Älkää halveksiko kastetta VL:t älkääkä opettako väärin. Muuten voi käydä näin
Ei kannata leikkiä ikuisuus kohtalolla, vaikka oma hengellinen ylpeytenne siihen ajaakin;
Ilm. 22:19
ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.
Kasteessa sinetöidään Heramme Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousmuskeen - pelastukseen, saadaan synnit anteeksi ja Pyhän Hengen sinetti, josta Kristus omansa tunnistaa.
Ap. t. 2:38
Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. [Matt. 3:11+]
Ananias Saulukselle sen jälkeen kun Saulus oli saanut näkönsä;
12 Ja eräs mies, hurskas lain mukaan, nimeltä Ananias, josta kaikki siellä asuvat juutalaiset todistivat hyvää,
13 tuli minun tyköni, astui eteeni ja sanoi minulle: 'Saul, veljeni, saa näkösi jälleen'. Ja sillä hetkellä minä sain näköni ja katsoin häneen.
14 Niin hän sanoi: 'Meidän isiemme Jumala on valinnut sinut tuntemaan hänen tahtonsa ja näkemään Vanhurskaan ja kuulemaan hänen suunsa äänen;
15 sillä sinä olet oleva hänen todistajansa kaikkien ihmisten edessä, sen todistaja, mitä olet nähnyt ja kuullut.
16 Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Uskoon tullut kastetaan ja saa synnit anteeksi ja Pyhän Hnegen lahjan
12
208
Vastaukset
- Anonyymi
"Uskoon tulo" Mihin? Mihin uskot?
- Anonyymi
Itse ajattelin selvitä tästä elämästä jotakuinkin täysjärkisenä ja selvin päin.
- Anonyymi
Samapa täällä. Kun lukee tuonkin vouhutuksia, huomaa, että parempi pysyä pois piireistä. Kaikki samanlaisia
- Anonyymi
Niin. Raamattu ei tue lestadiolaisten näkemystä kasteesta
- Anonyymi
Ei myöskään luterilaisten eikä roomalaiskatolilaisten.
- Anonyymi
Ristin ryöväri, Pietarin kuulijakunta helluntaina ja sittemmin Korneliuksen huoneessa saivat synnit anteeksi ja Pyhän Hengen lahjan täsmälleen samalla tavalla. On vain yksi usko ja vanhurskauttaminen.
- Anonyymi
Eilenkin puhuja sanoi että kaste ei pelasta...
Herrani Jeesus Kristus ylösnousmuksensa jälkeen:
Mark. 16
15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
MIten pullikoivat Kaikkeuden Kuningasta vastaan.
joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu.
Herramme asetti kasteen ylösnousemuksensa jälkeen. Ristinryövärin kphdalla ei kastetta ollut asetettu. Jeesus Jumalana ja Kaikkivaltiaana pystyi lupaamaan katuvalle ristiryävrille pelrastuksen siinä hetkessä.
Kun Pyhä Henki on jäättänyt raamatunvääristelijä niin sekaoppia on monessa nyky srk-oppi.- Anonyymi
"Joka uskoo ja kastetaan pelastuu".
Siksi uskomattoman aikuisen tai vauvan kastaminen on turha.
Pyhä henki ei tule kasteessa, vaan Jumala antaa sen vain uskovalle, joka on kastettu:
Ap 10
"Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
Silloin Pietari vastasi
"Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?" Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen"
- Anonyymi
Mitähän potaskaa ry tuuteista tänään tulee..
Jos Olavi eksyttäjä ehtii vielä uuden oppinsa lanseerata niin näkisimme vl-västäräkki pappi- ja puhujalauman taas uudelleen pyllistävän Raamstun totuuksille. - Anonyymi
En tullut uskoon vaan Perttiin.
Kovvoo hommo, en sano muuta.
Terkuin Per Saukko - AnonyymiUUSI
Kun kuuntelee nyky vl-puheita niin on kuin kalutun luun kalaujia.
Ei ole hengen paloa...kun Henkin on lähtenyt.- AnonyymiUUSI
Mistähän tuollainen vale on peräisin: "Herramme asetti kasteen ylösnousemuksensa jälkeen. Ristinryövärin kphdalla ei kastetta ollut asetettu"???
Jeesus suoritti kasteita jo ennen ylösnousemustaan (Joh 2 ) ja Hänen opetuslapsensa jatkoivat samaa käytäntöä. Ylösnousemuksen jälkeen Jeesus ei muuttanut uskovien kastetta vauvakasteeksi, vaan apostolit toimivat samalla tavalla, kuin mitä Jeesus oli opettanut.
Joh 4
"Kun nyt Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes — vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa "
He kastoivat vain opetuslapsia, ei kaikkea kansaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sille jollekin, tunnistat kyllä
Etkö kuitenkin huomannut, kuinka välitän ja olen hyvä sinua kohtaan? Se, että olet itse kuin mikäkin omahyväinen, ainakin tässä leikissämme, miten sin3452736Tupoksen koulun oppilaan putoaminen - onnettomuus?
Kalevassa aamulla uutinen yläkoululaisen putoamisesta koulutiloissa Tupoksella. Rehtori ei avaa asian taustoja - miten tämä on voinut olla mahdollista442392Asbergerihmiset
Tuossa ehkä olen törmännyt livenä Asberger-ihmiseen ja kuullut nyt parilta naiselta, että millainen on mahdollinen asberger-oireyhtymää kärsivän ihmis227991Kerrotaanko maailmalle oikeasti Venäjän ja Ukrainan sodan syistä
Vaikka kuinka yritän olla kartalla edes vähän niin silti on koko ajan pimenossa se syy, miksi Venäjä hyökkää Ukrainaan.. Ei tätä kerrota uutisissa. K376927- 42811
Jasminilla uuis kulta
personal trainer ja elämä hymyilee. https://www.seiska.fi/Kotimaa/Jasmin-Mantyla-ero-ja-uusi-rakas/1182613?undefined60772- 45694