Mutta tämä päivittäminen pitemmän päälle kuormittaa konetta aika pahasti:( Itse siirryin takaisin Internet Exploreriin spybot 1.4rc:n avulla ja service pack 2 johdolla ja voin todeta että jos on spybotin immuuni päällä ja service packin2:sen ponnahdus ikkunan esto niin ie päihittää mozillan toimivuudeltaa.
Firefoxin päivitykset kyllä tekevät turvallinen nettiselaimen?
Nimetön
91378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
melkonen koneenrääpäle jos tuollaiset päivitykset kuormittavat sitä ! Eikös IE:n päivitykset sitten kuormita konetta ?
Ja mitä tulee tuohon IE:n toimivuuteen FF:n verrattuna niin tuohon ei viitsi edes vastata, on niin avuton trolli...
Voisitko kertoa, millä tavalla Firefoxin päivittäminen kuormittaa konetta aika pahasti. Eikös tietokone ole tarkoitettu ohjelmien asentamiseen ja käyttämiseen? Kuormittaako Firefoxin n 6 megan asennustiedoston lataus/asennus jotenkin oleellisesti enemmän kuin esim service pack2:n yli 200 megan asennus, mikä kestää yhtä pitkään kuin koko käyttöjärjestelmän asennus.
Sinä aikana, kun Firefox on ollut markkinoilla on IE:hen tullut enemmän ja isompia päivityksiä kuin Firefoxiin. Eikä siitä huolimatta ole saatu aukkoja vähenemään yhtään.
Millä tavalla "siirryit takaisin Internet Exploreriin spybot 1.4rc:n avulla"? Eihän noissa sinun jutuissa ole mitään tolkkua. Oletko ikinä edes käyttänyt tietokonetta?
emmä nyt tiiä kuormittaako se. mut ainaski se käynnistyy hitaammin ku toi internet explorer ja toimii vähä hitaaminen jokaisen sivun välillä oleva lataus kestää ainaski puol minuuttii.
käytä vain ie:tä jos haluat että spywaret juhlivat koneellasi,itse olen käyttänyt firefoxia n.4kk eikä ole tullut yhtään spywarea koneelle ja päivityksetkin tulevat nopeammin kuin internet exploreriin..
olla :
Firefoxissa 4 paikkaamatonta aukkoa
http://secunia.com/product/4227/
IE:ssä 19 paikkaamatonta aukkoa
http://secunia.com/product/11/
kyllähän tuo päivittely rasittaa konetta, sen takia varmaan IE:ssä ei tulekaan päivityksiä, ei rasitu kone turhaan...
factat. Spybot 1.4rc ei tainnut jonkin bugin takia edes asentua, vaan heti perään tuli 1.4rc2. Taidat sitten toimia ilman olellista Spywareblsteria ja vielä IE:llä. Ainakin minulle Spybot ilmoitti paremmasta immuniteetistä, kun on Spywareblaster.
koko ff hässäkkää.Joo kyllä siinä oli jotain aukkoja mutta kuinka edes joku voi verrata IE:tä foxiin.
Jo pelkästään käyttömukavuus on aivan toista luokkaa, plus sitten kun mennään plugeihin niin jo ff:n omat estää aika paljon paskan tulemista.
Itse olen nyt siirtynyt perus foxista tuohon Moox versioon ja "hieman" viritellyt sitä.En tiedä mutta saa olla aika jumalattoman paljon parempi selain jotta se foxin löisi.
Toivottavasti olet väärässä että koneesi täyttyy foxin päivityksistä,sillä silloin tulee kyllä paljon jotain muuta paskaa jos se päivityksistä täyttyisi.
Fox Vie tosiaan noin 4-5 megaa tilaa.Totta kai saa käyttää mitä selainta kukin haluaa, mutta pidän itsestään selvänä että kaikki haluavat selaimen olevan
A.nopea
B.Turvallinen
C.Toimiva
Mitään näistä ei IE ole.Sori nyt vaan
Firefox on parempi. IE:tä en todellakaan käytä. Nuo faktat oli tarkoitettu viestin aloittelijalle, joka taitaa vain epätoivoisesti mollata Firefoxia sepittämällä puuta heinää.
Uuden version ei pitäisi olla sen raskaampi kuin vanhemmankaan. Viestistäsi jäi vähän epäselväksi, mikä oli raskasta: päivitys (eli asennusvaihe) vai Firefox päivittämisen jälkeen. Edellinen kuulostaa oudolta, jälkimmäisessä tapauksessa jokin on todennäköisesti mennyt asetuksissa väärin (ja sen voi korjata).