Luotosta maksettava kokonaismäärä

Anonyymi-ap

moi,

kämpän remppaa pitäisi alkaa tekemään ja tarvitaan pankilta rahaa lainan muodossa.

Aikomus 20 000e lainata ja venyttää maksuaika päälle 20 vuoteen. Lainatarjouksissa pankeilta kerrotaan todellinen vuosikorko jota voi verrata keskenään ja lisäksi näkyy luotosta maksettava kokonaismäärä. Ja 20 000e lainalla kokonaismäärä pyörii liki 30 000e:n hujakoilla tarjouksissa.

Ymmärsinhän nyt oikein että mikäli tämän 20 vuoden 20 000euron lainan maksaa vaikkapa 5 vuodessa pois, niin mitään piilokuluja ei voi pankin osalta lainaan ilmestyä?
Toisin sanoen maksan todellisen vuosikoron perusteella x prosenttia ylimääräistä per maksuerä (kk) ja jos päätän vaikkapa 5 vuoden päästä maksaa lainan kokonaan pois, niin maksettavaksi jää se mitä on itse lainasta lyhentämättä eikä kokonaismäärä liity mitenkään asiaan. Kokonaismäärästä missä on huomioitu koko laina-ajan luottokustannukset korkoineen ei voi siis valua mitään yllättävää viimeiseen erään jos maksuaika lyhenee reippaasti?

4

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      »Luoton maksaminen ennenaikaisesti on lakisääteinen oikeutesi, vaikka siitä ei olisikaan mainintaa luottoehdoissa. Jos maksat luoton tai sen osan ennenaikaisesti, on luotonantajan vähennettävä jäljellä olevasta saatavastaan se osa luottokustannuksista, joka kohdistuu käyttämättä jäävään luottoaikaan.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä kokonaisuudessaan luottosopimuksessa yksilöidyt kyseisen luoton perustamisesta aiheutuneet todelliset kulut.»

      »Luotonantaja voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta maksamisesta, jos maksat luoton ennenaikaisesti jaksolla, jonka ajalle on sovittu kiinteästä lainakorosta.

      Jos maksat luoton takaisin vähintään vuotta ennen luottosopimuksen päättymistä, luotonantajalla on oikeus enintään yhden prosentin korvaukseen ennenaikaisesti maksamasi luoton määrästä. Jos luottosopimuksen päättymiseen on alle vuosi, korvaus voi olla enintään puoli prosenttia.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä korvauksena enintään koron määrän ennenaikaisen takaisinmaksun ja luottosopimuksen päättymisen väliseltä ajanjaksolta.»

      »Luotonantaja ei voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta takaisinmaksusta, jos:
      ► olet maksanut luottoa ennenaikaisesti viimeksi kuluneen vuoden aikana enintään 10 000 euroa
      ► maksat luottoa pois lainaturvavakuutuksesi avulla
      ► luottosi perustuu käyttelytiliin liittyvään luottosopimukseen.»

      Lainaukset Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulta https://www.kkv.fi/k1uluttaja-asiat/luotot-ja-maksaminen/luotot/luoton-ennenaikainen-takaisinmaksu/

      • Anonyymi

        Sellainen lisähuomautus, että nuo sitaatit koskivat siis kuluttajaluottoja. Kuluttajaluotolla tarkoitetaan »luottoa, jonka elinkeinonharjoittaja (luotonantaja) sopimuksen mukaan myöntää tai lupaa myöntää kuluttajalle lainana, maksunlykkäyksenä tai muuna vastaavana taloudellisena järjestelynä.»

        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038#L7


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­­N­­y­­m­­f­o­­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17698439w

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Eli käytännössä joku sanktio voi olla jos maksaa lainan aiemmin pois ja yrittää säästää useita tonneja luottokustannuksissa (korot yms). Siitä ei tarjouksissa mainita mitään, joten tarkoittaako sitten ettei sanktioita ole. Täytyy varmaan pankeilta kysyä tarkennusta asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      135
      1043
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe