pitääkö kummin toimia rahoittajana????

Niin siis kummipoikani äiti soitti ja ilmoitti että nyt olisi kummejen aika ostaa pojalle pyörä...kyllä suututtaa kun itsellä on 3 kk vanha poika ja itse en todellakaan kummeiltä muuta halua kun sen että ovat pojalle kavereita ja muistavat esim kortilla. Mutta pyörän ostaminen ihan muuten vaan ja sitten siihen päälle tietysti vaaditaan joka vuosi synttärilahjaksi uusi ulkoilupuku tai kengät ym ym ja tietysti joululahajat eikä multa ainakaan niin paljoa ylimääräistä rahaa löydy. Siis mitä tekisitte mun tilanteessa? Auttakaa kun tuntuu jotenkin väärältä olla osaallistumatta siihen pyörään mutta se kummikin kuuluu mun mielestä vanhempien hankintoihin.

13

2157

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Luovu kummiudesta, jos sinua tarvitaan vain ostotilanteissa.

    • Tiina

      Taitaa vanhemmat olla käsittäneet kummin roolin hiukan väärin.
      "Kummi on kastetulle läheinen aikuinen ystävä ja käytännön auttaja. Kummin tehtävä on yhtäältä tukea vanhempia turvallisen kasvuympäristön rakentamisessa lapselle ja toimia tilanteen niin vaatiessa vanhempien sijaisena. Toisaalta kummi ikäänkuin seurakunnan valtuuttamana ja kristittyjen yhteistä pappeutta toteuttaen ottaa vastuuta lapsen kristillisestä opetuksesta ja kasvatuksesta ja kantaa häntä rukouksin."
      Siis näin ainakin evankelis-luterilaiseen kirkossa.
      Jos kyseessä on joku homoliitto, en osaa vastata.

    • Tiina

      kummit olivat myös ne henkilöt, jotka huolehtivat kummilapsestaan esim. kummilapsen molempien vanhempien kuoltua. Siitä kuitenkin lienee kauan.

    • voi....

      herranjumala. Olen kirjoitellut näistä kummiasioista tänne muihinkin osioihin, ja on se vaan jännä, miten tämä raha nousee lähes joka keskustelussa esiin. Itse olen kolmen lapsen kummi, meidän lapsilla on kahdeksan kummia. Enkä voi käsittää, että joku todellakin KEHTAA käskeä ostamaan pyörän???

      Itse olen yhden kummilapsen osalta soittanut kotiin ja kysynyt, mitä lapsi tarvitsee, välillä olen antanut rahaa talvihaalareihin, pyörään, johonkin kalliiseen laluun, tms. Mutta nämäkin vain syntymäpäivänä/jouluna, ja siksi, että tiedän, että vanhemmilla on tiukkaa. Kovin paljon törkeämpää käytöstä en kyllä keksi, kuin soittaa ja sanoa että paas ny pyörärahaa tuleen, pitäs päästä ajeleen!

      Sinuna ottaisin ja laittaisin vaikka kortin jos tuntuu ettet kehtaa päin naamaa sanoa ja pistät siihen korttiin että toivottavasti sait pyörän, ostan vaikka kypärän synttärilahjaksi!!! Näiden vanhempien lapset on just niitä, jotka sitten teininäkin soittavat kummeilleen kun tarvitsevat rahaa. Ja muutenhan ei sitten ikinä nähdä.

      Yksi vaihtoehto on sitten tietysti se, että annat nyt pyörään vähän (tasan sen, miltä itsestä tuntuu, ei mitään puolta pyörän hinnasta) ja viet sitten synttäreille pikkuauton ja karkkipussin. Sanot että en nyt sitten tuonut isompaa kun annoin silloin siihen pyörään. Lapset ei tajua niiden lahjojen hinnoista, meidän 4 v poika oli aivan onnessaan kun sai kaveriltaan synttärilahjaksi saippuakuplia =).

      Ja vielä se vastaus: Ei, kummi ei todellakaan ole mikään rahoittaja, vaan ystävä.

    • Milla.M

      sanot nyt sille kummilapsesi äidille että haloo, soittaa nyt vaan vaikka isovanhemmille tms. tai kaivaa itse kuvettaan, ei kummien tehtävä todellakaan ole hankkia lapselle sitä tai tätä!
      Melkoinen hyväksikäyttäjä taitaa olla tuo tyyppi, ainakin siltä kuulostaa, kehtaakin ruinata tuolla tavalla! Juttele muitten kummien kanssa asiasta, mitä mieltä he ovat ja voitte yksissä tuumin jututtaa tuota äitiä että onko hän halunnut teistä kummeja vai rahoittajia!

    • mindestiina

      Kuveen kaivaminen kuuluu enemmän isovanhempien "tehtäviin". Kummi voi halutessaan antaa rahaa jos haluaa, mutta en minäkään hyväksyisi jos joku soittaisi minulle ja sanoisi että "nyt tarvittaisiin sitten sitä polkupyörää.." ei todellakaan!
      Itse olen kummilapseni kanssa ottanut sen periaatteen, että ostan jotain kyllä, jos siltä tuntuu. Kummilapseni on kyllä vielä kovin pieni, mutta tiedän etteivät hänen vanhempansa soittaisi minulle jonkun ostotarpeen yhteydessä.
      Haluan antaa rakkauttani ja huomiotani lapselle, enkä toimia lompakkona.
      Vanhemmat ovat erehtyneet jos ottavat tuollaisen asenteen ja "kertovat miten juuri kummin nyt pitäisi toimia". Ei tuollainen ole lapsen parhaan ajattelemista...
      Älä vaan suostu moiseen, älä missään nimessä.
      Eri asia saattaisi olla, jos asia olisi ilmaistu eri tavalla tai siitä olisi keskusteltu mutta tuolla tavalla ei mielestäni voi toimia..

    • Sasse75

      Mä voisin sun sijassasi sanoa, että korkeintaan voisin osallistua jollain tietyllä summalla kimppaan, jos muutkin kummit ja vanhemmat itse lähtisivät mukaan.

      • Sasse75

        ..synttärilahjaksi tai vastaavaksi. Vaikka etukäteen. Sitten oikeana synttäripäivänä veisit vaan karkkipussin, värityskirjan tms.


    • kissa80

      siis ei meillä ainakaan vaadita kummeilta tollasta, en kyllä oo kuullu et kukaan muukaan
      mut jos sun paikallas olisin ni sanoisin kyllä ihan suoraan ettei kummien velvollisuus oo vanhempien hankintoja hoitaa..

    • En edes kummina

      Meillä kävi niin hauskasti, että aikoinaan miehen parhaan ystävän vaimo kertoili humalapäissään, kuinka hyviä kummeja meistä tulee, koska olemme niin hyvin toimeentulevia. Luetteli myös muut kummit, jotka oli valittu ansioiden perusteella. Kertoi myös, että pariskunnista kannattaa pyytä vain mies kummiksi, koska vaimo osallistuu kuitenkin lahjaan. Pariskunnan ottaminen kummeiksi on tyhmää, koska kaksi ihmistä ei kuitenkaan osta kahta lahjaa.

      Ja toden totta, kun ensimmäinen lapsi syntyi, oli mieheni kummina, samoin kuin neljä muuta miestä. Juhlapäivinä lahjatilaus tulee hyvissä ajoin, ja sitten itse juhlissa arvioidaan kuka osti kalleimman lahjan (kysytään jopa hinta), ja sitten kiitellään ja lapsellekin korostetaan kuinka se ja se kummi osti kyllä kivan lahjan, on se kyllä kaikista kivoin kummi.

      Uskomatonta? Mutta totta. Koitin aikoinaan sanoa miehelle, että kieltäytyisi kunniasta, mutta vanhan kaveruuden takia ei katsonut voivansa kieltäytyä. En tiedä uskoiko kuulemaani juttua edes todeksi, ennen kun tosiaan kastajaisissa näki, että nimeämäni kummit olivat kaikki todellakin kummeja.

      Sanomattakin selvää, etten voi sietää sitä naista...

      • kuuden lapsen kummi

        NÄITÄHÄN PYYTÄJIÄ RIITTÄÄ....
        Minulle on kahden kummilapsen isät luetellut lapsen syntyessä, että meidän lapselle sitten kaikkien parasta, kultaa yms, jossa ARVO säilyy...
        jotenkin kyllä se vaan jättää jäljet sisimpään ja aina tulee ne jutut muistamaan.
        Minä ostan yhdelle kummilapsele toisen kanssa kimpassa yleensä nimipäivälahjan, koska minusta nimipäivälahja saa maksaa maksimissaan 7 € , esim. kerran ostettiin yhdelle pojalle afrikan tähti peli puoliksi.
        Kieltämättä " hyvin toimeentulevan" OLOISENA minulla on aina sellaien kuva, että ollaan vaan ostopuolella...
        synttärilahja on yleensä 20 €, joululahja 20 € mut kulut päälle ( nimipäivä, retket yms ) eli yhteensä minulla menee vuodessa kummilapsiin n. 400 € JA SE ON PALJON SE!!!!
        Kierrän paljon alennusmyyntejä ja isompia lapsia vien elokuviin, mökille, ongelle, pidän kotonani viettämässä KUMMIPÄIVIÄ (:
        MUTTA TUOLLAISEEN KIMPPALAHJAAN OSALLISTUMINEN...JAAHA...VAIKEA SANOA, MINUA EI OLE KUKAAN TUOLLAISEEN PYYTÄNYT...
        Voi kun osaisi itse olla erilainen vanhempi lapsiensa kummeille.....


    • sivusta seurannut ja kuunne...

      on paljon vanhempia, jotka valikoivat kummeiksi rahakkaita, että voi sitten myöhemmin odottaa heidän ostavan ja kustantavan kaikkein kalleimmat jutut...
      kyllä itse pidän tarkeämpänä, että ollaan sen lapsen tukena ja turvana, sillä turvaa ei tuo raha eikä kalliit tavarat!
      Olen myös huomannut, että kun on kummi, joka rahallisesti pystyy tarjoamaan lapselle lähes kaiken mitä lapsi haluaa, jää se henkinen puoli ja yhdessä olo kokonaan paitsi ja sitten ollaan olevinaan niin hyvä kummi...
      Missähän vaiheessa se kummin tarkoitus on alkanut vääristyä?!?!

    • Anonyymi00013

      Ei tarvitse, jos et ole koskaan hoitanut, kuin minä, kun vanhemmat olivat töissä. Oon kaksoissiskon lapsen kummi ja kaikki on luonnollista, hoivasin ja
      Pidän tänäkin päivänä yhteyttä. Minusta on luonnollista muistaa pienellä yllätyksellä, vaikka hän onkin täysiikäinen. Kaikki lähtee läheisyydestä, että hän pärjäisi tässä maailmassa. Minä sain lapsena ja oon oppinut antamaa eteenpäin...kummipojalle.
      Kaikki perustuu vapaaehtoisuuteen, en tiedä Teidän sukua, mutta minulla se toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1519
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1083
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      516
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      38
      516
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      471
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      457
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      450
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      439
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      423
    19. 19
      394
    20. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    Aihe