Luotosta maksettava kokonaismäärä

Anonyymi-ap

moi,

kämpän remppaa pitäisi alkaa tekemään ja tarvitaan pankilta rahaa lainan muodossa.

Aikomus 20 000e lainata ja venyttää maksuaika päälle 20 vuoteen. Lainatarjouksissa pankeilta kerrotaan todellinen vuosikorko jota voi verrata keskenään ja lisäksi näkyy luotosta maksettava kokonaismäärä. Ja 20 000e lainalla kokonaismäärä pyörii liki 30 000e:n hujakoilla tarjouksissa.

Ymmärsinhän nyt oikein että mikäli tämän 20 vuoden 20 000euron lainan maksaa vaikkapa 5 vuodessa pois, niin mitään piilokuluja ei voi pankin osalta lainaan ilmestyä?
Toisin sanoen maksan todellisen vuosikoron perusteella x prosenttia ylimääräistä per maksuerä (kk) ja jos päätän vaikkapa 5 vuoden päästä maksaa lainan kokonaan pois, niin maksettavaksi jää se mitä on itse lainasta lyhentämättä eikä kokonaismäärä liity mitenkään asiaan. Kokonaismäärästä missä on huomioitu koko laina-ajan luottokustannukset korkoineen ei voi siis valua mitään yllättävää viimeiseen erään jos maksuaika lyhenee reippaasti?

4

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      »Luoton maksaminen ennenaikaisesti on lakisääteinen oikeutesi, vaikka siitä ei olisikaan mainintaa luottoehdoissa. Jos maksat luoton tai sen osan ennenaikaisesti, on luotonantajan vähennettävä jäljellä olevasta saatavastaan se osa luottokustannuksista, joka kohdistuu käyttämättä jäävään luottoaikaan.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä kokonaisuudessaan luottosopimuksessa yksilöidyt kyseisen luoton perustamisesta aiheutuneet todelliset kulut.»

      »Luotonantaja voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta maksamisesta, jos maksat luoton ennenaikaisesti jaksolla, jonka ajalle on sovittu kiinteästä lainakorosta.

      Jos maksat luoton takaisin vähintään vuotta ennen luottosopimuksen päättymistä, luotonantajalla on oikeus enintään yhden prosentin korvaukseen ennenaikaisesti maksamasi luoton määrästä. Jos luottosopimuksen päättymiseen on alle vuosi, korvaus voi olla enintään puoli prosenttia.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä korvauksena enintään koron määrän ennenaikaisen takaisinmaksun ja luottosopimuksen päättymisen väliseltä ajanjaksolta.»

      »Luotonantaja ei voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta takaisinmaksusta, jos:
      ► olet maksanut luottoa ennenaikaisesti viimeksi kuluneen vuoden aikana enintään 10 000 euroa
      ► maksat luottoa pois lainaturvavakuutuksesi avulla
      ► luottosi perustuu käyttelytiliin liittyvään luottosopimukseen.»

      Lainaukset Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulta https://www.kkv.fi/k1uluttaja-asiat/luotot-ja-maksaminen/luotot/luoton-ennenaikainen-takaisinmaksu/

      • Anonyymi

        Sellainen lisähuomautus, että nuo sitaatit koskivat siis kuluttajaluottoja. Kuluttajaluotolla tarkoitetaan »luottoa, jonka elinkeinonharjoittaja (luotonantaja) sopimuksen mukaan myöntää tai lupaa myöntää kuluttajalle lainana, maksunlykkäyksenä tai muuna vastaavana taloudellisena järjestelynä.»

        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038#L7


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­­N­­y­­m­­f­o­­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17698439w

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Eli käytännössä joku sanktio voi olla jos maksaa lainan aiemmin pois ja yrittää säästää useita tonneja luottokustannuksissa (korot yms). Siitä ei tarjouksissa mainita mitään, joten tarkoittaako sitten ettei sanktioita ole. Täytyy varmaan pankeilta kysyä tarkennusta asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9407
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      128
      7120
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6632
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      178
      4965
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      170
      4758
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      96
      3326
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2441
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2308
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2273
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2087
    Aihe