Köyhä yh. äiti ja varakas vauva

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään kokemusta tilanteesta, jossa vauva perii omaisuutta ja hänen äitinsä on köyhä yksinhuoltaja? Miten elämä sujuu kun äidillä ei ole varaa ostaa syntymäpäivälahjoja tai puhumattakaan, että olisi varaa matkustaa lomilla minnekään? Vauvalla kuitenkin olisi varat huolettomaan elämään.

10

269

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Novoivoi, ennen kun tämä Law....."Vauvalla kuitenkin olisi varat huolettomaan elämään." Oikeasti? Maistraatti valvoo yli 20k. perintöjä alaikäisen kyseessä olleelta. Jo tuo kysymys: " Miten elämä sujuu kun äidillä ei ole varaa ostaa syntymäpäivälahjoja tai puhumattakaan, että olisi varaa matkustaa lomilla minnekään?"Jospa tämä äiti hankkisi omia tuloja, että voisi lapsensa elättää, koska lapsen ei tarvitse vanhempaansa elättää.

    • Anonyymi

      Äiti voi käyttää vauvan rahoja tämän elattamiseen siltä osin, kun omat rahat eivät riitä. Vauvan omaisuushan tulee ottaa huomioon esimerkiksi toimeentulotukea harkittaessa. Sitä ennen äiti käyttäkööt kaikki omat varansa vauvansa elattamiseen, sillä lain mukaan hänellä on siihen velvollisuus.

      Missään tapauksessa tietenkään vauvan omaisuutta ei käytetä äidin lahjaostoksiin tai lomamatkoihin. Vauvan elämästä tuskin tekee huoletonta se, että äiti ostelee lahjoja tai matkustaa ulkomaille.

    • Anonyymi

      Onko tämä pila?

      Äiti siis haluaisi lapsen (vauvan) elättävän itsensä....?! Kyllähän se normaalisti on aivan päin vastoin, että äiti tai vanhemmat pitävät huolta lapsesta.

      Kuten edellä sanottua, merkittävästä omaisuudesta pitää tehdä vuosittain DVV:lle ilmoitus, jossa omaisuus ja sen käyttö tulee käydä kirjallisesti läpi. Varallisuutta ja sen kehittymistä siis seurataan viran puolesta. Lapsen, vaikka olisikin vauva, varallisuutta ei voi hukata, vaan sitä pitää vaalia.

      Äidin on käytettävä lapsen varat tämän elämiseen ja koulutukseen liittyviin asioihin, ei omiin henkilökohtaisiin tarpeisiinsa. Jos äiti haluaa matkustaa vuosittain Karibialle (vauvan kanssa tai ilman), hän voi kysyä DVV:ltä siihen ohjetta ja luvan. Jos matkat ovat vauvan etu, lupa voi hyvinkin irrota.

    • Anonyymi

      Useammin lapsi on perinyt isänsä ja äiti omistaa juuri ainakin saman verran omaisuutta, jos ositus tehdään. Eli omaisuus on muutenkin yhteistä. Lisäksi äidille jää hallintaoikeus yhteiseen asuntoon, jos sellainen on.

      • Anonyymi

        Entä, kun on kyseessä avoliitto? Avioleskellehän maksetaan leskeneläkettä+ korotettu lapsilisä+lapseneläke sunmuut tukiaiset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä, kun on kyseessä avoliitto? Avioleskellehän maksetaan leskeneläkettä korotettu lapsilisä lapseneläke sunmuut tukiaiset.

        Jäi edellisestä: tokihan avoleski saa samoin korotetun lapsilisän+ lapseneläkkeen, sunmuut tukiaiset, kun kerran on varaton.


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään kokemusta elämän sujumisesta kun vauva kasvaa ja alkaa ymmärtää, että kaiken puutteen keskellä kärvistellessään hän itse asiassa onkin varakas? Miten lapsi sopeutuu vaikeaan psykososiaaliseen tilanteeseen? Kun koulukaverit asuvat paremmissa kodeissa, syövät parempaa ruokaa ja heillä on hienommat vaatteet. Näsäviisaat vaietkoon, kiitos!

      - Aloittaja

      • Anonyymi

        Sinulle on jo annettu täällä ihan oikeat vastaukset. Luitko lainkaan läpi?

        Totu siihen, että sinä olet köyhä ja lapsesi on varakkaampi. Lapsen äidin köyhyys ei tuo lapselle mitään etuja, vaan päin vastoin. Sen vuoksi moni vanhempi hankkii ammatin ja menee töihin. Useat asettavat lapsen edun niinkin korkealle, että tekevät jopa ylitöitä tai kahta työtä. Jotkut ovat niinkin fiksuja että kannustavat lapsiaan.

        Suomessa äidin köyhyys ei ole onneksi este lapsen etenemiselle koulussa ja urallaan. Lapselta ei vaadita kuin hieman tai runsaasti älyn lahjoja sekä tarpeeksi halua ja panostamista. Lapsesi voi vielä saada hyvän ammatin ja hyvän elämän, se ei kaadu sinun köyhyyteesi tässä maassa.


      • Anonyymi

        Luitko lainkaan tätä?: "Äidin on käytettävä lapsen varat tämän elämiseen ja koulutukseen liittyviin asioihin, ei omiin henkilökohtaisiin tarpeisiinsa."

        Annat vaan DVV:lle selvityksen, jossa ostat lapsen rahoilla parhaat ja kalleimmat vaatteet ja tarvikkeet hänelle. Silloin häntä ei kiusata ja sinun köyhyytesi ei näy.

        Anna lapsen ostaa matkat, joille sinä pääset mukaan. Sama koskee lahjoja. Ehkä DVV ymmärtää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      988
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      899
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      818
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      798
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      586
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      569
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      557
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      49
      544
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      29
      539
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    17. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      455
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      447
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    20. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    Aihe