Hellä herätys kasarmilla

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3d7e54b1-f2cd-4819-8793-25e3927ab7cf
"Mihin katosi legendaarinen inttikarjaisu kello 6 aamulla? "Valtaisa muutos on tapahtunut"
– Ylös punkista, ovet auki, valot päälle, ikkunat ja verhot auki, aloitetaan aamuvahvuuslaskennat niiden edellyttämille paikoille, järjesty.
”Komppaniassa herätys” kaikuu yhä keskusradion kautta käytävillä uusien alokkaiden hieroessa unihiekkaa silmistään. Vänskän Twitter-videolta tämä aloitus vain sattui puuttumaan.
– Tykkään siitä, että meillä on koulutuskulttuuri mennyt eteenpäin. Ei sotilaan pidä esimiestään vihata, vaan mieluummin pelata joukkuepeliä."

Tuo aamuherätys oli, kuin jossain leppoisassa lomakodissa.
Siihen aikaan 1989, kun armeijan kävin, niin aamuherätys oli kovaa karjumista ja kaksi minuuttia oli aikaa valmistautua.
Siihen aikaan olis myös tosi vittumaisia esimiehiä, että moni totesi, että jos esimies tulee siviilissä joskus kadulla vastaan, niin varmasti saa nyrkistä.

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaako tuonne mennä enää kun saa vain mitättömän päiväraha? Money talks! Palkanmaksulla saisi motivoituneita sotilaita.

      • Anonyymi

        Sinne pitää mennä koska se on velvollisuus, ellei ole mitään sairautta tai jotain muuta mikä estää intin käymisen.

        Nössöt menee siviilipalvelukseen


    • Anonyymi

      Se, miten alokkaita kohdellaan armeijassa, voi kostautua tosi tilanteessa. Siinä voi käydä esimiehille huonosti.

      • Anonyymi

        höpö höpö


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      451
      2673
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2525
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      254
      1500
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1164
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      435
      1102
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1068
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      940
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe