Muuttuisiko hän silloin luonteeltaan takaisin entiselleen vai säilyisikö sellaisena, jollaiseksi päihteet ovat hänet muokanneet?
Jos ihme tapahtuisi ja juoppo raitistuisi
6
233
Vastaukset
- Anonyymi
Aina siinä jonkinlainen muutos tapahtuu.
Välttämättä samanlaiseksi, mitä on ollut ennen juomista, ei muutu, mutta on se muutos mikä vaan, se on aina parempaan suuntaan, silloin jos ihminen raitistuu.- Anonyymi
Lisään vielä, kun ap kirjoitti " jos ihme tapahtuu.."
Ihmeitä todellakin voi tapahtua myös juopolle.
- Anonyymi
Ensinnäkin teet kysymyksen itsellesi !tuleeko juoppo koskaan lopettamaan ?
Ja toiseksi jonkinlainen muutos käy koko ajan ihmisissä kun joka vuosi tullaan yhtä vuotta vanhemmaksi , sitten ei kukaan tiedä miten paljon hänen aivonsa ovat vaurioituneen päihteistä . Mutta jos , siis sanon jos hän lopettaisi niin sen näkee silloin ne muutokset hänen käyttäytymisessään , mutta henkilökohtaisesti en usko paranemiseen itse , sillä päihteet on se ainoa mikä tuo onnen tunteen näille joilla on tämä ongelma . Monta perhettä rikottu viinan vuoksi ja monet lapset jääneet ilman toista vanhempaansa koska hänelle on päihteet se tärkein asia maailmassa .
Hyvin harva lopettaa . - Anonyymi
Kun lopettaa juomisen, katoaa elämästä myös ihmissuhteet ja naisseura.
Aikansa sitä voi uskotella itselleen että kyllähän sitä sosiaalista elämää ja naisia raittiinakin tapaa. Mutta sitten joutuu myöntämään elämän raa'at tosiasiat, eli vain juomalla on kavereita ja naisia elämässä. Sitten alkaa taas juomaan.
Niin se vain on. Raitis on yksin.
t. viinamies- Anonyymi
Juomallakin ehkä onnistuu saamaan naisia ja niitä ihmissuhteita, mutta ovatko ne aitoja ja ns. syviä, ja hyviä ihmissuhteita.
Humalaisen horinoita, kun esitetään kuinka hauskaa on, ja aah kuinka toinen on ihana, ja ehkä ensimmäiseksi luulo, että voi kun olen itse niin täydellinen kun oon kännissä.
Välittääkö viinamies aidosti toisista ihmisistä, välittääkö muut aidosti viinamiehestä ?
Eikä raitis ole yksin, viinamieskään ei ole yksin kun on seuraa, mutta silloin kun ei ole seuraa viinamies on tosi yksin omien ajatustensa ja morkkisten kanssa.
Raitis käy harvemmin ns. jaakobin painia itsensä kanssa, verrattuna viinamiehiin/-naisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927