Eipä voi murheellisempaa tilannetta ajatella kuin sen, että täytyy itse katkaista elämänlankansa. Näitä tapauksia on Suomessa vuosittain satoja ja Oulaisissakin muutamia.
Viimeisimpänä Suomessa on otsikoissa ollut erään kirkonpolttajan kohtalo. Mikä olisi ollut miehen elellä salokylällä, kun ei olisi tehnyt käsittämätöntä tekoansa.
Oulaisissa oli parikymmentä vuotta sitten tapana hyökätä junan alle. Onneksi siitä on jo päästy. Mutta muita vastaavia henkilökohtaisia katastrofeja sattuu. Emme aina vaaraa huomaa, ja pahimmillaan jätämme sen huomioimatta.
Jos joku lähtee oman käden kautta, läheiset saavat osakseen ansaitsemattoman häpeän. Tapahtumasta tulee tabu, josta pitää vaieta.
Jos huomaamme joskus vaaran merkit, yritetään auttaa. Se ei ole helppoa!
Umpikuja elämässä
Anonyymi-ap
4
943
Vastaukset
- Anonyymi
”Jos joku lähtee oman käden kautta, läheiset saavat osakseen ansaitsemattoman häpeän. ”
Minulla on läheinen lähtenyt oman käden kautta, josta kyllä puhun avoimesti, enkä häpeä asiaa.
Onko sinun mielestäsi se läheisten häpeä? Mistä sinä kuvittelet, että se on läheisten häpeä? - Anonyymi
Ei se ole heidän häpeänsä, mutta monet välttävät asiasta puhumista.
- Anonyymi
Miksi siitä pitäisi esitelmiä pitää? Jokainen käsittelee nämä asiat omalla tavallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.799025Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662845Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182098- 1572021
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️211983Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381891Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301740- 471597
- 1031502
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256