kouluissa.
Tämä on selvä asia.
Opetellaan vaan suomenruotsia, englantia ja saksaa se riittää meille suomenruotsalaisille oikein hyvin.
Pakkosuomi pois ruotsinkielisistä kouluista
13
130
Vastaukset
- Anonyymi
Ja eihän me ruotsalaiset nuoret kuitenkaan jäädä Suomeen. Mitä me täällä tehtäis?
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17689135t
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Mitä sanoo Halla-aho, pikku kavereitten vauhkoomiseen.
- Anonyymi
Onko aloittaja Panu Höglund, joka taas hourii? Miten olisi, jos kysyisit oikeilta ruotsinkielisiltä, haluavatko he olla oppimatta suomen kieltä Suomessa:
"Pakkoruotsi on tullut 1970-luvulla peruskoulu-uudistuksen myötä RKP:n ja keskustan lehmänkauppojen seurauksena. 1970-luvulla peruskoulu-uudistusta tehtäessä kouluhallituksen ruotsinkielisen osaston edustaja perusteli pakollista ruotsia seuraavasti: ”Suomen kaltaisessa maassa pienen vähemmistön on pakko oppia valtaväestön kieli eli suomi, jos haluaa työtä pienen kotipaikkansa ulkopuolelta – varsinkin ruotsinkielisellä rannikolla. Ruotsinkielisiltä lapsilta kuluu siihen valtavasti aikaa ja voimia. Jos suomenkielisillä ei olisi tätä vastaavaa rasitetta, he voisivat käyttää aikansa ja voimansa hyödyllisemmin esimerkiksi englantiin tai matematiikkaan, jolloin ruotsinkieliset lapset joutuisivat epäoikeudenmukaiseen asemaan” (opetusneuvos Asseri Joutsimäki, Opettaja-lehti 10/2004)."- Anonyymi
Ei hurrit halua oppia suomea.
Koko ajanhan ne valittaa siitä, että pitää oppia niin pientä kieltä kuin suomea. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hurrit halua oppia suomea.
Koko ajanhan ne valittaa siitä, että pitää oppia niin pientä kieltä kuin suomea.Miksi hurrit ei muuta sankoin joukoin Ahvenanmaalle? Siellähän on tilaa, ja siitä on sitten helppoa muuttaa asumaan iki-ihanaan Ruotsiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hurrit halua oppia suomea.
Koko ajanhan ne valittaa siitä, että pitää oppia niin pientä kieltä kuin suomea.Olen puhunut Suomeaxjo 70v.. eli se siitä nuijaa men vill fråga: är Du platte o bög??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi hurrit ei muuta sankoin joukoin Ahvenanmaalle? Siellähän on tilaa, ja siitä on sitten helppoa muuttaa asumaan iki-ihanaan Ruotsiin.
Tätä monet ihmettelee, et miks hurrit ei muuta Ahvenanmaalle.
- Anonyymi
"Opetellaan vaan suomenruotsia, englantia ja saksaa se riittää meille suomenruotsalaisille oikein hyvin."
Sopii meille. Vaatikaa RKP:tä ajamaan tätä muutosta. Siutä se lähtee.
Kun "toinen kotimainen" poistetaan lakiteksteistä, te vapaudutte pakkosuomesta.
Ahvenanmaan ruotsalaiset on
vapautettu jo 2007. - Anonyymi
Aloitus toteaa aivan oikein, että perustuslaki tosiaan ei sisällä vaatimusta osata tai opiskella molempia kansalliskieliä.
Lähde:
Perustuslakiasiantuntija Mikael Hiden 2017 ..löytyy netistä- Anonyymi
Siinä se, totuus.
- Anonyymi
Eli siis historia, maantieto ja biologia pois myös kun niistäkään ei ole mainintaa perustuslaissa ?
- Anonyymi
Eipä noiden maailmanlaajuisesti yleissivistyksenä pidettävien aineiden pakollisuutta perustuslailla ole kukaan yrittänytkään perustella toisin kuin pakkoruotsin. Keksi jotain parempaa, Panu.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114997Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493292Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853039Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku281862- 811777
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411530450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1181427Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1161116- 161089
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047