Panin välit poikki ainoaan ns. "kaveriini"

Anonyymi-ap

Otsikossahan se jo tulikin. Vuosia olen kuunnellut hänen paasausta itsestään ja omista asioistaan, ilman vastavuoroista keskustelua. Kuunnellut tyhmäksi haukkumista silloin, kun olen uskaltanut olla erimieltä jostakin asiasta. Vähättelyä, että en voi ymmärtää oikeaa elämää, kun en ole koskaan ollut kunnollisessa parisuhteessa. Nyt tuli mitta täyteen! Eilen taas puhelimessa hän kaljapäissään haukkui minut pataluhaksi, kun en jakanut hänen mielipidettään eräästä politiikkaan ja hallitukseen liittyvästä asiasta. Sanoin, että eiköhän ole parempi, ettei olla enää missään tekemisissä toistemme kanssa.

Nyt on tavallaan helpottunut, tavallaan aika ontto olo. Kuten sanottu, kyseessä oli ainoa "kaverini". Harmi vaan, että hänen seuransa on aina vienyt enemmän energiaa ja henkisiä voimavaroja, kuin mitä olen saanut. Noh, nyt olen sitten totaalisen yksin, ilman minkäänlaista juttukaveria. Moni varmaan kommentoi, että oma moka. Mutta rajansa se on yksinäisenkin sietokyvyllä! Mieli on kyllä aika apea nyt. Mutta jospa se tästä helpottaa. Huomenna taas uusi työviikko edessä, ja liityin myös uuden kuntosalin jäseneksi. Täytän yksinäisiä iltoja liikunnalla. Kyllä tämä tästä.

En tiedä miksi tämän vuodatuksen kirjoitin tänne. Ehkä olisi kiva kuulla kohtalotovereista..? Tai ylipäänsä mitä tahansa mietteitä kellään herääkään. Hyvää jatko a ja kevään odotusta teille, yksinäiset!

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itse olen tuntenut kaikki ystävät yli 10 vuotta ja koskaan eivät ole haukkuneet tyhmäksi jos on eri mieltä jostain.Sulla nyt on sattunut vaan huono tuuri kun tollasen kaverin olet löytänyt.

    • Anonyymi

      Mulla vähän samaa.Kaveri soitteli yleensä kännissä ja häntä olis pitäny ymmärtää ym.mutta ei vastavuoroisesti kuunnellut mun kuulumisia.Totaalinen kyllästyminen vain tuli eräänä päivänä kun mietin että pitääkö kuunnella kettuilua,piikittelyä,omakehua ym mukavaa.Ei olla enää pidetty yhteyttä,hällä uus kaveri jolle voi vuodattaa kännipuheluja.Minäkin sain tilalle uuden harrastuksen.

    • Anonyymi

      Kyllä se siitä ajallaan helpottaa. Vanhasta luopuminen sattuu usein jonkin verran. Jossain vaiheessa menneisyys lakkaa jarruttamast ja tunnet uutta intoa. Juttele vaan avoimesti muille salillla kävijöille. Itsekin alan käymään taas kuntosalilla ja olisi mukava muutama sana välillä vaihtaa ihmisten kanssa. En panisi pahakseni uusien tuttujenkaan löytämistä.

    • Anonyymi

      Ihmiset jumittautuvat hyväksikäyttöön ystävyydessä aivan samoin kuin parisuhteessa. Sikäli ei varmaan pitäisi olla yllättynyt, että ihmiset antavat tuollaisen tilanteen jatkua niinkin pitkään.

    • Anonyymi

      On samoja kokemuksia. Ilmaisena terapeuttina saan toimia kaverille, joka vuodattaa vaan omia asioitaan mutta mun asioita ei jaksa kuunnella hetkeäkään. Myöskin käytti mua ilmaisena taksina silloin, kun mulla vielä oli auto. En ole täysin pannut välejä poikki, mutta en enää oma-aloitteisesti soittele hänelle. Joskus vastaan kun hän soittaa, vaikka tiedänkin että taas saan olla terapeuttina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7653
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4047
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3596
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3054
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2712
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2562
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2534
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2491
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2439
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2388
    Aihe