moi,
kämpän remppaa pitäisi alkaa tekemään ja tarvitaan pankilta rahaa lainan muodossa.
Aikomus 20 000e lainata ja venyttää maksuaika päälle 20 vuoteen. Lainatarjouksissa pankeilta kerrotaan todellinen vuosikorko jota voi verrata keskenään ja lisäksi näkyy luotosta maksettava kokonaismäärä. Ja 20 000e lainalla kokonaismäärä pyörii liki 30 000e:n hujakoilla tarjouksissa.
Ymmärsinhän nyt oikein että mikäli tämän 20 vuoden 20 000euron lainan maksaa vaikkapa 5 vuodessa pois, niin mitään piilokuluja ei voi pankin osalta lainaan ilmestyä?
Toisin sanoen maksan todellisen vuosikoron perusteella x prosenttia ylimääräistä per maksuerä (kk) ja jos päätän vaikkapa 5 vuoden päästä maksaa lainan kokonaan pois, niin maksettavaksi jää se mitä on itse lainasta lyhentämättä eikä kokonaismäärä liity mitenkään asiaan. Kokonaismäärästä missä on huomioitu koko laina-ajan luottokustannukset korkoineen ei voi siis valua mitään yllättävää viimeiseen erään jos maksuaika lyhenee reippaasti?
Luotosta maksettava kokonaismäärä
4
324
Vastaukset 4
- Anonyymi
»Luoton maksaminen ennenaikaisesti on lakisääteinen oikeutesi, vaikka siitä ei olisikaan mainintaa luottoehdoissa. Jos maksat luoton tai sen osan ennenaikaisesti, on luotonantajan vähennettävä jäljellä olevasta saatavastaan se osa luottokustannuksista, joka kohdistuu käyttämättä jäävään luottoaikaan.
Luotonantaja saa kuitenkin periä kokonaisuudessaan luottosopimuksessa yksilöidyt kyseisen luoton perustamisesta aiheutuneet todelliset kulut.»
»Luotonantaja voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta maksamisesta, jos maksat luoton ennenaikaisesti jaksolla, jonka ajalle on sovittu kiinteästä lainakorosta.
Jos maksat luoton takaisin vähintään vuotta ennen luottosopimuksen päättymistä, luotonantajalla on oikeus enintään yhden prosentin korvaukseen ennenaikaisesti maksamasi luoton määrästä. Jos luottosopimuksen päättymiseen on alle vuosi, korvaus voi olla enintään puoli prosenttia.
Luotonantaja saa kuitenkin periä korvauksena enintään koron määrän ennenaikaisen takaisinmaksun ja luottosopimuksen päättymisen väliseltä ajanjaksolta.»
»Luotonantaja ei voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta takaisinmaksusta, jos:
► olet maksanut luottoa ennenaikaisesti viimeksi kuluneen vuoden aikana enintään 10 000 euroa
► maksat luottoa pois lainaturvavakuutuksesi avulla
► luottosi perustuu käyttelytiliin liittyvään luottosopimukseen.»
Lainaukset Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulta https://www.kkv.fi/k1uluttaja-asiat/luotot-ja-maksaminen/luotot/luoton-ennenaikainen-takaisinmaksu/- Anonyymi
Sellainen lisähuomautus, että nuo sitaatit koskivat siis kuluttajaluottoja. Kuluttajaluotolla tarkoitetaan »luottoa, jonka elinkeinonharjoittaja (luotonantaja) sopimuksen mukaan myöntää tai lupaa myöntää kuluttajalle lainana, maksunlykkäyksenä tai muuna vastaavana taloudellisena järjestelynä.»
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038#L7 - Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17698439w
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Eli käytännössä joku sanktio voi olla jos maksaa lainan aiemmin pois ja yrittää säästää useita tonneja luottokustannuksissa (korot yms). Siitä ei tarjouksissa mainita mitään, joten tarkoittaako sitten ettei sanktioita ole. Täytyy varmaan pankeilta kysyä tarkennusta asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629