Timo Jalavan lastensuojelukeskustelu eduskunnassa

@Timo Timo Jalava
ja jotkut kansanedustajat ajattelevat ohi todellisesta ongelmasta, sosiaalityöntekijöiden valta. Lastensuojelun ongelma ei ole vain lain rikkominen ja tuomareiden puolueellisuus. Vieraannuttaminen ja lapsikauppa on epäolennaista höpötystä. Kuka menisi eduskuntaan ja kysyisi kansanedustajilta suoraan päin naamaa
1.sosiaalityöntekijöiden valehtelusta,
2. määräilyn naamioimisesta tueksi,
3. lastensuojeluasiakkuuden tekaisusta ilman todellisuuspohjaa,
4. työntekijöiden harjoittamasta aggressiivisuudesta ja henkisestä pahoinpitelystä
5. Sosiaalityöntekijöiden totaalisesta yksinvallasta ilman vallanjakoa tai valvontaa?


1. Lastensuojelun ongelmaa ei voi korjata estämällä vieraannuttaminen. Sosiaalityöntekijät eivät vieraannuta vaan tekaisevat vanhempien sairauksia perusteeksi huostan jatkamiselle. He kumoavat koko vieraannuttamissanan väittämällä, että kotiutumista ei vain voida vielä tehdä ja että lapsen etu on kiintymyssuhdeteoria. Kukaan muu kuin te ette käytä vieraannuttamissanaa. Haluatko olla huostavanhempi, jolla on tiiviis yhteydenpito väärin huostattuun lapseen vai olla yhdessä lapsen kanssa perhelaitoksessa, joka välttää koko huostan? Orientoidu korjaamaan tämä oikea ongelma.

2. Eduskunnassa on enemmän oikeistopuolen ihmisiä (vapaus tai turvallisuus tasa-arvon kustannuksella).

3. isänmaallisuus heissä tarkoittaa jotakin vallanhimoa ja ylpeyttä omaa sulkeutunutta lastensuojelukäsitystä kohtaan. ja lasten terveys ei ole lastensuojelun päällimmäisin ongelma. Nuo kansanedustajat siis kieltävät kritiikin lastensuojelua kohtaan vetoamalla isänmaallisiin tunteisiin.

4. Lisäksi se on tasa-arvon vastaista siten, että siinä oletetaan lasten vanhempien olevan merkityksettömiä. Ja se isänmaallisuus on se estävä asenne sen kyseenalaistamiselle. He vetoavat isänmaallisuuteen puolustaakseen tätä epätasa-arvoa.

3. Sinä toistat tätä heidän tunteisiin vetoavaa retoriikkaansa.

4. Koska he "välittävät", ovat he hyviä lasten asioista päättäjiä.

5. "Tästä maasta". Jos et hyväksy vanhempien ulossulkemista, et välitä Suomesta ja sen tulevaisuudesta? Pliis, Timo! Älä lankea heidän kielenkäyttöönsä.

6. "Jatkossakin". Eli he pyytävät meitä antamaan heille lisäaikaa tätä oikeistolaista ideologiaa varten.

7. Ja että se on luonnollinen tosiasia ja essentialistinen sävy.

8. "Miten terveitä meidän nuoret ovat" Tässä vaiheessa haluan muistuttaa turhista huostaanotoista, joissa sosiaalityöntekijät tekaisevat lapsen pahoinpitelyä ja psyykehäiriöitä lapselle ja vanhemmille.

9. "Kun me itse eläköidymme" He sitovat yllä olevan ulossulkemisen ikiaikaiseen käsitteeseen elämä ja vanhuus, jolloin se näyttää kyseenalaistamattomalta.

10. "elämme yhä lapsikriisin keskellä" joka jo rajattiin yllä lasten terveysongelmaksi eikä sosiaaliviranomaisen mielivallaksi.

11. Toimenpiteet tehdään "parlamentaarisesti valiokunnissa, median avulla, kansalaisten avulla". Vaaleilla saadaan valita nuo oikeistopoliitikot uudelle kaudelle, jotta voidaan puhua lisää heidän kanssaan rakenteellisista muutoksista (vain sairaiden lasten kohdalla).

12. "Isien syrjinnästä" Et voi korjata sosiaalityöntekijöiden mielivaltaa antamalla isille tasavertainen pääsy huostalapsen tapaamisiin vaan kieltämällä lastensuojeluasiakkuuden tekaisu vailla todellisuuspohjaa ja sosiaalityöntekijöiden kyky huostata.

13. "Lapsikaupasta" Et voi korjata sosiaalityöntekijöiden mielivaltaa kieltämällä kaupallinen toiminta huostien ympäriltä, koska heidän määräysvaltansa jatkuisi myös ilman kaupallista toimintaa. Tämä on niin kuin toisijainen ongelma jostain rahoitusmallista, joka muistuttaa "kapitalismin vastaisista mielenilmauksista". Se huostaanottolisä työpaikkailmoituksessa on osa johtajan palkkaa, joka maksetaan vain kerran eikä huostien lukumäärän mukaan. Jos se merkittäisiin ongelmien ennakoimisen palkkioksi eikä huostan kohtaan, ei sillä olisi muuta kuin sanaero. Kun se ei palkitse, sitä ei ole syytä nimetä muuksi. Tuo on irrationaalista ajattelua.

14. "Eduskunta on enemmän tietoinen Oikeusjärjestelmän vioista". Liian yleinen toteamus eikä ratkaise sosiaalityöntekijöiden mielivaltaa.

15. "Tietoinen siitä, että lastensuojelu rikkoo lakia". Tämän korjaaminen tarkoittaa sellaista ohjeistusta sossuille, joka selittää rajoja enemmän. Se ei poista sossujen kykyä käyttää huolia huostan perusteena ja tehdä huostia. Juuri se kyky pitää heiltä poistaa.

16. "Tietoisia siitä, että tuomaritkin rikkoo tahallaan ihmisoikeuksia, lapsen etua ja Suomen lakia". Jaa, no lupasivatko he estää sen vai myönsivätkö vain sen olemassaolon, kun kerran kysyit?

Kiitoos!!

11

2599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ja se tässä on karmeinta että asia on totta.

    • Anonyymi

      Lasten äidit saa tehdä ihan mitä huvittaa, ajalla päissään lapsi kyydissään päiväkotiin ja takaisin. Kotona päissään lapsen kanssa. Poliisit vie lapsen vuorokaudeksi. Sitten pään silittely vaan, ei isälle siirtoa.

      Ja sama toistuu kun äiti on töissäkin päissään, työ menee.

      Voi voi kun on raskasta äidillä. Pieni muka ylilyönti. Lasu silittelee.

      Ja tämä on totta Suomessa.

      • Anonyymi

        Tätä se on.

        Suomi on pilalla.

        Järjestelmä uusiksi.


    • Anonyymi

      Joo naisten suojelulaitos se on.

      Naiset satuilee naisille u know. Sama kun ne työpaikan kahvihuoneen selkäänpuukotuskerhot 😅

    • Anonyymi

      Kyllä tuo oikea lapsikauppa on totisinta totta. Samassa kuljetusketjussa kulkevat myös aikuiset naiset ja miehet Mailmalla siihen liittyvät kiinteästi myös lastensuojeluviranomaiset, sosiaaliviranomaiset, erilaiset lapsia "auttavat" järjestöt ja muut vastaavat avustusjärjestöt. Missä syntyy katastrofialue, sinne ryntäävät ensimmäiseksi kaikki mahdolliset lapsikaupiaat. Tämä lyhyt videopätkä kertoo luvuista Kanadassa ja USA:ssa ja yhdestä suurimmasta logistiikkatoimijasta maailmassa.
      Berliinissä viime vuonna paljastui lastesuojeluviranomaisten yhteistyö pedofiilien kanssa. Huostaan otettu hyväksikäytetty lapsi annettiin pedofiiliparille kasvatettavaksi. Toiminta oli ollut järjestelmällistä ja pitkäaikaista. On turha kuvitella, etteikö sama ole meilläkin mahdollista.

    • Anonyymi

      Pitäisi tietää toisenkin puolen kanta. Isat väittää olevansa puhtaita synnittömiä.

    • Anonyymi

      Miksei vieläkään nosteta esiin ja tarkasteluun laitoksissa tapahtuva "kuntoutus"? Mitä kunnat maksavat sijoitetuista lapsista, mitä palveluita luulevat saavansa lapsille, mitä todellisuudessa laitoksissa tapahtuu? Lapsia säilötään, laiminlyödään eri tavoin. Yks-kaks työntekijää pyörittää balettia päivässä ja suuret voitot valuu valkotakki-psykopaattisten johtajien-yrittäjien tileille.

    • Anonyymi

      Näin Jenkeissä murhattiin taas entinen senaattori ja hänen aviomiehensä. Edustaja oli vime aikoina nostanut lastensuojelun räikeät rikokset julkisuuteen.
      https://t.me/c/1878216607/1559
      Tuskin oikeita tekijöitä saadaan koskaan vastuuseen, koska koko oikeus- ja poliisilaitos on niin voimakkaasti mukana lapsi- ja elinsiirtokaupoissa.
      Ei Suomi ole mikään poikkeus näissä asioissa.

    • Anonyymi

      Näissä jutuissa joita miehet kertovat ei kerrota miten mies on itse toiminut. Epäilen pettämistä viinaa huumeita väkivaltaa. Väkivaltainen mies on vaarallinen.

    • Anonyymi

      Nyt on naisia joita on omasta mielestä kohdeltu huonosti ja isä saa kaiken.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2350
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1021
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      990
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe