"Muuan lainopettaja halusi panna Jeesuksen koetukselle. Hän kysyi: »Opettaja, mitä minun pitää tehdä, jotta saisin omakseni iankaikkisen elämän?» 26Jeesus sanoi hänelle: »Mitä laissa sanotaan? Mitä sinä itse sieltä luet?» 27
Mies vastasi: »Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi ja koko sielustasi, koko voimallasi ja koko ymmärrykselläsi, ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.» 28
Jeesus sanoi: »Oikein vastasit. Tee näin, niin saat elää"
Mies vastasi: »Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi ja koko sielustasi, koko voimallasi ja koko ymmärrykselläsi, ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.» 28
Jeesus sanoi: »Oikein vastasit. Tee näin, niin saat elää"
Vastaukset 42
Vanhimmat
29Mies tahtoi osoittaa, että hän noudatti lakia, ja jatkoi: »Kuka sitten on minun lähimmäiseni?»
30Jeesus vastasi hänelle näin:
»Eräs mies oli matkalla Jerusalemista Jerikoon, kun rosvojoukko yllätti hänet. Rosvot veivät häneltä vaatteetkin päältä ja pieksivät hänet verille. Sitten he lähtivät tiehensä ja jättivät hänet henkihieveriin. 31Samaa tietä sattui tulemaan pappi, mutta miehen nähdessään hän väisti ja meni ohi. 32Samoin teki paikalle osunut leeviläinen: kun hän näki miehen, hänkin väisti ja meni ohi.
33»Mutta sitten tuli samaa tietä muuan samarialainen. Kun hän saapui paikalle ja näki miehen, hänen tuli tätä sääli. 34Hän meni miehen luo, valeli tämän haavoihin öljyä ja viiniä ja sitoi ne. Sitten hän nosti miehen juhtansa selkään, vei hänet majataloon ja piti hänestä huolta. 35Seuraavana aamuna hän otti kukkarostaan kaksi denaaria, antoi ne majatalon isännälle ja sanoi: ’Hoida häntä. Jos sinulle koituu enemmän kuluja, minä korvaan ne, kun tulen takaisin.’ 36Kuka näistä kolmesta sinun mielestäsi oli ryöstetyn miehen lähimmäinen?»
37Lainopettaja vastasi: »Se, joka osoitti hänelle laupeutta.» Jeesus sanoi: »Mene ja tee sinä samoin.
Kiitos, Amen.
Riippuu mitä kohtaa Raamatusta luet. Esim. tätä tuskin kukaan noudattaa:
Mark 10:21
"Jeesus katsahti häneen, rakasti häntä ja sanoi: »Yksi sinulta puuttuu. Mene ja myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna rahat köyhille, niin sinulla on aarre taivaassa. Tule sitten ja seuraa minua.»"
Tuskin sillä talonmyynnillä kukaan pääsee taivaaseen, vaan sillä, että seuraa Herraa Jeesusta.
Taivaassa sitten saadaan palkka tekojen mukaan.
Selvää tekstiä tuo on. Kukin tekee niinkuin tekee. Mutta turha elvistellä puhdaasoppisella uskolla.
Matt. 6:24 Ei kukaan voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa.
Raamattu sanoo että pitää uskoa Jeesukseen.
Uskotko sinä? Sillä osoitat että seuraat Häntä!
Ovatko vl-läiset luopuneet tuosta opistaan, että vain vl-läisen antama synninpäästö pelastaa?
Tämä on yksi esimerkki siitä, että Raamatun tulkitsijat etsivät Raamatusta vain heille mieluisat opetukset.
Tai ehkä tarkoitat että selitetään itselleen mieluisalla tavalla.
Juuri tämä ei ole kuitenkaan kovin hyvä esimerkki, koska selitys ei saa olla ristiriidassa Raamatun sanoman kanssa. Aabraham joka on uskomme esikuva oli (kuten myös Job) aikansa rikkain mies. Abrahamin oli vanhurskas uskon kautta vaikka oli omaisuutta.
Eikä (Luuk 16) rikas mies helvetin vaivassa ollut sinne joutunut rikkauden takia, vaan hän pyysi Jumalaa lähettämään kuolleista jonkun sanomaan omille veljilleen että he tekisivät "parannuksen". (Tosin, vosi ajatella että parannus on juuri sitä että myy tavaransa, mutta ei kai me niin sitä tahdo ymmärtää :-) )
Eli rikkaan nuorukaisen kohdalla omaisuus oli uskomisen este, ja sitä se on monelle tänäänkin. Ahneus on kaiken pahuuden juuri.
Matt 5:30 Ja jos oikia kätes pahentaa sinun, niin hakkaa se poikki, ja heitä pois tyköäs! sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäs hukutetaan, kuin että koko ruumis pitäis helvettiin heitettämän.
Ei, tarkoitin juuri kuten kirjoitin. Sinäkin löysit lisäksi erilaisia kohtia samasta asiasta. Siitä sitten vain valitsemaan itselle mieleinen.
"Abrahamin oli vanhurskas uskon kautta vaikka oli omaisuutta."
Eikä siihen tarvittu mitään synninpäästöä, vaan yksinkertainen usko Herraan Jeesukseen pelastaa: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, samoin kuin sinun perhekuntasi."
Ei mee niin....Aabraham kaivoi lähteitä. Niitten kohdalle pystytti alttarin ja huusi avuksensa Herran nimeä. Täsmälleen sama evankeliumi kuin meillä. Se ero vaan että Herran tuli ei enää pala kivialttarilla, mutta uskovaisen ihmisen sydämessä. Uskovainen on myös sen veden lähde joka kuohuu iankaikkiseen elämään. Uskovainen voi myös saarnata lähetettynä Herran nimeen. Epäuskoinen ei voi, eikä yleensä tiedä synnistä tai sovinnosta ja anteeksiantamuksesta mitään. Ajattelee sen olevan sivuseikka jonka kaikki ihmiset ovat saaneet. Pelastuminen taas perustuu heillä johonkin muuhun (omaan hartauteen) kuin siihen että synnit ovat anteeksi.
Ei Jeesus ole mykkä tai haudassa tai taivaassa. Hän on elävänä henkensä kautta seurakuntaruumiissaan. Hän saarnaa. Parannusta ja syntein anteeksiantamusta. Hänen saarnansa tulisi uskoa. Ei omiin mielikuviin 😇
Tarkennus: Siis on Jeesus Poikana taivaassa rukoilemassa puolestamme, mutta sieltä käsin ei saarnaa iankaikkisen elämän sanaa. Se tapahtuu maan päällä hänen henkensä kautta.
Ei ainakaan virallisesti, mutta salaa voi joku epäillä vl-taikauskon voimaa.
Lars Levi Lestadius ei itse tuollaiseen oppiin uskonut, hän uskoi Jeesukseen.
Niinpä, tyyliin rusinat pullasta.
Aivan naurattaa miten pitkän sepustuksen tähtityttöjätkä kirjoitti täyttä saissea 😅
Kehtaatkin valehdella!
Tämä on osoitettu todella lestadiolaisille.
Valehteleeko Jeesus, sen tekevät VL puhvelit.
Niinhän se on, jollei ole vakuuttunut omasta pelastuksestaan, sitä ei Lahkot tuo, ainoastaan Kaste ja Jeesus, Messias.
Sitähän ei ole Raamatussa, se on Jeesuksen työn pilkkaamista ja Hän ei pelasta pilkkaajiaan.
Pane esimerkki, kun tunnet asioita?
Hyvä kirjoitus, mutta harkitseeko rikas, joka ei tarvitse vilpilliseen businekseen apua, että: - Tekisikö Jeesus näin?
Tämä on minun kysymys aina, kun jokin uusi idea tulee mieleen.
Jäi mainitsematta se, miten on synnit anteeksi. Tuo pakanallinen ihmisanto, jonka vain VL toteuttaa (ja samalla koko Katolinen porttokirkko liepeineen) ei niitä anteeksi pysty antamaan, vaan sovittaja joka on itse Kaikkivaltias Jeesus.
Hänen saarnaansa todella ja vain tulee uskoa todeksi.
Henki ei synteihin auta, poikkeuskisakin on mm. Hoito kokoukset, jolloin Hän lähti kuten Jeesuskin, on pakko keksiä omia vilkutteluja.
Taivas kuulee maata. mikä täällä päästetään se päästetään taivaassa (Jumalan anteeksiantamus, jonka Kristus on hankkinut).
Entä tämä tapaus: Sinä itse puhut jolleki Kristuksesta ja tämä kokee tulevansa uskoon. Mikä sinun rooli oli tuon sielun autuaaksi saattamisessa?
Yrität(te) aina antaa sellaisen kuvan että VL evankeliumi jossain mielessä olisi jotain muuta kuin tuo yllä kuvattu. Ei se ole. Se ero tietenkin, että kun Jumalan Henki ja evankeliumi on läsnä niin syntyy vedestä ja hengestä Jumalan lapsi.
Tässä taas muistutus Pyhän hengen saarnavirasta.
Luuk 4: 18. Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan evankeliumia köyhille; hän on lähettänyt minut saarnaamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen,
"Niin kuin Isä lähetti minut, minä läheteän teidät.... ottakaa Pyhä Henki, joiden synnit... jne. jne"
Te sanotte että tuo virka sovinnosta saarnata kuului apostolinvirkaan. Me sanomme. Höpö. Kristus lähetti myös 70 (ei vain ne 12) tuota virkaa suorittamaan, ja kun "tämä evankeliumi" on saarnattu kaikille pakanoille todistukseksi tulee loppu. Kuitenkin te uskottelette itsellenne että apostolien evankeliumia ei ole vuosituhansiin maan päällä saarnattu.
Korjaus: kuului tietenkin apostoleille koska heillä oli Pyhä Henki, mutta evankeliumi ei ollut sidottu apostolinvirkaan.
Sulla on paljon huonoja ideoita.
Nyt meni kyllä väärinpäin: "Taivas kuulee maata. mikä täällä päästetään se päästetään taivaassa (Jumalan anteeksiantamus, jonka Kristus on hankkinut)."
Kyllä asia on päinvastoin, niin että ensin ihminen katuu syntejään ja rukoilee anteeksiantoa Jumalalta ja sen JÄLKEEN voi saarnamies julistaa synnit anteeksi, koska ne ovat jo taivaassa anteeksiannetut.
Syntejä ei saa anteeksi, ellei ihminen kadu niitä , eikä siinä auta, vaikka sata saarnamiestä julistaisi niitä anteeksi.
"Joka syntinsä tunnustaa ja hylkää, saa armon."
Olet tietysti oikeassa siinä että ellei ihminen kadu ja saa Jumalan anteeksiantamusta on meidän saarna ja julistus hänen kohdallaan turha, mutta me emme näe sydämeen, aina anovalle annetaan, avataan jne.
Mutta ei Jumala anna muulla tavalla ihmiselle anteeksi kuin juuri maan päällä saarnatun sanan kautta. Näin Kristus:
Matt 18:18 Totisesti sanon minä teille: kaikki, mitä te maan päällä sidotte, pitää myös oleman sidotut taivaassa: ja kaikki, mitä te päästätte maan päällä, pitää myös oleman päästetyt taivaassa.
>>>Taivas kuulee maata. mikä täällä päästetään se päästetään taivaassa (Jumalan anteeksiantamus, jonka Kristus on hankkinut). Aika raakaa ja syntiä tekevän ihmisen tursastusta, vailla mitään kontekstia.
Häpeä.
>>Entä tämä tapaus: Sinä itse puhut jolleki Kristuksesta ja tämä kokee tulevansa uskoon. Mikä sinun rooli oli tuon sielun autuaaksi saattamisessa?** Niitä kuule riittä. Siunaan Hänet ja varaan aikani Hänen kasteelle, ja paikalle. Loput on Hänen ja Kristuksen asia.
Pyydän Häntä myös etsimään kristillisen seurakunnan, joka useimmiten on jo valmiina, pois luettuna lestadiolaiset, heille on kerrottava hyvä, Jeesusten seurakuntien nimiä.
>>Yrität(te) aina antaa sellaisen kuvan että VL evankeliumi jossain mielessä olisi jotain muuta kuin tuo yllä kuvattu. Ei se ole. Se ero tietenkin, että kun Jumalan Henki ja evankeliumi on läsnä niin syntyy vedestä ja hengestä Jumalan lapsi.*** On näkemyksesi, mutta Raamatussa asia on toisin. Galatalaiskirje:3:26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
Jumalan lapsi on vain Häneen kastettu aikuinen, joka seuraa aina Jeesusta ja Hänen opetuksiaan.
>>Tässä taas muistutus Pyhän hengen saarnavirasta*** Naurettavaa, todella pakanallista soopaa. Raamattu ei edes tunne asiaan kontekstissa.
Mutta Luuk 4: 18. Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan evankeliumia köyhille; hän on lähettänyt minut saarnaamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen, Asiahan koskee persoonana Jesajaa, ei muita, Jae 17 ja hänelle ojennettiin profeetta Jesajan kirja. Hän avasi kirjakäärön ja löysi sen kohdan, jossa sanotaan:
>>"Niin kuin Isä lähetti minut, minä läheteän teidät.... ottakaa Pyhä Henki, joiden synnit... jne. jne"*** Sekoitat UT;N VT;hen. Silloin Henki ei ollut yleinen, vain harvoilla Israelilaisilla. Ohut on Vanhan liiton tuntemuksesi.
Jesaja ei sitä lähetellyt Jeesuksen käskystä mihinkään, Haloo?
Mitähän tähtäät tällä apostolin viralla?
Myiskö Jeesus kalliin katon latoon, kuten lestamyyjät?
Jesaja ennustaa Kristusta tietenkin
Jae 18: tänä päivänä tämä profetia on käynyt toten.
Vai ei Raamattu tunne Pyhän Hengen pappeutta? Sä oot trolli.
Se on ennustus, ikä sääntö joita SRK väsäilee viikoittain.
Muista se, että Jos menee yhdenkään VL;n taakse, eli Lain taakse, on vastuussa koko laista.
Jaak. 2:10 Sillä joka pitää koko lain, mutta rikkoo yhtä kohtaa vastaan, se on syypää kaikissa kohdin.
#>>"Niin kuin Isä lähetti minut, minä läheteän teidät.... ottakaa Pyhä Henki, joiden synnit... jne. jne"*** Sekoitat UT;N VT;hen. Silloin Henki ei ollut yleinen, vain harvoilla Israelilaisilla. Ohut on Vanhan liiton tuntemuksesi.
Jesaja ei sitä lähetellyt Jeesuksen käskystä mihinkään, Haloo?#
Joh.20:
22 Sanottuaan tämän hän puhalsi heitä kohti ja sanoi: "Ottakaa Pyhä Henki.
23 Jolle te annatte synnit anteeksi, hänelle ne ovat anteeksi annetut. Jolta te kiellätte anteeksiannon, hän ei saa syntejään anteeksi." [Matt. 16:19+]
Olis harhapastorin hyvä tutustua Raamattuun, ettei julkaisisi omia valheitaan. Miten Jesaja liitty noihin jakeisiin?
Niin?
Jeesus on Jeesus, ja Jesaja Jesaja, et ilmeisesti näe heissä juuri eroja.
Jos luet enemmän, mitä Joh 20 kertoo, niin olet kartalla.
Siinä Jeesus ikään kuin kuvaili, mitä Hengen olemus on, mutta todellisuudessa Henki ei tullut vielä maan päälle, ha Hieman myöhemmin Hän sanoikin, että - Älkää poistuko Kaupungista, ennekuin saatte Pyhän Hengen.
Saat itse katsella siihen paikan Kirjasta, jollet löydä, niin autan kyllä.
Tuo lupaus ei toiminut, samalla etsi, kuka Raamatussa saarnasi toiselle ilmaiselle synnit anteeksi? Silloin olet jo pitkällä, pane jae näkyviin.
Minä niitä en sekoita harhavellu, vaan sinä aikaisemmissa kirjoituksissasi, vaikka yhtäläisyyksiäkin on, mutta et niistä tiedä mitään.
Pään uskolla ei vielä pelastu, sillä Raamattu sanoo, että riivaajatkin uskovat ja pelkäävät. Uskon pitää tulla sydämmeen, eli pitää pyytää Jeesusta tulemaan sydämmeen ja tunnustaa se sitten jollekin, silloin sen tuntee että Pyhä Henki on tullut sydämmeen ja todistaa että on Jumalan lapsi. Tässä vielä opetusta asiasta. https://www.youtube.com/watch?v=SzC5CKWX_V8
Täyttä valhetta kirjoitat, olet sielunvihollinen.!
Niinhän sinä poloinen näytät tekevän, tietämättään epäuskossa.
Paavali sanoi että hän on Jumalan seurakuntaa vainononnut mutta tietämättään epäuskossa.
Saaleminpastori tekee myös samoin tietämättään epäuskossa.
Lavalle tielle sopii vaikka millainen oppi.
Et tainnut kovin tarkoin miettiä, mitä markkinoit ihmisille.
Luuk 10;26 Jeesus sanoi hänelle: "Mitä laissa sanotaan? Mitä sinä itse sieltä luet?"
27 Mies vastasi: "Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi ja koko sielustasi, koko voimallasi ja koko ymmärrykselläsi, ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."
Vahvistukset 5. Moos. 6:5 | 3. Moos. 19:18 3. Moos. 18:5; Hes. 20:11;
28 Jeesus sanoi: "Oikein vastasit. Tee näin, niin saat elää."
Elettiin vielä Vanhan liiton aikaa, ei Jeesuksen Liiton aikaa, HUOMIOI SE.
Silloin Jumalalla oli vielä kaikki valat ja jokisesta synnistä piti uhrata, koska JEESUKSEN UHRAUKSEEN MENI VIELÄ VUOSI.
Sitten, jae 29 Mies tahtoi osoittaa, että hän noudatti lakia, ja jatkoi: "Kuka sitten on minun lähimmäiseni?"
Niin, vastaa kuka oli lähimmäinen VL aikaan.
Näin menee metsään, kun ei tunne kontekstia.
Etsi Jeesus, niin asiat tulevat aivan erinä vastaan.
Jotkut takertuu Jeesuksen sanoihin ...tee samoin eli myy talosi jne... ,mutta eivät huomaa että Jeesus sanoi sen asian vain yhdelle kyselijälle, ei siitä ole yleiseen jakeluun, vain yksi oli siinä kontekstissa kiinni rahassa niin paljon että se esti Jeesuksen seuraamisen !
Jos kaikki veeällät myy talonsa ens viikolla niin tuleeko heistä silloin Jeesuksen seuraajia...ei taida tulla, tulee vain lisää asunnottomia ei mitään sen enempää.
eli asian ydin on hyvä löytää ja ennen sitä e i ole löytynyt mitään.