Linnan Sotaromaanin teksti kesältä 1944 on aika hyytävää niille jotka hurahtaneet höpöttelemään "torjuntavoitosta". Ehkä Linna muistaa niin hyvin kesän 1941 euforian Suur-Suomea ja sen miten tuota kesän henkistä ilmapiiriä on pyritty tietoisesti häivyttämään kansakunnan tietoisuudesta. Kukaan ei itsenäisyyspäivänä halua sitä muistella. Tätä taustaa vasten on helpompi ymmärtää miksi Linna kirjoitti v 1954 niin kuin kirjoitti. "Suomen armeija saa selkäänsä".
Oliko V. Linnan tulkinta oikea: "taistelu alkaa.. Suomen armeija saa selkäänsä"
8
1383
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi voitti itsenäisyytensä vaikkakin vajaana. Pääkaupunkia ei miehitetty ja saatiin pitää oma yhteiskuntajärjestyksemme. Hallitsijat kuuntelivat herkällä korvalla Neuvostoliittoa, suomettumiseksi sitä kutsuttiin. Sen ajan reaalipolitiikkaa. Rautaesiripun maat Neuvostoliitto piti tankein ruodussa Unkarin 1956 ja Tsekkoslovakian 1968.
Meidän tie olisi voinut olla Baltian maiden tie muutoin.
Toki natsien aseveljinä hävisimme sodan. Kuitenkin tulimme hyväksi kakkoseksi. Suomelle paras vaihtoehto!
Kauheeta, jos meillä olis maata Uraliin asti! - Anonyymi
No, Linnahan olikin N-liiton puolella siinä sodassa ja toivoi puna-armeijan vapauttavan Suomen.
- Anonyymi
Tuskinpa nyt sentään!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa nyt sentään!
Kyllä näin oli. Lapsuudesta periytynyt katkeruus aatelistoa, papistoa, talonpoikia ja virkamiehiä kohtaan ja koville ottanut kapinan tappio.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näin oli. Lapsuudesta periytynyt katkeruus aatelistoa, papistoa, talonpoikia ja virkamiehiä kohtaan ja koville ottanut kapinan tappio.
Sääli että Suomi tarvitsi siihen aikaan niin paljon tekijöitä, työläisiä ja maalaisia! Ja että niitäkin pidettiin ihmisinä!
- Anonyymi
De va kukku de!🤡😅👍🤪😂👏
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näin oli. Lapsuudesta periytynyt katkeruus aatelistoa, papistoa, talonpoikia ja virkamiehiä kohtaan ja koville ottanut kapinan tappio.
Väinö Linna syntyi 1920, joten hän tietänee itse sinua paremmin mitä silloin ajatteli!
Jos yksittäinen lause kuvaa muka koko sotaa/kirjaa niin on siellä tällainenkin lause: ”Taistelut U-asemasta alkoivat ja vihollinen havaitsi taas iskevänsä päätään seinään”!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561842Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151368Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2091249Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65923
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60913TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18894- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126790