Luotosta maksettava kokonaismäärä

Anonyymi-ap

moi,

kämpän remppaa pitäisi alkaa tekemään ja tarvitaan pankilta rahaa lainan muodossa.

Aikomus 20 000e lainata ja venyttää maksuaika päälle 20 vuoteen. Lainatarjouksissa pankeilta kerrotaan todellinen vuosikorko jota voi verrata keskenään ja lisäksi näkyy luotosta maksettava kokonaismäärä. Ja 20 000e lainalla kokonaismäärä pyörii liki 30 000e:n hujakoilla tarjouksissa.

Ymmärsinhän nyt oikein että mikäli tämän 20 vuoden 20 000euron lainan maksaa vaikkapa 5 vuodessa pois, niin mitään piilokuluja ei voi pankin osalta lainaan ilmestyä?
Toisin sanoen maksan todellisen vuosikoron perusteella x prosenttia ylimääräistä per maksuerä (kk) ja jos päätän vaikkapa 5 vuoden päästä maksaa lainan kokonaan pois, niin maksettavaksi jää se mitä on itse lainasta lyhentämättä eikä kokonaismäärä liity mitenkään asiaan. Kokonaismäärästä missä on huomioitu koko laina-ajan luottokustannukset korkoineen ei voi siis valua mitään yllättävää viimeiseen erään jos maksuaika lyhenee reippaasti?

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      »Luoton maksaminen ennenaikaisesti on lakisääteinen oikeutesi, vaikka siitä ei olisikaan mainintaa luottoehdoissa. Jos maksat luoton tai sen osan ennenaikaisesti, on luotonantajan vähennettävä jäljellä olevasta saatavastaan se osa luottokustannuksista, joka kohdistuu käyttämättä jäävään luottoaikaan.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä kokonaisuudessaan luottosopimuksessa yksilöidyt kyseisen luoton perustamisesta aiheutuneet todelliset kulut.»

      »Luotonantaja voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta maksamisesta, jos maksat luoton ennenaikaisesti jaksolla, jonka ajalle on sovittu kiinteästä lainakorosta.

      Jos maksat luoton takaisin vähintään vuotta ennen luottosopimuksen päättymistä, luotonantajalla on oikeus enintään yhden prosentin korvaukseen ennenaikaisesti maksamasi luoton määrästä. Jos luottosopimuksen päättymiseen on alle vuosi, korvaus voi olla enintään puoli prosenttia.

      Luotonantaja saa kuitenkin periä korvauksena enintään koron määrän ennenaikaisen takaisinmaksun ja luottosopimuksen päättymisen väliseltä ajanjaksolta.»

      »Luotonantaja ei voi vaatia korvausta luoton ennenaikaisesta takaisinmaksusta, jos:
      ► olet maksanut luottoa ennenaikaisesti viimeksi kuluneen vuoden aikana enintään 10 000 euroa
      ► maksat luottoa pois lainaturvavakuutuksesi avulla
      ► luottosi perustuu käyttelytiliin liittyvään luottosopimukseen.»

      Lainaukset Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulta https://www.kkv.fi/k1uluttaja-asiat/luotot-ja-maksaminen/luotot/luoton-ennenaikainen-takaisinmaksu/

      • Anonyymi

        Sellainen lisähuomautus, että nuo sitaatit koskivat siis kuluttajaluottoja. Kuluttajaluotolla tarkoitetaan »luottoa, jonka elinkeinonharjoittaja (luotonantaja) sopimuksen mukaan myöntää tai lupaa myöntää kuluttajalle lainana, maksunlykkäyksenä tai muuna vastaavana taloudellisena järjestelynä.»

        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038#L7


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­­N­­y­­m­­f­o­­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17698439w

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Eli käytännössä joku sanktio voi olla jos maksaa lainan aiemmin pois ja yrittää säästää useita tonneja luottokustannuksissa (korot yms). Siitä ei tarjouksissa mainita mitään, joten tarkoittaako sitten ettei sanktioita ole. Täytyy varmaan pankeilta kysyä tarkennusta asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5336
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      290
      5164
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4519
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1702
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe