Onko kellään kyseistä ole..?
Onko niille pakko syöttää hiiriä,jos annan vain lihaa,toukkia,sirkkoja. Hiiret olisi ainoa jota en varmaan pystyisi syöttämään sille.
Olen siis harkitsemassa kyseistä sammakkoa.
Miten olette sisustaneet terraarion? onko turvepohja vai vain pelkkä vesi? uusimmassa herpetomaniassa oli juttu näistä sammakoista,siinä pidettiin parempana vesipohjaa kuin turve? mitä mieltä olette? kauan nuo elävät? pystyykö mistään ostamaan niitä poikasina? olisi kiva kasvattaa semmoinen,nähdä kun paisuu isoksi..hehh heh. jäävätkö koiraat vain 10cm?
tuleeko terraarioon vain hehkulamppu?
koristesarvisammako..tietoa?
4
344
Vastaukset
- Joonas @ Sammakkolampi.net
Ehkä kirjoitin Herpetomaniaan huolimattomasti, joten otetaan vielä kerran varmennuksen vuoksi: sarvisammakolle parasta ruokaa ovat erilaiset selkärangattomat, kuten sirkat, kastemadot, torakat jne. Koska suuria selkärangattomia on joskus hankala löytää, käytetään ravinnoksi usein myös hiiriä. Mutta hiiret eivät ole välttämättömiä, oikeastaan päin vastoin.
Eläinkaupoissa (ainakin Helsingissä) näkee silloin tällöin myös poikasia kaupan. Kannattaa kysellä suoraan liikkeistä. Kasvattajia Suomessa ei valitettavasti taida olla :(
En muista suoraan maksimi-ikää, mutta arvaisin että varmaan sarvisammakot saavat kymmenen vuotta täyteen helpostikin. Useita vuosia nyt joka tapauksessa.
Koiraat jäävät pienemmiksi, mutta jo 10 sentin mittainen _ja leyvinen_ sammakko on aika möhkäle kun sen kädelleen ottaa ;)
Jälleen juttuni oli ilmeisesti epäselvä: valaisemiseen riittää mikä tahansa normaali lamppu. Siis vaikkapa hehkulamppu tai loisteputki. UV-valoa tai muita "erikoisuuksia" ei tarvita.- miiiii
paljonko niillä on hintaa??
- Niina
miiiii kirjoitti:
paljonko niillä on hintaa??
Hinta riippuu täysin myyvästä tahosta. Eläinkaupoissa hinnat vaihtelevat 50-100€ välillä.
Yksityisiltä sarvisammakon voi saada edullisestikin mutta toistaiseksi (ainakaan minun tietääkseni) Suomessa ei sarvisammakoita kasvateta. Lähimmät yksityiset kasvattajat löytyvät Ruotsista.
Niina
www.sammakkolampi.net - onko
Niina kirjoitti:
Hinta riippuu täysin myyvästä tahosta. Eläinkaupoissa hinnat vaihtelevat 50-100€ välillä.
Yksityisiltä sarvisammakon voi saada edullisestikin mutta toistaiseksi (ainakaan minun tietääkseni) Suomessa ei sarvisammakoita kasvateta. Lähimmät yksityiset kasvattajat löytyvät Ruotsista.
Niina
www.sammakkolampi.netOnko Ruotsissa tosiaan yksityisiä kasvattajia, pystytkö antamaan mitään tarkempia tietoja? Mitä lajeja siellä kasvatetaan? Onko C.cornutaa näkynyt edes myynnissä länsnaapurin puolella?, repti.netissä tuppaa kaikki sarvisammakot olemaan vain yleisellä nimellä
kiitos jo etukäteen!
-Mikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1227111Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224897L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644195TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153443Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7192231Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2681654- 671445
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j571366Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221306